Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mirosław Lenk o problemie odorowym Dębicza i Brzezia: smród pochodzi z Empolu

  • Miasto pozyskało z Uniwersytetu Przyrodniczego analizę dotyczącą problemu odorowego, jaki występuje od lat w rejonie składowiska odpadów w dzielnicy Raciborza.
  • Naukowcy sprawdzili, czy procesy w instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów są prowadzone prawidłowo.
Mirosław Lenk o problemie odorowym Dębicza i Brzezia: smród pochodzi z Empoluma.w
Przewodniczący Rady Miasta w Raciborzu - Mirosław Lenk (Razem dla Raciborza)
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 7 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Może śmierdzieć bardziej

Eksperci z uczelni wykonali audyt rozwiązań techniczno-technologicznych instalacji na Dębiczu. Wnioski i rekomendacje ekspertyzy zawarli w dokumencie, który trafił do radnych. Wskazano w nim, że proces prowadzony w instalacji PUK Empol może być prowadzony nieprawidłowo.

- Przeprowadzone obliczenia wskazują, że istniejące założenia projektowe mogą nie być w pełni adekwatne do planowanej maksymalnej przepustowości instalacji - napisano w ekspertyzie.

Badania laboratoryjne próbek odpadów ze składowiska wykazały, że dochodzi do nieprawidłowości jeśli chodzi o ocenę stabilizacji odpadów. Próbki nie spełniały wymagań ustawowych.

- Wyniki jednoznacznie wskazują na niedostateczną stabilizację tlenową badanych odpadów - podano w raporcie dla rady miasta.

- Uzyskane wartości wskazują, że może to prowadzić do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych i wzrostu uciążliwości zapachowej składowiska - podali autorzy opracowania.

W trakcie wizji lokalnej pracownicy naukowi z Poznania nie stwierdzili „ponadnormatywnej uciążliwości zapachowej”.

Eksperci z uczelni rekomendują pełną hermetyzację procesu, bo ten odbywa się aktualnie w całości „pod chmurką”. Współautor opracowania dr inż. Kamil Kozłowski z uczelni w Poznaniu, który pracował na podobnych instalacjach, powiedział radnym, że aktualna forma działalności instalacji przy ul. Rybnickiej 125 prowadzi do emisji odorów. Co ważne, to w ekspertyzie podano, że istnieją przesłanki na możliwość wzrostu emisji odorowych, jeśli działania naprawcze nie zostaną wdrożone.

- Kładłem się spać, to śmierdziało, wstałem i też śmierdziało. Podszedłem na instalację i usłyszałem, że będzie śmierdziało, bo robi się coraz cieplej - mówił na sesji radny Adam Witecki, którego dom stoi kilkaset metrów od siedziby Empolu w Raciborzu.

Małgorzata Rudnicka-Głowińska wiceprezydent Raciborza
Małgorzata Rudnicka-Głowińska wiceprezydent Raciborza

Czekają na reakcję PUK Empol

Zamówienie analizy w Katedrze Inżynierii Biosystemów w UP w Poznaniu było efektem pracy zespołu ds. odorów w Brzeziu, jaki powołał prezydent Jacek Wojciechowicz. Zespołem kierowała jego druga zastępczyni - Małgorzata Rudnicka-Głowińska.

Poinformowała na sesji, że Miasto Racibórz wydało Empolowi zgodę na rozbudowę instalacji przy składowisku śmieci. Trwa sporządzanie opinii środowiskowej dla tej inwestycji. Pani wiceprezydent zapowiedziała, że spółka - partner Miasta - zmodernizuje bioreaktor i dokona pełnej hermetyzacji procesu. Teraz w urzędzie oczekują reakcji Empolu na wyniki analizy naukowców.

Rudnicka-Głowińska przyznała, że ostatnio do magistratu napłynęły zgłoszenia o nawrocie smrodu w dzielnicy. Tłumaczyła, że spowodowane są pracami przy bioreaktorze.

