Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Praktyki skąpane w słońcu - czyli „Budowlanka – Gastronomik” na Wyspach Kanaryjskich i Cyprze 

Tegoroczny maj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to nie tylko matury i kwitnące kasztany. Grupa 39 uczniów technikum, którzy odbywali zagraniczne praktyki w 4* hotelu na Teneryfie i w różnych przedsiębiorstwach...

Nowy rok szkolny w Wodzisławiu Śl. Mamy najważniejsze informacje 

Już w najbliższy wtorek szkolne korytarze zapełnią się uczniami i zadzwonią pierwsze dzwonki. To znak, że rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak będzie on wyglądał w szkołach i przedszkolach na terenie Wodzisławia Śl.?

Weź udział w Konkursie Młodych Badaczy i wygraj super nagrody - zgłoszenia tylko do 8 stycznia! 

Dla wszystkich miłośników eksperymentowania, małych i dużych, którym spodobał się nasz cykl „Odkrywaj świat z dzieckiem” mamy coś specjalnego. ZAPRASZAMY WAS DO KONKURSU, w którym do wygrania są super Zestawy Młodego Chemika – z...

Pomysł na dziś: Wyprodukuj swój własny papier! 

Mamy dla Was kolejny prosty eksperyment w ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" do samodzielnego zrobienia w domu.

Pomysł na dziś: Zbadaj swoją skórę 

W ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" publikujemy kolejne proste eksperymenty do zrobienia samemu w domu!

Odkrywaj świat z dzieckiem – startujemy z cyklem eksperymentów ze Świata Młodych Badaczy! 

Projekt „Świat Młodych Badaczy” zawitał w tym roku do Raciborza! Jego cel jest jeden: zachęcić dzieci do odkrywania otaczającego świata i poprzez dobrą zabawę pokazywać prawa, które nim rządzą. Dzieci z radością wcielają się w...

Pomysł na dziś: Sprawdź jakie właściwości ma skrobia 

Zobacz jak wspólnie zrobić trzy proste eksperymenty i świetnie się przy tym bawić!

Nauka jest fajna! Uczniowie z Raciborza biorą udział w niezwykłych zajęciach [ZDJĘCIA] 

Fartuchy, okulary ochronne, papierki lakmusowe, probówki i ciekawe eksperymenty - tak w wielkim skrócie można opisać zajęcia, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Wkrótce równie interesujące doświadczenia...

Zmiana warty u Sybiraków. "Patrzę na Ukrainę i płaczę" 

Kiedy był małym chłopcem, tatę rozstrzelali mu sowieci. Wraz z mamą został załadowany do bydlęcego wagonu i w samym środku zimy, przy bardzo dużych mrozach, wywieziony na Syberię. Dziś, 90-letni pan, Ryszard Czernecki, przekazuje zadanie stania na straży pamięci, młodszemu pokoleniu. Od niedawna prezesem Związku Sybiraków Oddział...

AWF Katowice będzie współpracować z jastrzębską szkołą  

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach podjęła współpracę z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Obie placówki stawiają na rozwój i wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne.

Wyzwolenie Czeladnicze wodzisławskiego cechu. Młodzi rzemieślnicy zakończyli edukację [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy zorganizował uroczyste Wyzwolenie Czeladnicze dla uczniów - absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia, Rydułtów, Pszowa i okolic. 

"Dziedzictwo Niedobczyc można zburzyć, zniszczyć i sprzedać". Ostra reakcja na plan sprzedaży budynku po dawnej szkole  

Budynek po dawnej szkole w Niedobczycach przy ul. Górnośląskiej 108 zostanie wystawiony na sprzedaż. To obiekt wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Ile jest warta ta nieruchomość?

Taniej nie znaczy lepiej. Przekonuje się o tym Rybnik i... nalicza kary umowne 

Intendentki w rybnickich przedszkolach wciąż muszą ręcznie wpisywać i rozliczać czas pobytu każdego dziecka w przedszkolu. To czynności, które od lat odbywały się automatycznie w ramach systemu informatycznego. Jednak wraz ze zmianą dostawcy usługi nic nie działa tak jak powinno.

Rybnik podniósł opłatę za żłobek o 47,5%. Przez inflację i... pomoc państwa? 

- Naszym zdaniem nie jest to kwota szczególnie wygórowana - twierdzi wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz i wskazuje na pomoc państwa skierowaną do rodziców dzieci żłobkowych*.

