Ile brzmień ma gitara!? Gitary elektryczne na koncertach umuzykalniających w RCK
Jak wiele możliwości mają gitary elektryczne i dlaczego są tak ważnym elementem muzyki popularnej przekonali się młodzi adepci muzyki zdobywający wiedzę na kolejnych koncertach umuzykalniających pod okiem niezastąpionego Franciszka Borysowicza. Tym razem Raciborskie Centrum Kultury odwiedził również zawodowy gitarzysta sesyjny Przemysław Hanaj, który potrafi zagrać na każdym rodzaju gitary, co zaprezentował w mistrzowskim wydaniu.

Przemysław Hanaj jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w kierunkach: gitara klasyczna i gitara jazzowa. Zawodowo jest gitarzystą sesyjnym, co oznacza, że zajmuje się graniem na gitarach różnego rodzaju, a specjalizuje się w nagrywaniu instrumentów do różnego rodzaju produkcji m.in. filmów, seriali oraz produkcji stricte muzycznych dla innych artystów i muzyków.
Jak zawsze, każdy z trzech koncertów prowadzący Franciszek Borysowicz rozpoczął od teoretycznego wprowadzenia. Najpierw przypomniał budowę gitary klasycznej, która była bohaterem poprzednich koncertów umuzykalniających. Następnie zaprosił na scenę muzycznego gościa i już razem z panem Przemkiem wytłumaczyli różnice między gitarami klasycznymi, akustycznymi, a gitarami elektrycznymi. Te ostatnie, oprócz widocznych różnic w budowie, posiadają elektryczne przystawki generujące dźwięki i przetwarzające je w odpowiednie brzmienia. Ale, że gitary klasyczne i elektryczne też mogą być podłączane do elektrycznego wzmacniacza, koncert rozpoczął się od właśnie takich przykładów. Na początek pan Przemek zagrał na gitarze akustycznej utwór „Billie's Bounce” Charliego Parkera – amerykańskiego kompozytora i saksofonisty. Jako drugi zabrzmiał przebój Stinga „Shape of My Heart” zagrany na gitarze klasycznej podłączonej do wzmacniacza.
Po tym muzycznym wstępie przyszedł czas na niespodziankę! Na scenie w nowej roli pojawił się sam Franciszek Borysowicz, który znany ze swojego zamiłowania do gitary wystąpił w duecie z Przemysławem Hanajem. Panowie zagrali razem „Blue Moon” – gitarowy standard i popularną balladę napisaną w 1934 roku przez Richarda Rodgersa. Występ Pana Franciszka wywołał zaskoczenie i prawdziwą owację wśród młodych adeptów muzyki.
Następnie przyszedł czas na poznawanie kolejnych gitarowych brzmień, zaprezentowanych już solo przez pana Przemysława. Tym razem do gry weszła gitara basowa w utworze „It's Been So Long”, którego autorem jest izraelski kontrabasista, kompozytor i aranżer jazzowy Avishai Cohen. Przy okazji omówiono podobieństwa i różnice gitary basowej i kontrabasu.
W kolejnym utworze Przemysław Hanaj zaprezentował czym są utwory wielowarstwowe, bardzo często praktykowane w jego zawodowej działalności. Za przykład posłużyło „Good Times” amerykańskiej grupy R&B „Chic”, który w oryginale grany jest na kilka różnych gitar z wyrazistymi liniami basu i melodyczną. Aby osiągnąć podobny efekt pan Przemek grał poszczególne partie po kolei, a nagrywając je i dokładając kolejno: linię basu, akordy i linię melodyczną, na żywo komponował wielogłosową kompozycję muzyczną. Pan Franciszek wytłumaczył to dzieciom na przykładzie tortu, który też ma różne warstwy, ale do pełnego smaku potrzebne są wszystkie naraz. Idąc w ślad za tą analogią dzieci obserwowały, jak tworzy się wielosmakowy tort muzyczny.
W końcu przyszedł czas na gitarę elektryczną i prawdziwie amerykańskie brzmienie w przeboju „Sweet Home Alabama” amerykańskiej grupy Lynyrd Skynyrd z 1974 roku. Rockowo-bluesowe rytmy skutecznie rozruszały młodą publiczność, a muzyczna euforia zapanowała podczas kolejnego utworu, kiedy Pan Przemek zagrał motyw muzyczny z filmu Psi Patrol – dzieci szybko podchwyciły temat i trudno było im usiedzieć na miejscu. Pan Franciszek musiał przez chwilę dyscyplinować publiczność, ale kiedy na salę powróciło już skupienie zaprezentowany został ostatni przykład gitarowych możliwości. „Strasbourg / St. Denis” – amerykańskiego trębacza i kompozytora Roya Hargrove’a to również utwór grany na kilka instrumentów, który Przemysław Hanaj ponownie zagrał poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw muzycznych.
Na zakończenie Pan Franciszek zaprosił na scenę wychowawczynie klas, z których każda wybrała sobie inną gitarę i w ten sposób razem z dziećmi powtórzono i utrwalono zdobytą tego dnia gitarową wiedzę.
Koncerty umuzykalniające w Raciborskim Centrum Kultury odbywają się dzięki dofinansowaniu Miasta Racibórz. Kolejne muzyczne spotkanie już 20 maja.
źródło: RCK