Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na Śląsku ziemia trzęsie się trzy razy dziennie. Najsilniejszy wstrząs z zeszłego roku miał magnitudę 3,9 w skali Richtera

Najsilniejsze wstrząsy odnotowano w rejonie Rybnika, Radlina, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego, Marklowic, Gliwic, Szczerbic, Pszowa i Lubomi.

Na Śląsku ziemia trzęsie się trzy razy dziennie. Najsilniejszy wstrząs z zeszłego roku miał magnitudę 3,9 w skali RichteraKW/PGG
Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy od ponad 40 lat monitoruje sejsmiczność wywołaną działalnością człowieka
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 7 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Zjawiska sejsmiczne w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym w 2024

Rok 2024 zapisał się w historii Górnośląskiego Zagłębia Węglowego GZW jako kolejny okres wzmożonej aktywności sejsmicznej i narastających zagrożeń geodynamicznych. Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy od ponad 40 lat monitoruje sejsmiczność indukowaną w GZW, czyli sejsmiczność wywołaną działalnością człowieka. Systematyczna obserwacja sejsmiczności górniczej w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym prowadzona jest przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy już od lat 50-tych ubiegłego wieku.

1108 wstrząsów w 2024 roku

Raport Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego za rok 2024 pokazuje, że w minionym roku zarejestrowano ponad 1108 wstrząsów sejsmicznych o magnitudzie większej niż 1,5 według skali Richtera, z czego 416 wstrząsów przekroczyło wartość 2 według skali Richtera.

Dwa najsilniejsze wstrząsy, o magnitudach 3,9 i 3,6 w skali Richtera, wystąpiły 13 lipca i 5 września 2024 roku. Wstrząsy te były silnie odczute przez mieszkańców aglomeracji śląskiej w Rybniku, Radlinie, Rydułtowach, Wodzisławiu Śląskim, Marklowicach, Gliwicach, Szczerbicach, Pszowie i Lubomi.

Mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia

Mieszkańcy Śląska skarżyli się na drgania wywołane wstrząsami górniczymi i dokonali 157 zgłoszeń do Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Zgłoszenia te dotyczyły silnych odczuć drgań oraz lekkich uszkodzeń w budynkach na poziomie maksymalnie III stopnia intensywności według skali GSIS-2017. Drgania w III stopniu Górniczej Skali Intensywności Sejsmicznej, GSIS-2017 oznaczają bardzo silne odczucia drgań przez ludzi oraz możliwość powstania w budynkach o konstrukcji tradycyjnej pierwszych uszkodzeń elementów niekonstrukcyjnych (np. zarysowania ścian, ościeżnic drzwi i okien, pęknięcia i odpadanie gzymsów, obsuwanie się pojedynczych dachówek) oraz szkody w mieniu. Informacje o najsilniejszych zjawiskach sejsmicznych na Górnym Śląsku można przeglądać na stronie internetowej Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej grss.gig.eu prowadzonej przez pracowników Zakładu Geologii, Geofizyki i Ochrony Powierzchni w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Innowacyjne badania profesora Adama Lurki w Ruchu Marcel

Przy tej okazji warto wspomnieć, o najnowszych metodach oceny zagrożenia sejsmicznego w zakładach górniczych jakie powstały w Zakładzie Geologii, Geofizyki i Ochrony Powierzchni w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Badania przeprowadzone przez profesora Adama Lurkę w kopalni węgla kamiennego Marcel koncentrowały się na poprawie oceny zagrożeń sejsmicznego i tąpaniami z wykorzystaniem głębokich konwolucyjnych sieci neuronowych, które przewyższają możliwości człowieka, ułatwiając wysokiej jakości analizę sejsmiczności górniczej. Najnowsze badania profesora Adam Lurki odgrywają kluczową rolę w pogłębianiu wiedzy łącząc nowoczesne techniki sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia maszynowego z praktycznymi zastosowaniami metody sejsmologii górniczej do oceny zagrożenia sejsmicznego w górnictwie i zarządzaniu nim.

źródło: GIG, oprac. ż, tytuł i wstęp pochodzi od redakcji

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tixx 7 minut temu

~Mamydoscgornictwa: Żebyś mógł swoje frustracje na ekran wylewać. Niestety wiatraczki działają tylko jak wieje odpowiednio mocno (optymalnie 14 m/s), solarki działają tylko jak świeci słońce i nie jest za ciepło (max. 25*C), atomu brak. A potem mamy zdziwienie "Jak to się mogło stać???" jak ostatnio na Półwyspie Iberyjskim, a wcześniej w AllesGuttesDeutschland.

~Mamydoscgornictwa (178.175. * .82) 17 minut temu

I po jeszcze kopią ten czarny szajs???