InspiratON
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Praktyki skąpane w słońcu - czyli „Budowlanka – Gastronomik” na Wyspach Kanaryjskich i Cyprze 

Tegoroczny maj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to nie tylko matury i kwitnące kasztany. Grupa 39 uczniów technikum, którzy odbywali zagraniczne praktyki w 4* hotelu na Teneryfie i w różnych przedsiębiorstwach...

Zastanawiasz się co po szkole? Dołącz do Eko-Okna S.A. 

Firma Eko-Okna S.A. to idealne miejsce do rozpoczęcia kariery zawodowej i zdobycia wielu umiejętności. Nieustanny rozwój i pasmo sukcesów sprawiły, że spółka jest największym, europejskim producentem okien.

Warto zbierać doświadczenia i…uczyć się chińskiego 

Rozmowa z Dominiką Hawrylik, Kierownikiem Działu Polityki Personalnej Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS SA.

Festiwal Perspektyw Online. Nagrody dla szkół i najaktywniejszej klasy [ZDJĘCIA] 

Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu, Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu z klasą 8b znalazły się w gronie laureatów konkursu Nowin "Jak zostać zawodowcem?".

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Perspektyw Online. Dotarliśmy do 876 uczniów! 

Czego uczy się w "Mechaniku" oraz Liceum Sztuk Plastycznych? Co można robić po ukończeniu tych szkół? Jak wyglądają praktyki zawodowe w Rafamecie, Ensolu oraz w Bosch Car Service? - to tylko część pytań, na które odpowiedzi poznali ósmoklasiści...

O dwóch takich z Raciborza, którzy chcą zawojować rynek wypożyczania aut 

Jarosław Armatys i Kamil Kostka to absolwenci raciborskiego II LO i „Mechanika”, którzy jako pierwsi w Polsce założyli internetową platformę do wynajmu samochodów. – Naszą największą inwestycją w ten projekt, był czas. Pomysł testowaliśmy...

Egzoszkielet i mobilna platforma transportowa czyli... młodzi inżynierowie w akcji 

Studenci kierunku automatyka i robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zaprezentowali wykonane przez siebie projekty inżynierskie. Autorką najlepszego została Aleksandra Styl, która zaprojektowała egzoszkielet wspomagający...

Fachowcy z najwyższej półki czyli kilka słów o pracy w Rafamecie 

Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. w Kuźni Raciborskiej zdobywa kolejne kontrakty na dostawę maszyn dla klientów w kraju i za granicą. Aby sprostać rosnącej liczbie zamówień, potrzeba nowych pracowników. Nic więc dziwnego, że w Rafamecie zabiega...

Pracodawcy znowu zaczną stawiać warunki? 

Szybko przyzwyczailiśmy się do niskiego bezrobocia oraz stanu, w którym to pracodawcy muszą zabiegać o względy pracowników. Choć bezrobocie w powiecie raciborskim wciąż spada, to pojawiają się pierwsze symptomy zmiany tego trendu.

Dla kogo praca w 2020 roku? 

Budowlańcy, elektrycy, hydraulicy, kierowcy ale też nauczyciele przedmiotów zawodowych, lekarze i pielęgniarki - to tylko część profesji, których brakuje na raciborskim rynku pracy. Oznacza to, że osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje...

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wzięli udział w rewelacyjnych szkoleniach. Czego się nauczyli?  

Grupa ośmiu uczniów (technik analityk i technik ochrony środowiska) wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych wzięła udział w dwóch specjalistycznych szkoleniach: "Metody badań drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych dla człowieka (mikrobiologia)" oraz "Wpływ zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody na organizmy roślinne i zwierzęce (ekologia)".

Absolwenci "Mechanika" pojechali do USA i zajęli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie  

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk to absolwenci raciborskiego "Mechanika". Obecnie studiują na Politechnice Wrocławskiej i rozwijają swoje pasje w kole naukowym PWrAerospace. Weszli w skład 9-osobowego zespołu, który uczestniczył w prestiżowych zawodach CanSat Competition United States.

Uczniowie z Raciborza potrafią zaprojektować i wykonać system automatycznego nawadniania  

Młodzież z CKZiU nr 1 w Raciborzu kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu ukończyła szkolenie w zakresie „Projektowania i wykonywania systemów automatycznego nawadniania”.

Studenci PWSZ w Raciborzu obsługiwali i programowali nowoczesne urządzenia przemysłowe  

Studenci PWSZ kierunku Automatyka i Robotyka wzięli udział w warsztatach. Zorganizowano je w siedzibie firmy Pivexin Technology Sp. z o. o. 3 czerwca.

