Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
20 minut deszczu wystarczyło, by ulice w Pawłowie i Cyprzanowie zamieniły się w potoki 

Kiedy w czwartek 24 kwietnia w Pawłowie i Cyprzanowie spadł deszcz, woda zalała ulice w zaledwie 20 minut. Wójt Adam Wajda na sesji rady gminy przyznał, że takie zmiany pogody przypominają, że przyroda potrafi zaskoczyć. Sołtys Fryderyk Gwóźdź...

W Kornicach powstała plaża. To odpowiedź na potrzeby młodzieży w gminie Pietrowice Wielkie [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Kornice zyskały plażę. Otwarcie uświetni dyskoteka pod chmurką, a to dopiero początek – w planach jest również budowa pumptracka.

Skandaliczna podwyżka zszokuje przedsiębiorców - prognozuje Dariusz Polowy. Śmieci w Raciborzu mają zdrożeć od 30 do 70% 

Były prezydent miasta, obecny radny Dariusz Polowy ostrzegał wcześniej, że szykuje się podwyżka opłaty śmieciowej - mówił o tym w grudniu ubiegłego roku. - Prezydent Wojciechowicz szykuje skandaliczną podwyżkę opłat za śmieci dla...

100 lat kobiet w Policji, 100 drzew dla przyszłych pokoleń [ZDJĘCIA] 

Kobiety w Policji od 100 lat udowadniają swoją siłę, niezłomność i zaangażowanie w służbę społeczeństwu. Aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz, policjanci w województwie śląskim posadzili sto sadzonek drzew. To symbol trwałości, odwagi...

Były prezes Rafametu: "Przez ostatnie 23 lata nie było tak złej sytuacji handlowej i produkcyjnej" 

Publikujemy list otwarty E. Longina Wonsa, byłego prezesa Rafametu, który dotarł do naszej redakcji 28 kwietnia 2025 r. Były prezes Rafametu komentuje sytuację finansowną spółki, plan obecnego zarządu na restrukturyzację, a także perspektywy...

Koncert "Fortepian(o!) - wokół Mozarta" zabrzmiał w sali jastrzębskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA] 

Utalentowani pianiści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpili 27 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębu-Zdroju. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Zespół ROSEYE zagrał na Festiwalu JAZZtrzębie 2025 [ZDJĘCIA] 

W niedzielę 27 kwietnia w auli Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego odbył się koncert zespołu ROSEYE – młodych gwiazd europejskiej sceny soulowej i jazzowej. Było to kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu JAZZtrzębie 2025. 

Puchar Polski modeli szybowców wyrzucanych z ręki F3K Racibórz Cup [ZDJĘCIA] 

W dniach 26-27 kwietnia na terenie parku modelarskiego w Raciborzu Skrzydlaty Racibórz zorganizował kolejną edycję zawodów szybowców wyrzucanych z ręki F3K. Na ul Adamczyka rywalizowało ze sobą 19 licencjonowanych zawodników z całej Polski.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze na boisku KS 1905 Krzanowice. Kto wygrał? [ZDJĘCIA] 

26 kwietnia na boisku KS 1905 Krzanowice odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, które przyciągnęły licznych uczestników i kibiców.

Racibórz segreguje śmieci poniżej normy. Grozi za to kara marszałka, którą płacą podatnicy 

Racibórz odstaje od wymaganych norm w zakresie segregacji odpadów. W 2024 roku wskaźnik segregacji w mieście wyniósł zaledwie 28%, podczas gdy wymagany poziom to 45%. To dane za 2024 rok, nad którymi pochyla się właśnie rada miasta. Już...

