Kultywują piękną tradycję. Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem [ZDJĘCIA]
Wielkanoc to czas, w którym szczególne miejsce zajmują tradycje pielęgnowane przez pokolenia. Jedną z nich, od lat kultywowaną w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (Zawada), jest tzw. „chodzenie z kogutem" – barwna i radosna tradycja, która nie tylko przypomina o śląskim dziedzictwie kulturowym, ale także integruje społeczność szkolną i lokalną.
![Kultywują piękną tradycję. Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/04/19/239625_1745064204_86429600.webp)
Kultywują piękną tradycję. Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem
Tradycja „chodzenia z kogutem” sięga dawnych wieków i wywodzi się z obrzędów ludowych Śląska.
- W jej centrum znajduje się barwnie udekorowany drewniany kogut, który symbolizuje nadejście wiosny, płodność, a także zwycięstwo życia nad śmiercią – wartości blisko związane z przesłaniem Świąt Wielkanocnych. Dawniej chłopcy chodzili z takim kogutem od domu do domu, śpiewając i zbierając drobne upominki lub datki – wyjaśnia Barbara Ferdyan-Tront, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.
- W naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 ta tradycja została wskrzeszona i przeniesiona na grunt edukacyjny, gdzie co roku uczniowie – przebrani w ludowe stroje – przemierzają korytarze szkoły, a często również odwiedzają przedszkole czy okoliczne instytucje. Towarzyszy im wspomniany kogut, wykonany własnoręcznie przez uczniów lub nauczycieli – często z drewna i kolorowego papieru, osadzony na specjalnym wózku – informuje dyrektor ZSP1.
Z szacunkiem do tradycji
Dzieci śpiewają ludowe piosenki wielkanocne, składają życzenia i przypominają o radości płynącej z tych świąt. W zamian otrzymują symboliczne słodkości lub inne drobne upominki. Całe wydarzenie jest pełne entuzjazmu, śmiechu i pozytywnej energii, a jednocześnie ma ogromną wartość edukacyjną.
- Dzięki inicjatywie nauczycieli i zaangażowaniu uczniów tradycja „chodzenia z kogutem” w ZSP nr 1 nie tylko ożywia stare zwyczaje, ale także uczy dzieci szacunku do kultury regionalnej. To doskonała okazja, by w praktyczny sposób pokazać młodemu pokoleniu, jak ważne są korzenie i lokalna tożsamość. Dodatkowo, udział w takim przedsięwzięciu rozwija kompetencje społeczne, uczy współpracy i daje uczniom ogrom satysfakcji – zapewnia Barbara Ferdyan-Tront.
Przy wspólnym stole
Od lat zarówno przedszkole, jak i szkoła organizuje również „śniadanie wielkanocne”, w ramach którego nas wychowankowie i uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na temat tradycyjnych potraw wielkanocnych, poznają ich znaczenie oraz symbolikę. W odświętnych ubraniach zasiadają do zastawionych stołów, na których obok szynki, sera, masła i chleba oraz tradycyjnej babki czy mazurka, możemy zobaczyć wiosenne nowalijki.
W czasach, gdy wiele dawnych zwyczajów odchodzi w zapomnienie, warto docenić inicjatywy takie jak ta. „Chodzenie z kogutem” i „śniadanie wielkanocne” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim to piękny przykład tego, jak szkoła może łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji, wychowania i budowania wspólnoty.
źr. ZSP1, oprac. (ska)