Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Prezydent Wojciechowicz o budowie schronów w Raciborzu: jak będą pieniądze, to je zbudujemy, bez pieniędzy powstaną co najwyżej ziemianki 

Jacek Wojciechowicz wziął udział w panelu dyskusyjnym w trakcie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2025. Panel dotyczył inwestycji w samorządach. Włodarz Raciborza odniósł się do kwestii budowy schronów w miastach....

Cyprzanów i Pawłów zalane po burzy. Strażacy opanowali sytuację [ZDJĘCIA] 

Racibórz odczuł skutki wieczornych burz. Strażacy odebrali siedem zgłoszeń dotyczących zalanych dróg i piwnic. Sytuacja jest już pod kontrolą.

"Wychowałam pięćdziesięcioro siedmioro dzieci" 

Rybnik, podobnie jak reszta Polski, zmaga się z kryzysem w systemie pieczy zastępczej. Porzucone przez los dzieci trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych, a brakuje chętnych, by zapewnić im opiekę i domowe ciepło. Z roku na rok liczba...

Syndyk Rafako otrzyma ofertę od inwestorów na wydzierżawienie części majątku spółki z Raciborza 

- Oferta dzierżawy części majątku Rafako S.A. zostanie złożona w połowie maja - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Mieszkańcy Lubomi chcą przerzucenia transportu żwiru z dróg na kolej. PKP PLK odpowiada na petycję  

Przywołana we wstępie petycja dotyczy linii 176 Racibórz-Markowice - Olza. Mieszkańcy chcą, aby transport wydobywanego w pobliżu żwiru odbywał się koleją, a nie ciężarówkami.

Katastrofalna susza w lasach podnosi ryzyko pożarów. Nadleśniczy apeluje o zachowanie czujności i przestrzeganie zakazu ognia 

Brak wystarczających opadów deszczu stwarza poważne zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Tomasz Pacia, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, apeluje do turystów o przestrzeganie zakazu używania ognia i zgłaszanie wszelkich oznak pożaru.

Wiceprezydent Kuliga nie wyklucza cięć w oświacie w Raciborzu. „Sytuacja jest dramatyczna” 

Do raciborskich przedszkoli pójdzie w nowym roku szkolnym o 200 dzieci mniej. Taka tendencja - według danych z magistratu - utrzyma się w kolejnych latach. - Analizujemy sytuację, która jest dramatyczna. Sieć placówek jest rozbudowana, a...

ADHD u dorosłych bez tabu. W Pałacu Dietrichsteinów odbyło się wyjątkowe spotkanie [ZDJĘCIA] 

ADHD u dorosłych - mit czy rzeczywistość? Na "Spotkaniu pełnym MOCy" w Pałacu Dietrichsteinów wspólnie z psycholog Katarzyną Tesluk rozwiano wątpliwości na temat ADHD u osób dorosłych.

Wielkie ćwiczenia strażaków z powiatu raciborskiego w Tokai Cobex 

Rankiem 24 kwietnia zawyły strażackie syreny alarmowe. O godzinie 8.00 rozpoczęło się alarmowanie ponad 20 jednostek OSP, które wyznaczono do wzięcia udziału w wielkich ćwiczeniach.

Krzanowice: Produkcja wody wzrosła o 15%, ale miejska spółka nie zarobiła więcej. Gdzie podziała się część wody? 

Więcej wody, ale nie więcej wpływów. Choć w 2024 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach wydobyło o 15 procent więcej wody niż rok wcześniej, wzrost ten nie przełożył się na wyższe przychody. Część wody, zamiast...

