Zmarł prof. Leon Mielimąka - wychowawca wielu pokoleń muzyków
Pogrzeb śp. Leona Mielimąki odbędzie się w sobotę, 12 kwietnia, o 14.30 w rybnickiej Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego. Po mszy przejazd na cmentarz parafialny przy ul. Kotucza.

Śp. Leon Mielimąka swoją działalność zawodową związał z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, w której pracował w latach 1948-1994, jako członek i kierownik grupy wiolonczel. W ciągu 46 lat, wraz z orkiestrą występował w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata, z udziałem najznakomitszych solistów i legendarnych już dzisiaj dyrygentów na czele z Grzegorzem Fitelbergiem i Leonardem Bersteinem. W ramach swojej działalności artystycznej koncertował również jako solista i kameralista. Był współzałożycielem Kwartetu Smyczkowego WOSPRiT im. K. Szymanowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów kameralnych lat 60 i 70 minionego wieku. Jako solista koncertował m.in. z WOSPRiT, Filharmonią Rybnicką pod batutą znakomitych dyrygentów (m.in. Jan Krentz, Zygmunt Hasse, Antoni Szafranek).
Działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej Szafranków rozpoczął w 1952 r. jako jeden z najbliższych współpracowników jej założycieli – Karola i Antoniego Szafranków. Przez 62 lata swojej wybitnej działalności pedagogicznej wykształcił pokolenia znakomitych wiolonczelistów – muzyków i koncertmistrzów renomowanych polskich oraz zagranicznych orkiestr symfonicznych (Szwajcaria, Kanada, USA, Portugalia) oraz pedagogów i kameralistów. Przez 33 lata pełnił również funkcję kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Szarpanych, której uczniowie osiągali liczne sukcesy na konkursach i przesłuchaniach.
Swoje doświadczenie artystyczne w pracy w orkiestrze i zespole kameralnym przeniósł również na grunt miasta Rybnika. Wraz z dyrektorem Antonim Szafrankiem (skrzypkiem, dyrygentem) i grupą nauczycieli szkoły, z powodzeniem podjął starania o powołanie Filharmonii Rybnickiego Okręgu Węglowego, której przez cały okres jej znakomitej działalnosci (1960-1994) był solistą i koncertmistrzem. Po reaktywacji orkiestry w 2000 roku nadal pełnił tę funkcję. Był inicjatorem i twórcą dwóch zespołów kameralnych pedagogów szkoły muzycznej w Rybniku: Rybnickiego Kwartetu Smyczkowego (Eugeniusz Stawarski - skrzypce I, Renata Mielimąka - skrzypce II, Romana Kuczera - altówka, Leon Mielimaka - wiolonczela) i Trio fortepianowego (Maria Warchoł - fortepian, Eugeniusz Stawarski - skrzypce, Leon Mielimąka - wiolonczela). Zespoły koncertowały w regionie skutecznie promując i upowszechniając klasyczną muzykę kameralną na Śląsku przez prawie 30 lat (koncerty kameralne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży).
Pan Leon Mielimąka był również pedagogiem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w latach 1980-1994. Łącząc działalność artystyczną i pedagogiczną na wszystkich jej poziomach: lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym stał się dla nas wszystkich, którzy mieli zaszczyt współpracować z Mistrzem, wzorem do naśladowania - mając pewność, że jest to droga do osiągnięcia doskonałości zawodowej.
Był człowiekiem o wielkim sercu, ogromnej pasji i zaangażowaniu we wszystkich podejmowanych działaniach, zawsze serdeczny i uśmiechnięty. Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.
Działalność artystyczna i pedagogiczna pana Mielimąki uhonorowana została licznymi odznaczeniami i nagrodami. Do najważniejszych należą: Zloty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę (nadane przez Prezydenta RP), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS", Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Nagroda Marszałka Województwa Ślaskiego w Dziedzinie Kultury, Honorowa Nagroda "Złota Lamka Górnicza" (Miasto Rybnik), Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w Dziedzinie Kultury.
źródło: Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, oprac. ż