Gdzie rezerwat, a gdzie cięcia? Nadleśnictwo Rybnik planuje swoją pracę na kolejne 10 lat [ZDJĘCIA]
W Domu Kultury w Boguszowicach odbyła się Narada Urządzeniowa Nadleśnictwa Rybnik, podczas której omówiono obecną sytuację kompleksów leśnych i gospodarki leśnej oraz plany na kolejne lata.
![Gdzie rezerwat, a gdzie cięcia? Nadleśnictwo Rybnik planuje swoją pracę na kolejne 10 lat [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/04/11/239428_1744372933_72029200.webp)
Gdzie rezerwat, a gdzie cięcia? Nadleśnictwo Rybnik tworzy planuje swoją pracę na kolejne 10 lat [ZDJĘCIA]
Narada miała na celu m.in. zebranie uwag do Planu Urządzenia Lasu, który będzie tworzony na lata 2027-2037. W naradzie udział wzięli także samorządowcy z gmin, na terenie których znajdują się lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Rybnik, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz członkowie organizacji społecznych, zajmujących się ekologią.
- Spotykamy się w bardzo ważnym momencie dla rybnickich lasów, bo jest to 6. rewizja urządzania lasu. Ten proces już trwa. To opracowanie Planu Urządzenia Lasu, czyli dokumentu, który będzie stanowił dla leśników podstawę prowadzenia gospodarki leśnej w lasach o zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Rybnik. Dokument ten będzie wytyczać pewne kierunki - ile, gdzie, jak, kiedy, jak szybko albo jak wolno prowadzić działania gospodarcze w lesie. To już 6. rewizja, dlatego zwracam państwu uwagę, że spotykamy się już po 50 latach urządzania lasu, po pięciu operatach, a będziemy opracowywać szósty - mówił Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dyrektor zaznaczył, że spotkanie jest okazją do tego, aby wytłumaczyć mieszkańcom, skąd biorą się takie, a nie inne działania na danym terenie oraz czemu mają one służyć. - Chcemy też wsłuchać się w państwa głosy i obiecuję, że każdy głos będzie wysłuchany. Nie mogę obiecać, że każdy będzie uwzględniony, bo pracujemy na żywym organizmie i każdy wniosek oraz postulat rozumiemy pod względem emocjonalny, ale to my musimy się dostosować do natury, a nie ona do nas - zaznaczył Robert Pabian.
Rybnickie lasy
O obecnym stanie Nadleśnictwa Rybnik opowiedział nadleśniczy Grzegorz Adamczyk. Jak podkreślił, w początkowym działaniu leśnictwa w naszym regionie wprowadzano sadzonki niewiadomego pochodzenia, co skutkowało chorobami i częstym obumieraniem drzewostanu ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Od lat jednak wprowadzane na nasz teren gatunki mają udokumentowane pochodzenie, co pozwala na wyłonienie odpowiedniej flory. - Obecnie mamy zgodność składu gatunkowego z siedliskiem w 86 proc. To znaczy, że las jest zdrowy i potrafi sobie poradzić ze zmianami, które teraz obserwujemy. Najstarszy drzewostan w Nadleśnictwie Rybnik to ponad 200-letni fragment lasów w leśnictwie Baranowice. To dębina na powierzchni 0,43 ha. Przeważnie to drzewa pomnikowe. Lasy Nadleśnictwa Rybnik nie są lasami, o których można by powiedzieć, że powstały w procesie naturalnym przy zmianach ekologicznych. Nie znajdziemy na terenie naszego nadleśnictwa drzewostanu, gdzie nie byłoby ingerencji człowieka. W ostatnich rewizjach Planu Urządzenia Lasu wyłączyliśmy pewne drzewostany z gospodarowania i nie robiliśmy tam nic związanego z wycinką, a stosowaliśmy tam tylko zabiegi sanitarne. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać ten kierunek - zaznaczył nadleśniczy Grzegorz Adamczyk.
Wnioski społeczne
Wśród zapowiedzi na najbliższy 10-letni PUL pojawiło się m.in. utworzenie rezerwatu Głębokie Doły. Przedstawiciele projektu Rybnickie Drzewa podkreślali wagę tworzenia lasów społecznych. - Pamiętamy problemy mieszkańców Brzezin Miejskich z rębnią w lesie Królewiok. Żeby nie zostać zaskoczonym kolejnymi trzebieżami lasów w naszym otoczeniu, warto wyrazić swoje oczekiwania i skonsultować tworzony właśnie Plan Urządzenia Lasu. Zapewne wielu rybniczan potrafi wskazać lasy ważne dla nich, dla ich rodzin, dla dzielnicy czy miasta i wszystkich jego mieszkańców. Dlatego prosimy — podzielcie się z nami tymi informacjami! Zróbmy wspólnie spis lasów ważnych społecznie! Aby taki spis miał znaczenie dla Lasów Państwowych, powinien zawierać specjalne adresy konkretnych obszarów leśnych oraz informacje, dlaczego dany obszar jest dla nas ważny, jakie funkcje społeczne nam zapewnia - przekonuje Joanna Bulandra, tworząca projekt Rybnickie Drzewa. Aby opisać las szczególnie ważny społecznie wystarczy skorzystać z formularza internetowego: https://forms.gle/kKuPiK78auc
Pomóc może w tym mapa z adresami leśnymi (https://www.facebook.com/Lasy
Ludzie

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, obecnie dyrektor RDLP w Katowicach. Jest także myśliwym.