Ferdinand Piontek

ur. 05.11.1878, zm. 02.11.1963

ur. 5 XI 1878 w Głubczycach. Był najstarszym z czternaściorga rodzeństwa. Jego ojciec, z zawodu rolnik, pracował w latach 70. i 80. XIX w. jako inspektor rolny. Matką przyszłego biskupa była Maria Piontek z domu Radwansky (Radwański). Pod koniec lat 80. XIX w. rodzina Piontków przeprowadziła się do Raciborza. W 1889 r. ojciec założył tu firmę spedycyjną. Od 1890 r. Ferdinand uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, w którym zdał maturę. Studiował we Wrocławiu teologię. W 1903 r. został wyświęcony na kapłana przez kardynała Koppa. W latach 1903-1910 pełnił posługę kapłańską, z kilkoma kilkumiesięcznymi przerwami na dalsze studia teologiczne w Rzymie, w 2 parafiach diaspory berlińskiej. W 1907 r. uzyskał w Rzymie tytuł doktora teologii na podstawie dysertacji pt. „Niektóre aspekty wczesnośredniowiecznych herezji w kościele katolickim”. W latach 1910-1921 był duszpasterzem w Koszalinie. Lata posługi kapłańskiej w Berlinie i Koszalinie były niezwykle trudne i wymagające. Musiał on bowiem stawić czoła walczącemu protestantyzmowi pruskiemu, który na tamtych terenach był religią większości mieszkańców. W 1921 r. został powołany w skład kapituły metropolitarnej archidiecezji

wrocławskiej. Wkrótce po tej nominacji stał się głównym kaznodzieją katedry wrocławskiej. W tym też czasie był przewodniczącym kilku diecezjalnych związków i kongregacji, redaktorem diecezjalnych pism katolickich. Był też uznawany powszechnie za specjalistę do spraw diaspory religijnej w archidiecezji. W uznaniu zasług został mianowany w 1933 r. papieskim prałatem domowym. 1 III 1939 r. powierzono mu funkcję dziekana katedry wrocławskiej. Znał on dobrze język polski, i co więcej, posługiwał się nim często, głosząc w parafiach polskich kazania w tym języku. Był współredaktorem listów pasterskich kardynała Bertrama, które do 1939 r., do czasu kiedy surowe zakazy władz hitlerowskich przerwały tę praktykę, wydawał w języku niemieckim i polskim. Piontek przyznawał się chętnie i często do swych związków z polskością. Czasy II wojny światowej spędził we Wrocławiu. 2 II 1945 r., na polecenie gestapo, musiał miasto opuścić, udając się z wielotysięczną kolumną uciekinierów na zachód. Po zakończeniu działań wojennych postanowił jak najszybciej wrócić do Wrocławia. Po śmierci kardynała Bertrama został wybrany wikariuszem kapitulnym Archidiecezji Wrocławskiej. Wybór miał niepośledni związek z przejęciem większości Archidiecezji pod administrację polską oraz z faktem, że nowy wikariusz posiadał polskie korzenie. 24 VII 1945 r. objął oficjalnie swój nowy urząd. W niecały rok później, 9 VII 1946 r., w związku ze zmianami organizacyjnymi życia kościelnego na terenach byłego państwa niemieckiego, które przypadły Polsce, musiał opuścić Wrocław na zawsze. Do marca 1947 r. przebywał w Paine, w zachodniej strefie okupacyjnej. Wiosną 1947 r., przybył z polecenia papieża do Görlitz, gdzie objął, jako biskup rezydialny, pieczę nad znajdującymi się na zachód od linii Odry i Nysy Łużyckiej resztkami dawnej, potężnej terytorialnie Archidiecezji Wrocławskiej, a tytularnie pozostawał nadal jej wikariuszem generalnym. W 1948 r. utworzono z jego inicjatywy seminarium archidiecezjalne w Neuzelle. Jego głównie staraniem wydano kilka śpiewników pieśni kościelnych. Wbrew początkowym obawom, uzyskał akceptację ludności oraz nowych, najpierw okupacyjnych czyli sowieckich, a potem wschodnioniemieckich władz. Jego wyważone w swej treści listy pasterskie znajdowały szeroki i przychylny oddźwięk. W 1951 r. założył diecezjalne seminarium dla katechetów. 23 V 1959 r. papież Jan XXIII mianował go biskupem tytularnym Barki (Barca). W latach 1959-1963 był wiceprzewodniczącym konferencji biskupów niemieckich. Zmarł 2 listopada 1963 r. w Görlitz. Do końca swego życia bp. Piontek utrzymywał ożywione i przyjacielskie kontakty z raciborzanami, mieszkającymi w Niemczech wschodnich i zachodnich.

Piotr Sput