Drony i systemy satelitarne w pracy geodetów CKZiU nr 1  

Technicy geodeci Centrum ukończyli dwa przydatne kursy niezbędne w ich przyszłej pracy. „Operator drona BVLOS” oraz „Pomiary statyczne i obliczenia post-processingu”.

Praktyki skąpane w słońcu - czyli „Budowlanka – Gastronomik” na Wyspach Kanaryjskich i Cyprze  

Tegoroczny maj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to nie tylko matury i kwitnące kasztany. Grupa 39 uczniów technikum, którzy odbywali zagraniczne praktyki w 4* hotelu na Teneryfie i w różnych przedsiębiorstwach na Cyprze zdawali egzamin z odpowiedzialności, współpracy i samodzielności.

Solidny zawód to przyszłość  

Poznaj atuty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu.

Budowlanka – Gastronomik CENTRUM Twoich pasji 

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to szkoła z prawie 80–letnią tradycją kształcenia w zawodach dostosowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zabytkowe budynki mieszczą w sobie nowoczesną szkołę, w której uczniowie stają się profesjonalistami.http://www.ckziu1raciborz.idsl.pl/

Ekonomik - Klucz do sukcesu  

Co dziś trzeba wiedzieć o świecie, żeby sobie dobrze radzić? To proste! Liczy się wiedza praktyczna, jak chociażby: na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu, jak samodzielnie rozliczyć swój PIT, jak się zaprezentować na rozmowie o pracę lub założyć własną firmę? Gdzie się tego można nauczyć? Tylko w Ekonomiku. Wybór tej szkoły...

II LO w Raciborzu – szkoła, którą uczniowie...  

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 3 w Raciborzu to szkoła, której absolwenci od lat osiągają najwyższą zdawalność matur w regionie raciborskim, oferując dostosowaną co roku, zgodnie z potrzebami kandydatów, ofertę edukacyjną.

ZSO nr 1 stawia na wszechstronny rozwój młodego człowieka  

Szkoła przy ulicy Jana Kasprowicza 11 w Raciborzu, zwana potocznie „Kasprowiczem” lub „Pierwszym LO”, to także od dekady placówka kształcąca młodzież w zawodzie plastyka. ZSO nr 1 wyróżnia się prężną działalnością na arenie międzynarodowej. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jest to szkoła europejska, a wszystko...

Rafał Brzoska chciał być biologiem, ale został miliarderem. A zaczęło się od... porażki na giełdzie [WYWIAD] 

O porażkach i sukcesach, latach nauki w I LO w Raciborzu oraz marzeniach, których jeszcze nie udało się spełnić rozmawiamy z Rafałem Brzoską - jednym z najbogatszych Polaków, których pochodzi z Zawady Książęcej w gminie Nędza.

Uczniowie "Mechanika" znowu zaskakują. Niejeden inżynier może być zazdrosny  

Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe - to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.

Dzień otwarty w CKZiU nr 2 Mechanik, czyli konkrety i pasja 

Największa szkoła powiatu raciborskiego zaprasza ósmoklasistów na wirtualny dzień otwarty. Uczniowie mogą przekonać się, że kształcenie tutaj odbywa się w nowoczesnych warunkach, a wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazują pasjonaci.

Dzień otwarty w CKZiU nr 1 w Raciborzu - szkoły, w której najważniejsi są ludzie 

- Polecicie wysoko, jeśli tylko zdecydujecie się mądrze na wybór szkoły - mówi do ósmoklasistów Mariusz Weidner, red. nacz. "Nowin Raciborskich", podczas dnia otwartego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, czyli siedem kierunków kształcenia do wyboru 

Trwa Tydzień Drzwi Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego. Tym razem ósmoklasiści wybierają się razem z Nowinami do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wita ich dyrektor szkoły Paweł Ptak, który jest absolwentem "Ekonomika". - Gdybym po raz kolejny musiał wybierać szkołę średnią, wybrałbym znowu "Ekonomik". To jest...

Dzień otwarty w II LO w Raciborzu. Co sprawia, że uczniowie zakochują się w tej szkole? 

Dwójka. Drugi ogólniak. Mickiewicz. 2LO. Adaś. Drugie LO. Drugi dom. Szkoła, którą tworzą uczniowie... Wszystkie te określenia pasują do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. 29 marca szkoła otwiera się na ósmoklasistów. Na razie wirtualnie, ale w jakim stylu!

Zobacz więcej