Uczniowie „Korfantego” kontynuują zajęcia związane z funkcjonowaniem samorządu w mieście. Tym razem młodzież rozmawiała z przewodniczącym Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, Damianem Gałuszką. Dyskusja była ożywiona. Młodzi ludzie zastanawiali się między innymi nad tym, kto rzeczywiście rządzi w Jastrzębiu.
Mieszkańcy bloku przy ulicy Wrocławskiej od lat mają za balkonami nieciekawy widok. Właśnie te chaszcze stały się ulubionym miejscem wielbicieli trunków wysokoprocentowych oraz szczurów i myszy. Wprawdzie podejmowane są doraźne próby zmiany tej sytuacji, ale to nie satysfakcjonuje mieszkańców.
W sobotę w przestrzeniach Carbonarium odbyło się wyjątkowe wydarzenie – obchody 15-lecia Stowarzyszenia Klubu Sportowego Nautilus Jastrzębie Pływanie w Płetwach oraz promocja książki „Jastrzębie pod żaglem i z płetwą” autorstwa kapitana Jerzego Radomskiego i Krzysztofa Radomskiego.
Na marcowym spotkaniu z cyklu „Babiniec” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 1 przy ulicy Opolskiej, uczestnicy mieli wyjątkową okazję poznać podstawy języka migowego. Jak zwykle frekwencja dopisała.
Uczniowie popularnego „Korfantego” zwyciężyli w konkursie kulinarnym pt. „Uczniowskie Inspiracje 2025”. Okazali się nie mieć konkurencji w całym województwie śląskim. Ich popisowe danie to ravioli z kaczką ze szpinakiem i ricottą oraz gruszka z ziemią czekoladową w kremie cytrynowym.
Jastrzębskie panie świętowały Międzynarodowy Dzień Kobiet w kinie „Centrum”. Głównym punktem programu była projekcja filmu, ale nie zabrakło też słodkości czy wyrobów rękodzieła. Była to doskonała okazja, aby porozmawiać, wyjść z domu i miło spędzić czas.
Świat przestępczy coraz częściej przenosi się do Internetu. Ofiarami padają najmłodsi. Cyberprzestępcy potrafią wyłudzić nagie zdjęcia, a następnie szantażować osoby na nich przedstawione. Nie cofną się nawet przed uwodzeniem dzieci, aby dążyć do spotkania w realu. Między innymi o tym opowiadali policjanci na spotkaniu w popularnym „Korfantym”.
To już ostateczny i oficjalny wynik. Podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jastrzębiu-Zdroju zebrano 245 324,67 zł. Jest to rekordowa suma i każdy darczyńca ma w tym swój wkład.
Dwa lata temu Jastrzębskie Hospicjum Domowe kupiło działkę przy ul. Cieszyńskiej, a w środę, 12 marca, podpisano umowę na pierwszy etap modernizacji obiektu. Oferty złożyło dziewięć firm. Najkorzystniejszą okazała się ta przedstawiona przez przedsiębiorstwo Faktoria z Golasowic.
Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia odwiedzi Jastrzębie-Zdrój. Jak informuje jego biuro prasowe, spotkanie otwarte z mieszkańcami odbędzie się przed halą widowiskowo-sportową, początek zaplanowano na godzinę 12:00.
W tym roku mija 80. rocznica walk radziecko-niemieckich w 1945 r. Warto dodać, że boje, jakie toczyły się w Jastrzębiu-Zdroju i okolicach, były niezwykle zacięte. Można powiedzieć, że była to krwawa jatka. Właśnie tym wydarzeniom, poświęcone było kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”, które odbyło się w Galerii Historii Miasta.
W miniony weekend poczuliśmy pierwszy powiew wiosny i wiele osób pomyślało o tym, aby zadbać o sylwetkę. Tymczasem w kolejnej odsłonie popularnego programu telewizji TTV pt. „Kanapowcy” możemy zobaczyć jastrzębianina, który podejmie walkę o zdrowie i lepsza kondycję.
Ostatnio toczą się zacięte dyskusje internetowe o kulturze w mieście. Dokładnie chodzi o to, czy powołać muzeum, a może zlikwidować Carbonarium. Z drugiej strony słyszy się narzekania, że do kina trzeba jechać do innych miast, bo to u nas nie przystaje do XXI wieku.
Jastrzębie-Zdrój nie posiada inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na swoim terenie. Jest to uciążliwe dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z usług tej instytucji. Na razie mogą to robić w ramach działalności punktu informacyjno-konsultacyjnego, ale oczekiwania społeczne są większe.
Około 60 uczniów zmierzyło się z niełatwymi meandrami gramatyki niemieckiej w konkursie pt. „Der Verbmeister - Mistrz Odmiany Czasownika”. To już 13. edycja tego przedsięwzięcia, które jest organizowane przez Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.
O tym, że Jastrzębie-Zdrój ma lata swojej świetności za sobą w ujęciu demograficznym, wiedzą wszyscy. Dość powiedzieć, że w 1989 roku mieszkało tam ponad 100 tys. osób. Jednak jest jeszcze jedno niepokojące zjawisko.
W pomieszczeniu unosił się zapach ziół. Tuż obok groźnie spoglądali wikingowie. Nagle rozległ się dźwięk rogu zwierzęcia. W tle było słychać dźwięk grzechotek obrzędowych. To wszystko dzięki wikingom, a właściwie pasjonatom z grupy o nazwie Nordawinden – drużyna wczesnośredniowieczna.