Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rzeka Ruda to mekka dla kajakarzy, ale infrastruktura nie nadąża za rosnącą liczbą turystów i ich potrzebami

260 tys. turystów rocznie przybywa do Rud, miejscowości położonej w gminie Kuźnia Raciborska – takie szacunki przedstawia ks. Jan Rosiek, dyrektor Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. To ogromne zainteresowanie cieszy, ale jednocześnie wiąże się z dużymi wyzwaniami, o których rozmawiano w urzędzie miejskim. Dyskusja dotyczyła turystyki kajakowej, w ramach której wykorzystywana jest rzeka Ruda, uznawana za idealną do tego typu aktywności. Jeden z operatorów szacuje, że rocznie rzeką płynie około 15 tys. kajakarzy.

Rzeka Ruda to mekka dla kajakarzy, ale infrastruktura nie nadąża za rosnącą liczbą turystów i ich potrzebamimad, Dav
Rzeka Ruda niezmiennie przyciąga kajakarzy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na zdjęciu nasi rozmówcy związani z tematem rzeki: burmistrz Kuźni Raciborskiej Wojciech Gdesz, Jacek Kluczniok z Aktywni Team, nadleśniczy Tomasz Pacia z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz ks. Jan Rosiek, dyrektor Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Rzeka Ruda przyciąga turystów, ale brakuje infrastruktury

O tym, że do Rud, szczególnie w weekendy, zjeżdżają setki turystów, wiadomo nie od dziś. Rzeka przepływająca przez miejscowość jest jednym z magnesów przyciągających ich w to miejsce. Burmistrz Wojciech Gdesz mówi, że odgrywa ona ważną rolę w rozwoju turystyki i krajoznawstwa w gminie Kuźnia Raciborska. Podkreśla jej znaczenie, zaznaczając, że obecność rzeki została uwieczniona w panoramie na elewacji budynku urzędu.

Jednak ogromne zainteresowanie wiąże się z różnymi problemami. O wyzwania, z jakimi mierzą się organizatorzy spływów kajakowych, zapytaliśmy Jacka Klucznioka z Aktywni Team w Rybniku. Wskazuje on na brak sanitariatów w miejscach rozpoczęcia i zakończenia spływów. Zwraca również uwagę na problem odpadów pozostawianych przez turystów, podkreślając, że jego zespół stara się na bieżąco reagować. – Jest to problem poważny, a rosnąca liczba osób oraz wzrost popularności turystyki kajakowej z roku na rok sprawiają, że musimy wyjść naprzeciw potrzebom turystów – mówi Kluczniok.

Operatorzy m.in. w tej sprawie spotkali się w środę 23 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej, by rozmawiać o działaniach potrzebnych do poprawy sytuacji. Było to jednak dopiero wprowadzenie do dalszych rozmów, ponieważ tematów do omówienia jest wiele i nie sposób zamknąć ich podczas jednego spotkania.

Burmistrz zapowiada inwestycje dla kajakarzy, ale potrzeb jest więcej

O problemach wie burmistrz Wojciech Gdesz, który zapraszał wszystkich zainteresowanych na spotkanie w urzędzie. – Na pewno na terenie gminy powstanie w niedługim czasie miejsce dedykowane kajakarzom przy ulicy Hotelowej w Kuźni Raciborskiej, staraniem Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – zapowiada w rozmowie z mediami. Odnosząc się do problemów sanitarnych, zaznacza, że spotkanie służy właśnie rozmowie i poszukiwaniu rozwiązań. – Tam, gdzie my jako gmina będziemy mogli pomóc, również w tym aspekcie, na pewno pomożemy – podkreśla.

Jacek Kluczniok w wypowiedzi dla mediów zwraca uwagę, że Aktywni Team odnotowują wyraźny wzrost liczby osób korzystających z ich usług – obecnie to około 7000 rocznie. Choć trudno wskazać dokładne dane, ponieważ na rzece działa kilku operatorów, szacuje, że łącznie spływa nią około 15 000 osób rocznie. – Gdy zaczynaliśmy 16 lat temu, mieliśmy do czynienia z kilkoma grupami, teraz to już tysiące. Potrzebujemy poprawy infrastruktury, a to musimy zrobić wspólnymi siłami – mówi nam Kluczniok.

Według niego, wzrost zainteresowania kajakarstwem wynika z chęci obcowania z naturą. Podkreśla, że rzeka Ruda to miejsce bezpieczne, zwłaszcza dla rodzin, ponieważ jest płytka, co czyni ją idealną do rodzinnych spływów. Kluczniok zauważa również, że pandemia sprzyjała odkrywaniu lokalnych atrakcji, a wielu turystów zaczęło doceniać urok swojej okolicy. – To świetna forma wypoczynku, zwłaszcza dla rodzin. Ludzie szukają atrakcji, które są blisko, nie muszą podróżować na drugi koniec Polski – dodaje.