Światowy Dzień Turystyki w Jastrzębiu. Zapisy ruszyły  

Światowy Dzień Turystyki przypada na 27 września. Także w Jastrzębiu z tej okazji odbędzie się impreza turystyczna – bezpłatny spływ kajakowy z imprezą towarzyszącą. Będą kajaki, muzyka, kiełbaska z grilla, a wszystko to bezpłatnie.

Gala stypendialna 2022. Sporo starszych uczniów w gronie prymusów   

170 osób odebrało w RCK stypendia prezydenckie warte 200 i 250 zł. Przyznano je za średnią ocen minimum 5,51 na świadectwie za II półrocze. - Z tej uroczystości nigdy nie zrezygnujemy. Jest zbyt cenna dla nagradzanych - stwierdził prowadzący galę Krzysztof Żychski naczelnik wydziału edukacji.

Czym ogrzewane są jastrzębskie szkoły i czy będzie nauczanie zdalne? 

W związku z trudną dostępnością węgla i peletu w regionie, pytamy o to, czym ogrzewane są placówki oświatowe, a co za tym idzie, czy nie będzie problemów z ciepłem, czego konsekwencją mogłoby być nauczanie zdalne. Żadna jastrzębska szkoła nie jest ogrzewana węglem. 

"Nie dzielimy dzieci na nasze i obce, jesteśmy otwarci na wszystkich" – piszą społecznicy z Rud. Chodzi o budowę przedszkola i żłobka [OŚWIADCZENIE] 

- Na razie sprawy nie idą do końca po naszej myśli ze względu na niespełnioną deklarację Burmistrza co do terminu zlecenia PFU, który został określony na rok 2021. Tymczasem rok 2022 zbliża się ku końcowi, a my pozostajemy w tym samym miejscu - pisze Tomasz Sokołowski.

Beksiński przyniósł zwycięstwo uczniom z „Korfantego”  

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego i kulinaria? To zestawienie, choć na pierwszy rzut oka niemożliwe, jest jednak realne. Udowodnili to uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, wygrywając konkurs „Sztuka na Talerzu”.

Poradnia ma nowego dyrektora. "Potrzebowałem nowych wyzwań" 

Po 20 latach zmieniają się władze w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. Ze stanowiskiem dyrektora pożegnała się Teresa Jakubiak, a powitał Jarosław Rudol.

PWSZ chce akademickiego miasta, a radni bronili garaży 

Rektor raciborskiej uczelni przekonywał na sesji radę miasta, żeby poparła dążenia w zmianie nazwy ulicy, przy której znajduje się wejście do PWSZ. Aktualnie to ulica Jana Matejki. Zaproponowano by zmienić jej część na ul. Akademicką. Dr Paweł Strózik nie przekonał wszystkich. 6. rajców było przeciw zmianie nazewnictwa ulicy, 2....

O jeden oddział przedszkolny mniej i bez żłobka. Burmistrz Kuźni Raciborskiej i społecznicy z Rud nie doszli do porozumienia 

Do tej pory Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej nie ogłosił przetargu na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego – stanowiącego podstawę do oszacowania kosztów budowy przedszkola i żłobka w Rudach, mimo że z zapowiedzi wynikało, że stanie się to jeszcze w 2021 roku. Co dalej?

Problemy w rybnickich przedszkolach. Stary system przestał działać, nowego jeszcze nie uruchomiono 

Intendentki w rybnickich przedszkolach muszą ręcznie wpisywać i rozliczać czas pobytu każdego dziecka w przedszkolu. Jest z tym sporo zamieszania, bo te czynności od lat odbywały się automatycznie w ramach systemu informatycznego sprzężonego z kartami zbliżeniowymi. Z czego wynika i jak długo będzie trwać ta sytuacja?

SOWA w Wodzisławiu już otwarta. 18 instalacji dla odkrywców w każdym wieku [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W poniedziałek 5 września oficjalnie otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Wodzisławiu Śląskim, 12. na mapie Polski. Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających Pałac Dietrichsteinów od piątku 9 września. Co znajdzie się na interaktywnej ekspozycji? 

W Rydułtowach otworzyli nowe oddziały przedszkolne za pieniądze z Polskiego Ładu 

W Szkole Podstawowej nr 2 w Rydułtowach uroczyście oddano do użytku nowe oddziały przedszkolne. Zadanie, w ramach którego one powstały, współfinansowane było z Rządowego Funduszu Polski Ład, a kwota dofinansowania wyniosła ponad 3 mln złotych. 

Zobacz więcej