Jastrzębie-Zdrój nie posiada inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na swoim terenie. Jest to uciążliwe dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z usług tej instytucji. Na razie mogą to robić w ramach działalności punktu informacyjno-konsultacyjnego, ale oczekiwania społeczne są większe.
Około 60 uczniów zmierzyło się z niełatwymi meandrami gramatyki niemieckiej w konkursie pt. „Der Verbmeister - Mistrz Odmiany Czasownika”. To już 13. edycja tego przedsięwzięcia, które jest organizowane przez Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.
O tym, że Jastrzębie-Zdrój ma lata swojej świetności za sobą w ujęciu demograficznym, wiedzą wszyscy. Dość powiedzieć, że w 1989 roku mieszkało tam ponad 100 tys. osób. Jednak jest jeszcze jedno niepokojące zjawisko.
W pomieszczeniu unosił się zapach ziół. Tuż obok groźnie spoglądali wikingowie. Nagle rozległ się dźwięk rogu zwierzęcia. W tle było słychać dźwięk grzechotek obrzędowych. To wszystko dzięki wikingom, a właściwie pasjonatom z grupy o nazwie Nordawinden – drużyna wczesnośredniowieczna.
Spotkania z cyklu "Przystanek Muzeum" cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, opowiada o planach uruchomienia muzeum, jego znaczeniu dla lokalnej społeczności oraz wyzwaniach związanych z powołaniem nowej instytucji kulturalnej.
Motocykliści ze stowarzyszenia MOTO SJZ wsparli jastrzębskie placówki opiekuńczo-wychowawcze. Udało się zebrać 5 tys. zł, za które zakupiono najpotrzebniejsze rzeczy. Jastrzębianie pokazali, że mają wielkie serca.
Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau odcisnął swoje tragiczne piętno nie tylko w historii Polski. Okazuje się, że jeden ze zbrodniarzy hitlerowskich, który wprawdzie miał wykształcenie medyczne, ale trudno nazwać go lekarzem, działał w Jastrzębiu w czasach okupacji. Później próbował uniknąć kary za swoje czyny.
Helena i Leon Białeccy zostali laureatami prestiżowej Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które przyznaje ją od 1963 roku.
Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci deputat węglowy za 2025 rok w 12-miesięcznych ratach. Działacze z reprezentatywnych organizacji związkowych są oburzeni tą decyzją. Natomiast Zarząd JSW poinformował, że zgodnie z zawartymi wcześniej porozumieniami ze stroną społeczną, miał taką możliwość.
Skwery i różne zakamarki miasta zdradzają niejedną tajemnicę. Tak na przykład, za terenem Publicznego Przedszkola nr 21 i placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ulicy Opolskiej amatorzy trunków wysokoprocentowych urządzili sobie miejsce ich spożywania.
Wiele wskazuje na to, że wiosną tego roku ruszy modernizacja, a właściwie budowa lodowiska Według prezydenta Michała Urgoła, to największe zadanie inwestycyjne w 2025 roku. Jego szacunkowa wartość to około 50 mln zł. W tej sprawie magistrat opublikował już zamówienie publiczne, a otwarcie ofert zaplanowano na 8 kwietnia.
Licealistka zgłębia tajniki fizyki jądrowej i biologii. Inny uzdolniony sportowo młody człowiek trenuje brazylijską sztukę walki ju-jitsu. Pozostali uczniowie szlifują języki obce i biorą udział w olimpiadach przedmiotowych. Wszyscy oni otrzymują roczne stypendium dzięki współpracy szkoły z Fundacją Świętego Mikołaja. W ten sposób...
Odnaleźli szczątki samolotu i cztery szkielety. Innym razem samolot był rozbity na 300 elementów. Kolejne poszukiwania zakończyły się odkryciem kul armatnich z XVII wieku albo ozdób z czasów średniowiecza. O działalności Jastrzębskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego "SzpoN" opowiada jego szef Adam Kirej.
Lodówka społeczna, do której każdy może oddać produkty żywnościowe przydatne do spożycia oraz wziąć to, co mu potrzeba, zainaugurowała działalność. Znajduje się przy budynku, w którym mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.
24 lutego 2022 roku o godzinie 4:00 czasu polskiego wojska rosyjskie napadły Ukrainę. Część ludności zaatakowanego państwa zdecydowała się na ucieczkę i szukanie pomocy w Polsce. Także jastrzębianie ruszyli z pomocą humanitarną. Samorzutnie tworzyły się grupki osób, udających się na granicę polsko-ukraińską i przywożących...
Na temat tych kłótni rozpisywała się nawet prasa. Padały oskarżenia o niesprawiedliwość, wywyższanie się, a nawet utrwalanie podziałów społecznych na lepszych i gorszych. Mówiono o żerowaniu na ludzkiej naiwności, a wszystko to dotyczyło łazienek – nie byle jakich, bo tych w jastrzębskim uzdrowisku.
Można powiedzieć, że Strefa Centrum od lat „straszy” i to w samym środku miasta. Rosną tam chaszcze, krzewy, jest kilka stanowisk starodrzewu dębowego. Teren ten w żaden sposób nie jest wykorzystywany przez jastrzębian. Koncepcji zagospodarowania go było kilka, a jaki jest ich efekt – widzimy. Teraz miasto wyszło z inicjatywą nabycia...