Spotkania z cyklu "Przystanek Muzeum" cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, opowiada o planach uruchomienia muzeum, jego znaczeniu dla lokalnej społeczności oraz wyzwaniach związanych z powołaniem nowej instytucji kulturalnej.
Motocykliści ze stowarzyszenia MOTO SJZ wsparli jastrzębskie placówki opiekuńczo-wychowawcze. Udało się zebrać 5 tys. zł, za które zakupiono najpotrzebniejsze rzeczy. Jastrzębianie pokazali, że mają wielkie serca.
Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau odcisnął swoje tragiczne piętno nie tylko w historii Polski. Okazuje się, że jeden ze zbrodniarzy hitlerowskich, który wprawdzie miał wykształcenie medyczne, ale trudno nazwać go lekarzem, działał w Jastrzębiu w czasach okupacji. Później próbował uniknąć kary za swoje czyny.
Helena i Leon Białeccy zostali laureatami prestiżowej Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które przyznaje ją od 1963 roku.
Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci deputat węglowy za 2025 rok w 12-miesięcznych ratach. Działacze z reprezentatywnych organizacji związkowych są oburzeni tą decyzją. Natomiast Zarząd JSW poinformował, że zgodnie z zawartymi wcześniej porozumieniami ze stroną społeczną, miał taką możliwość.
Skwery i różne zakamarki miasta zdradzają niejedną tajemnicę. Tak na przykład, za terenem Publicznego Przedszkola nr 21 i placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ulicy Opolskiej amatorzy trunków wysokoprocentowych urządzili sobie miejsce ich spożywania.
Wiele wskazuje na to, że wiosną tego roku ruszy modernizacja, a właściwie budowa lodowiska Według prezydenta Michała Urgoła, to największe zadanie inwestycyjne w 2025 roku. Jego szacunkowa wartość to około 50 mln zł. W tej sprawie magistrat opublikował już zamówienie publiczne, a otwarcie ofert zaplanowano na 8 kwietnia.
Licealistka zgłębia tajniki fizyki jądrowej i biologii. Inny uzdolniony sportowo młody człowiek trenuje brazylijską sztukę walki ju-jitsu. Pozostali uczniowie szlifują języki obce i biorą udział w olimpiadach przedmiotowych. Wszyscy oni otrzymują roczne stypendium dzięki współpracy szkoły z Fundacją Świętego Mikołaja. W ten sposób...
Odnaleźli szczątki samolotu i cztery szkielety. Innym razem samolot był rozbity na 300 elementów. Kolejne poszukiwania zakończyły się odkryciem kul armatnich z XVII wieku albo ozdób z czasów średniowiecza. O działalności Jastrzębskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego "SzpoN" opowiada jego szef Adam Kirej.
24 lutego 2022 roku o godzinie 4:00 czasu polskiego wojska rosyjskie napadły Ukrainę. Część ludności zaatakowanego państwa zdecydowała się na ucieczkę i szukanie pomocy w Polsce. Także jastrzębianie ruszyli z pomocą humanitarną. Samorzutnie tworzyły się grupki osób, udających się na granicę polsko-ukraińską i przywożących...
Można powiedzieć, że Strefa Centrum od lat „straszy” i to w samym środku miasta. Rosną tam chaszcze, krzewy, jest kilka stanowisk starodrzewu dębowego. Teren ten w żaden sposób nie jest wykorzystywany przez jastrzębian. Koncepcji zagospodarowania go było kilka, a jaki jest ich efekt – widzimy. Teraz miasto wyszło z inicjatywą nabycia...
Sprawa muzeum w Jastrzębiu-Zdroju od wielu lat jest tematem dyskusji. Dzisiaj już raczej nie stawia się pytania, czy powstanie muzeum, ale kiedy. Zanim jednak się to stanie, warto zastanowić się nad rolą muzeum miejskiego. I właśnie temu zagadnieniu było poświęcone lutowe spotkanie w Galerii Historii Miasta z cyklu Przystanek Muzeum.
Ta sprawa od dawna rozpala emocje i dyskusje. Jedna z jastrzębianek podsumowała ją zdaniem: „Takie badziewie w środku miasta!” Chodzi o tereny przyległe do sklepu „Supersam”, gdzie na wątpliwej urody straganach można zakupić przysłowiowe mydło i powidło. W tej sprawie interweniowała radna Monika Brachaczek oraz przewodnicząca...
Mieszkańcy mogą oglądać, jak plac rekreacyjny przy ulicy Śląskiej nabiera kształtów. Już są zamontowane elementy małej architektury – ławki, pergole. Teren ten będzie cieszył jastrzębian, szczególnie wiosną i latem, kiedy zostaną nasadzone kwiaty i krzewy ozdobne.
Problem bezdomności powraca szczególnie w okresie zimowym. Ludzi pozbawionych własnego lokum częściej widuje się w miejscach użyteczności publicznej. Upodobali sobie szczególnie inhalatorium w Parku Zdrojowym, gdzie chronią się przed zimnem.
O tym, czym jest „Morze Aniołów” w Bałtyku i to o wschodzie słońca, opowiadają uczestnicy tego wydarzenia z Jastrzębia-Zdroju. Oprócz tego udział w Turnieju Mrozoodpornych, tańce, swawole i zabawa do białego rana. Tak wiele działo się w Mielnie, że aż trudno wszystko dokładnie opisać.
Rosyjskie, a w zasadzie radzieckie medale sławiące Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich można zobaczyć na polskich targowiskach. Widać, że lata największej świetności mają za sobą. Są wyblakłe, matowe, zardzewiałe. To, że trafiły do Polski, to ironia losu. Zostały przywiezione przez potomków dawnych sołdatów (żołnierzy)...