Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zadeklarował, że premia jednorazowa zostanie wypłacona 18 kwietnia br. Wcześniej firma zapowiadała, że musi przeanalizować sytuację finansową i dopiero po tym podjąć wiążące decyzje w tej sprawie. W odpowiedzi na to związki zawodowe JSW wszczęły spór zbiorowy.
50 lat temu powstała sekcja judo przy Górniczym Klubie Sportowym Jastrzębie. Klub wychował wiele zawodniczek i zawodników, którzy osiągali znaczące wyniki sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej z najbardziej utytułowaną Beatą Maksymow. W poniedziałek w kinie „Centrum” uroczyście obchodzono ten piękny jubileusz. Odbyła się...
Marcin Wyrostek wraz z zespołem CORAZON przyzwyczaił już nas, że jego koncerty są wydarzeniami, po których można spodziewać się wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Tym razem wykonawca nawiązał do śląskiej tradycji, ale zrobił to w sposób fenomenalny. Nowe aranżacje ludowych piosenek wraz z akompaniamentem Orkiestry Filharmonii...
Budynek dawnej porodówki w Zdroju, czyli przedwojenna willa „Katowiczanka” popada w ruinę. Nie wiadomo też czy jej stan techniczny nie stwarza zagrożenia dla osób postronnych. Co miasto zamierza zrobić z tym problemem?
Prezydent Andrzej Duda sprzeciwił się uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.
W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W piątek uroczyście otwarto deptak w Zdroju. Wieczorem odbył się pokaz multimedialny fontann. Uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców przykuwała ławeczka z doktorem Mikołajem Witczakiem, polskim właścicielem uzdrowiska.
Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena żyjącego w drugiej połowie XIV wieku. Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...
Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...
Mężczyzna jako nauczyciel wychowania przedszkolnego wśród grona nauczycielek przedszkola to widok bardzo rzadki. Dlaczego mężczyźni „nie palą się” do pracy z najmłodszymi, choć nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i zakazów, a ich obecność w placówkach wniosłaby wiele korzyści?
Ksiądz Wojciech Grzesiak, ze stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W ten sposób została doceniona jego praca w Śląskiej Misji Medycznej w Ukrainie.
Śląska Misja Medyczna Katolickiego Kościoła Narodowego niesie pomoc na ogarniętej wojną Ukrainie. Prowadzone są działania ratunkowe i ewakuacyjne. Biorą w nich udział ks. Wojciech Grzesiak, pracujący w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym oraz jego żona Barbara pielęgniarka z WSS Nr 2.
Politechnika Śląska w Gliwicach - Wydział Mechaniczny Technologiczny objęła patronatem Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak już wcześniej szkoła współpracowała z Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Sląskiej Filia w Rybniku. Efektem tego ma być popularyzacja nauk technicznych i zachęcenie...
Podróżniczy Żółty Młynek z Rybnika zaprosił wszystkich pasjonatów podróży do Laosu. Tym razem to nie historia i kultura odgrywała pierwszoplanową rolę, a pająki. W ten tajemniczy świat wprowadzili znawcy tematu Szymon Przebinda i Kasia Miętus.
Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.
Senat Rzeczpospolitej Polskiej poinformował, że 21 stycznia, zmarł senator Marek Plura. Swój mandat pełnił z okręgu katowickiego, miał 52 lata.
Pływadła, czyli impreza miłośników pływania na wszystkim, co się da, odbędzie się w czerwcu. Już teraz można szykować oryginalną łódź i zgłosić propozycję hasła tegorocznej imprezy. Można zdobyć nagrodę.