Absolwenci raciborskiego "Mechanika" w konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego
Drużyna studentów Politechniki Wrocławskiej startuje w międzynarodowych zawodach CanSat, polegających na budowie sond kosmicznych typu CAN. Konkurs jest organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (ang. AAS, American Astronomical Society) przy wsparciu m.in. NASA. Studenci z PWr należą do koła naukowe KoNaR Robotics. Aż 3 osoby z 5-sobowej drużyny to absolwenci raciborskiego "Mechanika". Mowa o Krzysztofie Kowaczku, Pawle Iwańczyku oraz Natalii Nienartowicz.

- Niedawno zakwalifikowaliśmy się do konkursu CanSat 2025 ze znakomitym wynikiem 95,6%. Jesteśmy również w tym roku jedynym zespołem reprezentującym Polskę. Finał zawodów odbędzie się w czerwcu tego roku w mieście Monterey, w stanie Wirginia - informuje Natalia Nienartowicz.
Na czym polegają zawody CanSat?
CanSat Competition to prawdziwe wyzwanie inżynierskie, które wymaga od uczestników zaprojektowania i zbudowania minisatelity, przechodząc przez wszystkie etapy projektowe – od koncepcji, przez integrację i testowanie urządzenia, aż po realizację misji i jej podsumowanie.
Konkurs jest organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne przy wsparciu słynnej NASA, Lockheed Martin, Siemens i Kratos.
Kluczowym elementem misji jest opracowanie systemu stabilizacji sondy podczas trudnych warunków lądowania oraz stworzenie autorskiego sposobu stabilizacji kamery rejestrującej obraz wyłącznie w kierunku północnym. Sonda musi być zaprojektowana w taki sposób, aby była w stanie przetrwać wszystkie etapy misji, utrzymując stabilną komunikację radiową ze stacją naziemną.
Podczas misji wykorzystamy nasz pomysł w postaci innowacyjnych lotek, których użyjemy jako drugi stopień hamowania minisatelity w trakcie opadania w atmosferze. Będziemy testować zaawansowany system stabilizacji kamery, dzięki któremu obraz będzie skierowany w ciągle w jednym kierunku, pomimo obrotu całego urządzenia.
Przebieg misji
W tym roku sonda będzie się składać z dwóch głównych części: ładunku i kontenera. Jak przebiegać będzie misja?
- Start rakiety – sonda CanSat zostanie umieszczona w rakiecie, stanowiąc jednocześnie jej stożek nosowy i wyniesiona na odpowiednią odległość.
- Oddzielenie – po osiągnięciu maksymalnej wysokości sonda oddzieli się od rakiety i zacznie opadać na spadochronie.
- Separacja ładunku – na odpowiedniej wysokości ładunek sondy CanSat oddzieli się od kontenera i zacznie opadać przy użyciu systemu wirujących łopat (podobnie jak w śmigłowcu).
- Zbieranie danych i nagrywanie wideo – podczas całego lotu zbierane będą dane telemetryczne (m.in. ciśnienie, temperatura, pozycja GPS, pole magnetyczne). Dodatkowo, kamery wideo będą rejestrować proces separacji oraz widok Ziemi pod kątem 45 stopni. Obraz musi być stabilizowany, ze względu na rotację ładunku podczas opadania.
To ambitne wyzwanie, które wymaga precyzji, innowacyjnych rozwiązań i doskonałej pracy zespołowej.
Drużyna KoNaR Can i pierwsze sukcesy
- Tegoroczny zespół składa się z pięciu specjalistów z Koła Naukowego Robotyków KoNAR na Politechnice Wrocławskiej. Mamy za sobą już pierwszy sukces. Zakwalifikowaliśmy się do konkursu CanSat 2025 ze znakomitym wynikiem, uzyskując aż 95,6%. Jesteśmy również jedynym zespołem reprezentującym Polskę w tym roku! Od listopada intensywnie pracowaliśmy nad szczegółowym raportem, stanowiącym główne kryterium kwalifikacji na zawody. Raport ten stanowi dokumentację minisatelity, którego będziemy budować i testować. Przed nami jeszcze dużo intensywnej pracy. Aby zrealizować nasze ambitne cele, potrzebujemy wsparcia partnerów, którzy wspomogą nas finansowo, by choć trochę pokryć koszty związane z podróżą do Stanów Zjednoczonych. Tegoroczny finał konkursu odbędzie się na początku czerwca w mieście Monterey w Wirginii. Będziemy rywalizować z kilkudziesięcioma drużynami z całego świata. Posiadamy doświadczenie - w zeszłym roku udało nam się stanąć na podium, zdobywając 3. miejsce. Teraz celujemy jeszcze wyżej! - informują członkowie drużyny.
Kto jest kim?
Krzysztof Kowaczek - koordynator projektu | elektronik | programista
To nie pierwszy start tego zawodnika w CanSat Competition. Krzysztof zdążył już zdobyć II miejsce w 2022 r., a teraz celuje jeszcze wyżej. Z
wykształcenia jest inżynierem Automatyki i Robotyki. Obecnie uczy się na studiach II stopnia Embedded Robotics na Politechnice Wrocławskiej. Prywatnie interesuje się systemami wbudowanymi oraz przemysłem kosmicznym.
Natalia Nienartowicz - mechanik | HR
Jako zdobywczyni II miejsca w CanSat Competition United States 2022 oraz II miejsca w European CanSat Competition 2021 na szczeblu krajowym, organizowanym przez Cantrum Nauki Kopernik i ESERO, posiada ogromne doświadczenie. Obecnie studiuje na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Prywatnie interesuje się astronomią, obserwacjami nocnego nieba i modelowaniem komputerowym.
Paweł Iwańczyk - mechanik
Paweł razem z Natalią piastował wysokie miejsca na podium zawodów CanSat. Obecnie studiuje na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Interesuje się technologią i inżynierią kosmiczną, przemysłem lotniczym oraz historią XX wieku. Paweł jest także amatorem nowinek technologicznych i hardware’u komputerowego.
Tomasz Lubelski - programista | elektronik
Na co dzień Arch Linux Daily Driver. Programista embedded i elektronik. Odpowiedzialny za oprogramowanie komputera pokładowego.
Mateusz Zolisz - programista
Pasjonat tworzenia oprogramowania od embedded po Domain Driven Design, zawsze stawia na pragmatyzm i funkcjonalność. Odpowiedzialny za oprogramowanie stacji naziemnej.
Zobacz również: