36-letnia kobieta i czterech mężczyzn w wieku od 49 do 69 lat. To ofiary tragicznego pożaru, do którego doszło w niedzielę (13.04.) w Pszowie przy ulicy Lubomskiej. 12 osób ewakuowano, zapewniono im schronienie. Nadal prowadzone są działania na miejscu zdarzenia.
- Modlę się o dar życia wiecznego dla nich. Rodzinom, które straciły swoich najbliższych pragnę przekazać wyrazy serdecznego współczucia i solidarności w tym ogromnym bólu i cierpieniu - to słowa administratora archidiecezji katowickiej wypowiedziane po pożarze, do którego doszło w Pszowie.
Pożar rozwinął się w błyskawicznym tempie, objął dwa piętra i poddasze. W budynku przebywało w tym czasie 17 osób, pięć z nich nie zdążyło się ewakuować. Strażacy znaleźli na miejscu ich ciała. Poszkodowani zostali dzielnicowi z Pszowa i jeden z ewakuowanych mieszkańców. Budynek nie był zgłoszony jako hotel, wynajmowano w nim pokoje lokatorom.
AKTUALIZACJA
Pięć osób straciło życie w tragicznym pożarze, do którego doszło w Pszowie-Krzyżkowicach. Zgłoszenie o zdarzeniu dotarło do służb w niedzielę (13.04.) o 18:35. Ogień szybko się rozprzestrzenił, ewakuowano dwanaście osób.
Pszowski aktywista Grzegorz Fryc przesłał do naszej redakcji oświadczenie w sprawie materiału dotyczącego wycinki drzew na prywatnej posesji w Pszowie-Krzyżkowicach.
W Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmniejszające o 90 proc. opłaty za pobieranie próbek do badań oraz za badania urzędowe bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia pochodzących z tzw. samozaopatrzenia (tj. bulw ziemniaka innych niż sadzeniaki zaopatrzone w paszport roślin), pobieranych przez...
Od kilkunastu dni trwa burza wokół wycinki drzew na terenie prywatnej działki w Pszowie-Krzyżkowicach. Część mieszkańców Pszowa protestuje przeciwko decyzji władz. Odwiedziliśmy Bartłomieja Barańczyka, właściciela nieruchomości, aby wyjaśnił całą sytuację.
Do 24 stycznia 2025 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcyjny gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Na dokumenty czekają oddziały regionalne i biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o zasadach stosowania nawozów zawierających azot, zawartych w tzw. programie azotanowym.
8 miesięcy wystarczyło, by nad niewielkimi Krzyżkowicami - wówczas samodzielną gminą, a dziś częścią Pszowa - dumnie górowała wieża kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku mija 90 lat odkąd wybudowano świątynię.
MRiRW przypomina, że rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego określa graniczne terminy stosowania na gruntach ornych nawozów, które zawierają w składzie azot. W wyjątkowych sytuacjach stosowanie na gruntach ornych nawozów zawierających w składzie azot możliwe jest w terminie późniejszym.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła przyjmowanie wniosków o pomoc od rolników z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi. Nabór jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną i potrwa do 15 listopada 2024 r.
W sobotę, 5 października w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii, której dokonał ks. abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz św. Jana Pawła II.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o wydłużeniu terminów dla rolników w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego
Późny siew pszenicy ozimej, choć często wynika z niesprzyjających warunków pogodowych lub przesunięcia terminu siewów po innych uprawach, ma swoje specyficzne wymagania agrotechniczne. Kluczowe w takich sytuacjach jest właściwe przygotowanie gleby oraz dobór odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w mniej sprzyjających warunkach jesiennych.
Materiał partnera
W niedzielę, 15 września odbędą się w Pszowie wybory uzupełniające do rady gminy. To o tyle dziwna sytuacja, że wśród kandydatów znajduje się sekretarz powiatu Michał Lorek, który zrezygnował z mandatu radnego w tym właśnie okręgu doprowadzając do takiej sytuacji, a teraz ponownie startuje do rady.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi kontrole mające na celu zweryfikować deklaracje złożone przez rolników w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych na 2024 rok.