niewycinać -To gdzie mamy strzelać, w twoim ogrodzie czy na twoim osiedlu?
ludzie chrońcie lasy a nie wycinajcie je w pień! poza tym,trzeba zlikwidować strzelnicę w lesie niedaleko stawu śmieszek , w tej części lasu całe ptactwo i zwierzyna praktycznie nie istnieje,ten huk wystrzałów i mega hałas wypłoszył wszystko co żyje w lesie! jak tak można,wcale nie dbacie o zwierzęta , przyrodę nie walczycie z quadami i motorami gnającymi przez lasy!!!! to jest skandal,że pozwalacie na wycinkę ogromnych połaci lasów! szkoda gadać :( :( :(
@bebe51 po kompromitacji LP w okresie rządów PiS nie może niestety ufać leśnikom. Zarówno ktoś kto się uczy biologii w podstawówce, jak i dorosły człowiek który biega, jeździ na rowerze, jeździ pociągiem czy autem i widzi skalę wyrębu przemysłowego jest wkurzony na was. To był wyręb przypominający rewolucję przemysłową lub czasy habsburgów w których pozbawiono Beskidy naturalnych lasów. Lasy Państwowe powinny chronić zasoby leśne, a nie je likwidować. Nikt normalny nie ma nic przeciwko niewielkim wycinkom ale parki krajobrazowe i narodowe powinne być pozbawione jakichkolwiek wyrębów. Jako mieszkaniec regionu wcale nie widzę jakichkolwiek pozytywnych działań ze strony nadleśnictwa!
Za czasów PiSu Lasy Państwowe były na każdej imprezie ( i ją często finansowały), a teraz jest przegięcie w drugą stronę, LP zeszły do podziemia i nikt nie wie co i po co robią. Głośne są tylko piły…
bebe... Tych, co się znają...? Tzw. profesorów?
Zapamiętaj: zwykli ludzie zbudowali Arkę, eksperci Titanic'a...
Zdrowy rozsadek i logika są wrogiem nadętych ekspertów i profesorów, często "wspomaganych" grantami...
Pokazała to chociażby ostatnia plan-demonia...
Do ekol. A kto i za jakie pieniądze miał by się zajmować szczególną ochroną parku krajobrazowego? Gdyby nie wielopokoleniowa gospodarka leśna oparta na solidnych podstawach naukowych i współpracy z przyrodnikami uniwersytetu przyrodniczego to nie wiem czy moglibyśmy dzisiaj korzystać z dobrodziejstw lasu które w moim mniemaniu obecnie pełnią funkcję lasów tak zwanych społecznych.
Drażnią mnie wypowiedzi pseudoekspertów w tym temacie których wiedza nie jest oparta nawet na poziomie wiedzy jaką powinien mieć absolwent szkoły podstawowej zweryfikowanej w teście ośmioklasisty. Proponuję powrót do nauki przyrody na poziomie szkoły podstawowej i nie kwestionować wiedzy i działań tych co na tym się znają.
LP pytają, pokazują się że chcą współpracować, że są za ekologia i ochroną a później i tak będzie sadzenie monokultury sosny bez gatunków ważnych dla różnorodności biologicznej. Bez ochrony wód dla płazów i ptaków. I nadal będzie przemysłowa zrywka i ścinka lasu bez zachowania jakiejkolwiek ochrony dla ściółki leśnej i roślin i grzybów tam rosnących. To wielkie mydlenie oczu obywateli właścicieli lasów. Bo las należy do nas wszystkich. Proszę o opamiętanie i ochronę gatunków zagrożonych. Proszę o sadzenie z rozwagą aby powstała różnorodność. Proszę również aby część lasu zostawić sama sobie, zobaczyć i potwierdzić, że natura poradzi sobie sama bez nas jeszcze lepiej!
Jak to jest że jak do władzy dorwał się Tusk wraz z PO to lasy państwowe pierwszy raz w historii zanotowały stratę 700 mln zł . Jeszcze nigdy w historii lasy państwowe nie były na minusie.
Cały kompleks Parku Krajobrazowego Rud Wielkich tykający Raciborza, Rybnika, Żor i Czerwionki powinien być chroniony, a wyręby całkowicie zakazane! To niezwykle cenny wizualnie i przyrodniczo obszar oraz bardzo ważny kompleks dla rekreacji gęsto zaludnionego Śląska.