W sobotę w samo południe grupa jastrzębian wyruszyła na spacer szlakiem dawnego uzdrowiska. Organizatorem wędrówki był znany przewodnik PTTK Zdzisław Koń. Chętnych na wycieczkę nie brakowało.
W zeszłym roku obchodzono 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę. Ekspozycja jest prezentowana w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.
Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.
Wojna polsko-czeska ze stycznia 1919 roku była tematem spotkania, jakie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie i gorące dyskusje słuchaczy.
Jastrzębskie Targi Różności gromadzą w Jarze Południowym wielbicieli dawnych artefaktów. Jeśli dobrze przyjrzeć się stoiskom, to można dostrzec prawdziwe perełki. Choćby pobieżne zapoznanie się z oferowanymi przedmiotami, jest podróżą w głąb czasów i całkiem niezłą lekcją historii.
Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.
Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...
Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Ostatnio kolejarze mieli swoje święto. Zawód kolejarza to zbiór wielu specjalistycznych i odpowiedzialnych umiejętności. Dzięki nim codzienna podróż pociągiem jest komfortowa oraz przede wszystkim bezpieczna. Czy wiecie, że historia kolei na śląsku sięga nawet 1767 roku?
„Las zbliża się powoli. Kto po wojnie mordował w Dębrzynie” - to tytuł książki Rafała Hetmana, o której rozmawiano w środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W spotkaniu uczestniczył autor, który opowiedział o książce.
To najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego, mający 1 323 m n.p.m., jest doskonale widoczny z Jastrzębia-Zdroju oraz innych miast naszego regionu. Czeska Łysa Hora (Łysa Góra), bo o niej mowa, stała się celem wycieczki PTTK koło „Krokus”. Ponad 50 osób wyruszyło w listopadową niedzielę na górską wycieczkę.
Wyjątkowego odkrycia dokonano podczas obecnej przebudowy fontanny na żorskim rynku, połączonej z rewitalizacją ul. Klimka i Parku Staromiejskiego. Okazało się, że natrafiono w tym miejscu na fragmenty starego ratusza. To zaskakujące, bo do tej pory panowało przekonanie, że ratusz stał niegdyś po drugiej stronie rynku, w miejscu obecnej...
„Burmistrz nie chciał dodatku, ale i tak dostał” - tak pewnie dziś brzmiałby nagłówek w gazecie, ale skoro sytuacja ta miała miejsce w 1937 roku, autor skupił się na skrócie całego posiedzenia rady miejskiej. Dzięki temu wiemy, nad czym radzili miejscy radni w Żorach 24 sierpnia 1937 roku.
Jest taka mogiła, w której zamiast ludzkich szczątków znajduje się ziemia. Dlaczego nie ma w niej zmarłych? Spoczywają daleko poza Ojczyzną. Zostali pomordowani przez sowieckich okupantów lub zmarli z wycieńczenia w łagrach na dalekiej Syberii. To grób symboliczny, ale jakże ważny, dla nas, którzy pamiętamy o naszej historii.
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, warto wspomnieć ludzi, którzy związali się z Jastrzębiem i tutaj znaleźli miejsce ostatniego spoczynku. Swoją działalnością i pracą zostawili swój ślad, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...