Na kwietniową sesję zaproszono przedstawicieli Empolu. Firma nikogo nie przysłała, tłumacząc się absencjami chorobowymi i urlopami pracowników.

Dariusz Polowy radny klubu Silny Racibórz
Dariusz Polowy radny klubu Silny Racibórz

Kiedy tłumaczenia wiceprezydent usłyszał radny Dariusz Polowy, w kpiącym tonie skomentował, że prace nad biofiltrem muszą trwać już parę ładnych lat, bo tyle czasu mówi się o odorach w Brzeziu.

- Potwierdza się to, co mówiłem przez ostatnie lata: źródłem problemu jest firma Empol, która ma nas w głębokim poważaniu - oświadczył były prezydent Raciborza. Powołał się na opinię eksperta z poznańskiej uczelni, który przekazał Miastu, że firma z Tylmanowej nie działała zgodnie z wydanym jej pozwoleniem zintegrowanym, wymaganym w gospodarce odpadami.

Witecki uważa, że wcześniej smród był podwójny

Na wystąpienie Polowego zareagował radny Witecki, mówiąc, że Empol jest na dziś źródłem odoru w dzielnicy, ale wcześniej śmierdziało także ze składowiska miejskiego. - Nie dało się stanąć obok ciężarówek, które przywoziły odpad na składowisko - tłumaczył. Od Polowego usłyszał, że on także stawał przy tych ciężarówkach i ma dowody, że te pojazdy nie jechały na wysypisko, tylko do Empolu.

Witecki dodał, że Empol nie ma wystarczających mocy przerobowych na ilości śmieci, które trafiają do instalacji.

Adam Witecki radny Raciborza
Adam Witecki radny Raciborza

- Śmierdzi z Empolu i póki co firma tego nie kwestionuje. Ja nigdy nie mówiłem, że stamtąd nie śmierdzi. Byłem na miejscu i czułem, skąd śmierdzi. Ten problem mamy od ponad 6 lat. Szkoda, że za kadencji pana Polowego nie przypilnowano zmian w pozwoleniu zintegrowanym dla Empolu i nie wyegzekwowano zapisów umowy Miasta z Empolem o partnerstwie publiczno-prywatnym - zarzucił D. Polowemu były prezydent miasta trzech kadencji. Dodał jednak, że i on poczuwa się do winy w tej sprawie, bo był przez ostatnie lata w radzie miasta.

- Wąchanie to za mało. Nie korzystał pan z zapisów umowy, a ta daje możliwości nawet tak radykalne, jak wypowiedzenie umowy przez gminę - zauważył M. Lenk.

Poważne argumenty w trudnych rozmowach

Według szefa rady miasta trzeba teraz zdyscyplinować firmę Empol i prowadzić gospodarkę odpadami z tą firmą, albo i bez niej. Lenk jest zdania, że do rozmów z potentatem rynku odpadów trzeba mieć stosowne argumenty. Miasto ma teraz takowy - ekspertyzę uczelni poznańskiej. Od Empolu oczekuje spełnienia zapowiedzi firmy - w tym roku zmodernizuje bioreaktory, a w przyszłym przeprowadzi hermetyzację.

Dariusz Polowy stwierdził, że w relacjach z Empolem potrzebny jest wspólny front, a w poprzedniej kadencji tak nie było i słyszał od opozycji, że to najlepsza firma do współpracy.

Marian Czerner dodał, że rada idzie w dobrym kierunki i ma nadzieję, że firma Empol podejmie rękawicę.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PT (93.105. * .70) 2 godziny temu

Brawo p.Witecki. Pomogłeś pan odsunąć od władzy ludzi, którzy chcieli problem empolu rozwiązać. Świeć pan teraz oczami przed swoimi sąsiadami i okolicznymi mieszkańcami. Tyle żeś pan wywalczył, że jak śmierdziało, tak śmierdzi nadal, a prawdopodobnie za śmieci płacić trzeba będzie więcej. Winszuję "sukcesu"