Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Mieszkańcy Lubomi chcą przerzucenia transportu żwiru z dróg na kolej. PKP PLK odpowiada na petycję  

Przywołana we wstępie petycja dotyczy linii 176 Racibórz-Markowice - Olza. Mieszkańcy chcą, aby transport wydobywanego w pobliżu żwiru odbywał się koleją, a nie ciężarówkami.

Katastrofalna susza w lasach podnosi ryzyko pożarów. Nadleśniczy apeluje o zachowanie czujności i przestrzeganie zakazu ognia 

Brak wystarczających opadów deszczu stwarza poważne zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Tomasz Pacia, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, apeluje do turystów o przestrzeganie zakazu używania ognia i zgłaszanie wszelkich oznak pożaru.

Wiceprezydent Kuliga nie wyklucza cięć w oświacie w Raciborzu. „Sytuacja jest dramatyczna” 

Do raciborskich przedszkoli pójdzie w nowym roku szkolnym o 200 dzieci mniej. Taka tendencja - według danych z magistratu - utrzyma się w kolejnych latach. - Analizujemy sytuację, która jest dramatyczna. Sieć placówek jest rozbudowana, a...

ADHD u dorosłych bez tabu. W Pałacu Dietrichsteinów odbyło się wyjątkowe spotkanie [ZDJĘCIA] 

ADHD u dorosłych - mit czy rzeczywistość? Na "Spotkaniu pełnym MOCy" w Pałacu Dietrichsteinów wspólnie z psycholog Katarzyną Tesluk rozwiano wątpliwości na temat ADHD u osób dorosłych.

Wielkie ćwiczenia strażaków z powiatu raciborskiego w Tokai Cobex 

Rankiem 24 kwietnia zawyły strażackie syreny alarmowe. O godzinie 8.00 rozpoczęło się alarmowanie ponad 20 jednostek OSP, które wyznaczono do wzięcia udziału w wielkich ćwiczeniach.

Krzanowice: Produkcja wody wzrosła o 15%, ale miejska spółka nie zarobiła więcej. Gdzie podziała się część wody? 

Więcej wody, ale nie więcej wpływów. Choć w 2024 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach wydobyło o 15 procent więcej wody niż rok wcześniej, wzrost ten nie przełożył się na wyższe przychody. Część wody, zamiast...

O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

8 mln zł na Branżowe Centrum Umiejętności w Pszowie. Będzie kształcić mechaników i diagnostów [WIDEO] 

W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim podpisano umowę partnerską pomiędzy Powiatem Wodzisławskim, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie oraz Polską Izbą Motoryzacji. Dotyczy ona utworzenia w ZSP w Pszowie Branżowego Centrum...

Szóstka w Lotto w Rydułtowach! Szczęściarz bogatszy o ponad 11,5 miliona złotych!  

Los uśmiechnął się szeroko do osoby, która wysłała kupon w kolekturze przy ulicy Obywatelskiej w Rydułtowach. Na jej konto wpłynie niebagatalna kwota 11 687 094,60 złotych!

BMW wypadło z drogi i dachowało. Pięć młodych osób trafiło do szpitala po wypadku w Bolesławiu [ZDJĘCIA] 

Raciborscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło we wtorek (22.04.) w Bolesławiu na ulicy Tworkowskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki BMW na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem,...

Jan Masny

ur. 24.10.1886, zm. 01.10.1945

Urodził się 24 października 1886 r. w Krzyżanowicach w rodzinie Antoniego i Marianny z domu Hlubek. W Krzyżanowicach skończył szkołę powszechną, a następnie uczył się w prywatnym gimnazjum Wolfa we Wrocławiu oraz w gimnazjum w Meran. W 1906 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców i odbył 2-letni nowicjat w Krakowie. Został wysłany na Uniwersytet Gregoriański do Rzymu, gdzie w latach 1908 – 1914 studiował filozofię, teologię i prawo kanoniczne. Uzyskał doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1914 r. w Rzymie. Po wybuchu I wojny światowej otrzymał od konsula niemieckiego w Rzymie polecenie opuszczenia tego miasta. Powrócił na ziemie polskie i duszpasterzował kolejno w parafiach: św. Anny w rodzinnych Krzyżanowicach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Jerzego w Rydułtowach, św. Marii Magdaleny w Lubomi, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy i Świętej Rodziny w Hoyerswerdzie w Saksonii.

Zaangażował się w działalność plebiscytową, w związku z czym w listopadzie 1921 r. musiał uchodzić przed bojówkami. Wyjechał do Warszawy i pomagał tam w duszpasterstwie przy kościele Zbawiciela. Po przyłączeniu części ziem Górnego Śląska do Polski zwrócił się do delegata książęco-biskupiego ks. Jana Kapicy z prośbą o możliwość podjęcia oficjalnej pracy duszpasterskiej na tych terenach. W marcu 1923 r. ks. August Hlond wydał zgodę i wydał dekret inkardynacyjny, przez co ks. Masny został włączony do grona prezbiterów Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska.

W 1923 r. skierowany został jako wikary do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach. Od 1925 r. był także katechetą w Komunalnym Gimnazjum Męskim i Żeńskim w Siemianowicach. W 1924 r. przystąpił do egzaminu proboszczowskiego. W lutym 1927 r. został administratorem, a trzy miesiące później proboszczem w parafii św. Marcina w Rogowie. Ponadto pełnił obowiązki cenzora książek oraz wizytatora dla szkół powszechnych w Syryni, Pszowie i Rogowie.

W 1936 r. został zarządcą dóbr kościelnych w Kokoszycach. W Rogowie opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Matek Chrześcijańskich, Kongregacją Mariańską Panien, Katolickim Stowarzyszeniem Mężów, Bractwem Różańcowym, Dziełem Dziecięctwa Jezusowego, Bractwem Serca Jezusowego, Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej. Udzielał się społecznie. Był członkiem Kasy Reiffeisena w Rogowie i spółdzielni masarskiej w Bełsznicy. W banku Reiffeisena w Katowicach został wybrany na przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz członka Komisji Rewizyjnej w Zakładach Mleczarskich w Katowicach. W okresie okupacji hitlerowskiej, w 1943 r., został zmuszony do opuszczenia Rogowa i zamieszkał na terenie parafii św. Józefa w Katowicach – Załężu. Krótko przed śmiercią, w kwietniu 1945 r., został mianowany administratorem w parafii św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach. Zmarł 1 października 1945 r. w Katowicach. Został pochowany w Lubomi.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu J. Myszora, zawartego w Słowniku biograficznym katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku pod redakcją M. Pater.