Syndyk Rafako otrzyma ofertę od inwestorów na wydzierżawienie części majątku spółki z Raciborza
- Oferta dzierżawy części majątku Rafako S.A. zostanie złożona w połowie maja - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Wykorzystanie potencjału majątku Rafako
ARP podała, że podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuowano rozmowy na temat "wykorzystania potencjału majątku Rafako S.A.".
- Na tym etapie jest zamykana runda finansowania inwestycji oraz weryfikacja już opracowanego biznesplanu przez zewnętrznych doradców celem potwierdzenia rentowności projektu. Inwestorzy oczekują również na wydanie zgody na koncentrację przez UOKiK - informuje ARP.
Inwestorzy, o których mowa, to Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polimex Mostostal S.A. oraz Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o.
- Nadrzędnym celem dla inwestorów jest uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału - czytamy w komunikacie ARP.
Energetyka i zbrojeniówka?
Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że ARP, Polimex-Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia zamierzają wydzierżawić część majątku Rafako oraz powołać spółkę, która będzie prowadzić działalność gospodarczą. Jakiego rodzaju będzie to działalność? We wniosku złożonym do UOKiK mowa o dostarczaniu "specjalistycznych rozwiązań dla sektora energetycznego i zbrojeniowego" (pisaliśmy o tym tutaj: Rafako 2.0 będzie działać w energetyce i zbrojeniówce? UOKiK prowadzi postępowanie).
Premiera Donald Tusk powiedział niedawno, że "nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy uruchomili produkcję zbrojeniową […] w miejscu, gdzie kiedyś produkowano kotły". W dalszej części wypowiedzi mówił o Rafako: "Zdecydowaliśmy tam już o zainwestowaniu pewnych pieniędzy, aby utrzymać to miejsce" (więcej na ten temat: Donald Tusk o Rafako: "Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy uruchomili produkcję zbrojeniową").
Rafako w stanie upadłości
Przypomnijmy, 21 stycznia 2025 r. uprawomocniło się postanowienie sądu o upadłości spółki. Zgodnie z prawem akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu giełdowego pół roku później, czyli 21 lipca 2025 r. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że część byłych pracowników Rafako (w spółce przeprowadzono w tym roku zwolnienia grupowe) otrzymała propozycję powrotu do pracy. Otwartą kwestię pozostaje, ilu "rafakowców" faktycznie jest gotowych wrócić do spółki.