Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kultywują piękną tradycję. Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem [ZDJĘCIA]

Wielkanoc to czas, w którym szczególne miejsce zajmują tradycje pielęgnowane przez pokolenia. Jedną z nich, od lat kultywowaną w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (Zawada), jest tzw. „chodzenie z kogutem" – barwna i radosna tradycja, która nie tylko przypomina o śląskim dziedzictwie kulturowym, ale także integruje społeczność szkolną i lokalną.

Kultywują piękną tradycję.  Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem [ZDJĘCIA]S. Kamczyk
Zwyczaj chodzenia z kogutem jest kultywowany w Zawadzie przed Wielkanocą.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Kultywują piękną tradycję. Uczniowie z Zawady chodzą z kogutem

Tradycja „chodzenia z kogutem” sięga dawnych wieków i wywodzi się z obrzędów ludowych Śląska.

- W jej centrum znajduje się barwnie udekorowany drewniany kogut, który symbolizuje nadejście wiosny, płodność, a także zwycięstwo życia nad śmiercią – wartości blisko związane z przesłaniem Świąt Wielkanocnych. Dawniej chłopcy chodzili z takim kogutem od domu do domu, śpiewając i zbierając drobne upominki lub datki – wyjaśnia Barbara Ferdyan-Tront, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

- W naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 ta tradycja została wskrzeszona i przeniesiona na grunt edukacyjny, gdzie co roku uczniowie – przebrani w ludowe stroje – przemierzają korytarze szkoły, a często również odwiedzają przedszkole czy okoliczne instytucje. Towarzyszy im wspomniany kogut, wykonany własnoręcznie przez uczniów lub nauczycieli – często z drewna i kolorowego papieru, osadzony na specjalnym wózku – informuje dyrektor ZSP1.

Z szacunkiem do tradycji

Dzieci śpiewają ludowe piosenki wielkanocne, składają życzenia i przypominają o radości płynącej z tych świąt. W zamian otrzymują symboliczne słodkości lub inne drobne upominki. Całe wydarzenie jest pełne entuzjazmu, śmiechu i pozytywnej energii, a jednocześnie ma ogromną wartość edukacyjną.

- Dzięki inicjatywie nauczycieli i zaangażowaniu uczniów tradycja „chodzenia z kogutem” w ZSP nr 1 nie tylko ożywia stare zwyczaje, ale także uczy dzieci szacunku do kultury regionalnej. To doskonała okazja, by w praktyczny sposób pokazać młodemu pokoleniu, jak ważne są korzenie i lokalna tożsamość. Dodatkowo, udział w takim przedsięwzięciu rozwija kompetencje społeczne, uczy współpracy i daje uczniom ogrom satysfakcji – zapewnia Barbara Ferdyan-Tront.

Przy wspólnym stole

Od lat zarówno przedszkole, jak i szkoła organizuje również „śniadanie wielkanocne”, w ramach którego nas wychowankowie i uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na temat tradycyjnych potraw wielkanocnych, poznają ich znaczenie oraz symbolikę. W odświętnych ubraniach zasiadają do zastawionych stołów, na których obok szynki, sera, masła i chleba oraz tradycyjnej babki czy mazurka, możemy zobaczyć wiosenne nowalijki.

W czasach, gdy wiele dawnych zwyczajów odchodzi w zapomnienie, warto docenić inicjatywy takie jak ta. „Chodzenie z kogutem” i „śniadanie wielkanocne” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim to piękny przykład tego, jak szkoła może łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji, wychowania i budowania wspólnoty.

źr. ZSP1, oprac. (ska)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].