Rudy stają przed wyzwaniem zarządzania rosnącą liczbą turystów

O liczbie turystów odwiedzających Rudy świadczą dane podane przez ks. Jana Rośka, dyrektora Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. Szacuje się, że rocznie kompleks odwiedza około 260 tys. osób. – Ogromna liczba osób, która odwiedza Rudy, ogromna liczba, która wypoczywa, między innymi uprawiając turystykę kajakową, ale to z jednej strony ogromna radość, ale też problem, wyzwania – przyznaje ks. Rosiek.

Zauważa, że trudności pojawiają się w momencie zderzenia różnych inicjatyw i potrzeb. – Rudy są na tyle ciekawe, na tyle atrakcyjne, że każdy chce z nich skorzystać. No i bardzo dobrze – mówi, dodając, że na co dzień bardzo dobrze współpracują z Polską Agencją Turystyczną, aby skutecznie przyciągać turystów i zapewniać im możliwie najlepsze warunki wypoczynku. – Musimy jednak pomyśleć, jak to wszystko skanalizować, by turyści mieli odpowiednie rekomendacje – zaznacza, odnosząc się do tematyki poruszanej podczas spotkania w urzędzie.

Ks. Rosiek akcentuje, że kluczowa jest współpraca. – Myślę, że trochę zostawiliśmy się sami sobie – każdy uprawia swoją działkę. A przecież trzeba patrzeć całościowo, bo każdy realizuje swoją misję – podkreśla.

Wspomina też o problemie pozostawianych śmieci. – Śmiecenie jest grzechem? – padło pytanie. – Na pewno to jakiś brud, który zaśmieca świat i niszczy jego piękno – odpowiada. Dodaje, że to nie tylko lokalna bolączka, ale szerszy problem związany z masową turystyką. – Musimy to wspólnie uporządkować, wyprostować, uzgodnić. To jest wspólna odpowiedzialność. My też przecież nie zamykamy się w granicach naszego podwórka, tylko staramy się objąć troską szerszą przestrzeń – podkreśla.

Bezpieczeństwo kluczem do dalszego rozwoju turystyki

Tomasz Pacia, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, zapytany, czy ogromna liczba osób korzystających z uroków rzeki Rudy stanowi wyzwanie, odpowiedział: – Problemem jest przede wszystkim bezpieczeństwo, które chcemy zapewnić wszystkim osobom przebywającym na terenach leśnych. Na tej nieszczęsnej grobli, która prowadzi do drewnianego mostu, dochodzi do przesilenia. W tym miejscu pojawia się mnóstwo pieszych turystów, a w tłumie tym poruszają się także pojazdy z przyczepami do odwozu czy przewozu kajaków, co stwarza realne zagrożenie – mówi. – Jako zarządca terenu muszę reagować i dlatego spotkanie ma na celu znalezienie alternatywnego miejsca do spławiania kajaków, żeby zapewnić bezpieczeństwo – dodaje.

Pacia podkreśla, że absolutnie nie jest przeciwny turystyce kajakowej. – Chcę wyraźnie zaznaczyć, że zależy mi na rozwoju turystyki w Rudach. Rudy, jako miejscowość, z całą pewnością znajdują się w czołówce atrakcji turystycznych Śląska, ale nie możemy zapominać o bezpieczeństwie – stwierdza. Dodatkowo zwraca uwagę na stan techniczny przepustu pod wcześniej wspomnianą drogą, który jest w fatalnym stanie. – Został wybudowany wiele lat temu z cegły, która po prostu się rozpada – wyjaśnia.

Odnosząc się do inwestycji przy ul. Hotelowej w Kuźni Raciborskiej, Pacia zachęca firmy kajakowe do korzystania z drugiego odcinka rzeki. – Uważam, że walory turystyczne tego odcinka są równie atrakcyjne, jak odcinka pomiędzy Rybnikiem a Rudami. Liczę na konstruktywną dyskusję i wspólne wypracowanie kompromisu, który będzie korzystny zarówno dla turystów, jak i zarządców oraz mieszkańców – podkreślił podczas spotkania w urzędzie.

Ludzie

Tomasz Pacia

Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie 

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ira (93.179. * .79) 9 minut temu

Na tej rzece jest wszystko ok, tylko woda to raczej syf .