Henryk Mikołaj Górecki

ur. 06.12.1933, zm. 12.11.2010
Jeden z największych polskich kompozytorów XX wieku. Klasyk, wielki Polak ze Śląska, uważany za geniusza kompozycji, człowieka o niezwykłej intuicji muzycznej. – Od dawna męczy mnie problem: co to jest muzyka? Mogę powtórzyć za Leszkiem Kołakowskim, że muzyka to „gość z innego świata” – tak mówił Henryk Mikołaj Górecki, polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny.
Wielka determinacja
Uważany za geniusza kompozycji Górecki swój sukces zawdzięczał niezwykłej intuicji muzycznej i determinacji. Do 19. roku życia był praktycznie samoukiem. Po ukończeniu rydułtowskiego liceum ogólnokształcącego zaczął zarabiać jako nauczyciel przedmiotów ogólnych w szkole w Radoszowach. Rozważano w rodzinie wysłanie go na studia ekonomiczne, ale on chciał studiować muzykę. Regularną edukację muzyczną rozpoczął późno. Po wielu bezskutecznych próbach dostania się do którejś ze szkół muzycznych w województwie katowickim, został przyjęty do Szkoły Muzycznej w Rybniku w 1952 r., gdzie kształcił się pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków. Wreszcie miał możliwość pobierania profesjonalnych lekcji gry na fortepianie, klarnecie czy skrzypcach oraz nadrobienia zaległości z harmonii, kontrapunktu czy instrumentacji i folkloru. Uczył się muzyki w Rybniku, a jednocześnie sam uczył innych w Radoszowach m.in. historii, matematyki, biologii czy przyrody. Zdeterminowany podejmował się też wypraw. Dwie godziny pociągiem do Katowic na piątkowe koncerty Filharmonii Śląskiej. Nie raz zdarzyło mu się spóźnić na ostatnie nocne połączenie do Rydułtów i noc spędzał w dworcowej poczekalni. Wracał nad ranem, by wyruszyć do szkoły na lekcje, dzięki którym zarabiał.
Muzyczna droga
Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął karierę kompozytorską jako skrajny awangardzista („Scontri” op. 17 na orkiestrę, 1960 r.), później starał się upraszczać swój język i redukować zbędne środki wyrazu (III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę symfoniczną, 1970 r.). W 1992 r. w Ameryce i Wielkiej Brytanii „odkryto” III Symfonię, wraz z nagraniem Dawn Upshaw, London Sinfonietty i Davida Zinmana. Anglosasi oszaleli na jej punkcie. Płyta znalazła się na czele listy przebojów muzyki poważnej. Równie dobrze radziła sobie w rankingach popowych, gdzie wyprzedziła Stinga i Nirvanę. Kompozytor był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jego twórczość jest znana, doceniana i prezentowana na całym świecie.
Górecki otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku polskich i zagranicznych uczelni. W 2003 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W październiku 2010 r., w szpitalu, odebrał przyznany przez Prezydenta RP Order Orła Białego.
Jego ławeczka
10 września 2011 r. Henryk Mikołaj Górecki został patronem Biblioteki Publicznej w Rydułtowach, gdzie co roku wspomina się jego życiorys i dorobek artystyczny. Kluczowym punktem uroczystości nadania imienia było odsłonięcie rzeźby kompozytora na ławeczce przed biblioteką. W uroczystości wzięła udział Jadwiga Górecka, żona kompozytora. 
– Mój Henryczek jak żywy – wyrwało się pani Jadwidze, kiedy zobaczyła rzeźbę swojego małżonka. Położyła mu wiązankę kwiatów i przysiadła obok niego na ławeczce. Rzeźbę zaprojektował i wykonał rybniczanin Henryk Fojcik. W bibliotece odsłonięto natomiast tablicę autorstwa prof. Franciszka Niecia, potwierdzającą nadanie imienia.
Z kolei w Rydułtowskim Centrum Kultury organizowany jest festiwal muzyczny im. H. M. Góreckiego – „Mikołajowe granie”.
Magdalena Kulok
Autorka artykułu korzystała z materiału „Mikołajowe granie – utwory na fortepian dla dzieci” Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz materiałów Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Jego dziedzictwo łączy region z całym światem. W Rzuchowie zorganizowano koncert poświęcony pamięci Henryka Góreckiego [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Chór kameralny Cracow Singers dał w rzuchowskim pałacu (gm. Kornowac) koncert poświęcony pamięci wielkiemu, współczesnemu, polskiemu kompozytorowi – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Sala, w której odbyło się spotkanie, była wypełniona do ostatniego krzesła.

Koncert krakowskiego chóru w Rzuchowie. Na cześć polskiego kompozytora [ZAPOWIEDŹ] 

- Koncert jest muzyczną podróżą do źródeł twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, w którą zabierze słuchaczy chór kameralny Cracow Singers - mówi Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Na urodziny dostali 70 tysięcy złotych. Wielki jubileusz szkoły  

Na przestrzeni 70 lat mury tej szkoły opuściło 6764 absolwentów. Nad ich edukacją czuwało 262 nauczycieli. Liceum "na Skalnej" w Rydułtowach świętuje 70-lecie istnienia. Z tej okazji szkoła dostała w prezencie od starostwa powiatowego 70 tys. zł. Ale najcenniejsze okazały się wspomnienia absolwentów.

Henryk M. Górecki zniknął sprzed biblioteki 

Rzeźby słynnego kompozytora nie ma już kilka dni. Czyżby kradzież?

Nadanie imienia H.M. Góreckiego bibliotece w Rydułtowach  

Gdy Jadwiga Górecka pisała, że wyraża zgodę na uhonorowanie biblioteki imieniem jej męża, zapowiedziała przyjazd do Rydułtów, jeśli tylko zdrowie pozwoli.