Dlaczego tacie z córką odmówiono udziału w Festiwalu Karaoke Osób Niepełnosprawnych?
Do naszej redakcji zwrócił się pan Łukasz z Mysłowic, który jest osobą niepełnosprawną i wraz z córką (u której zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu) chciał wziąć udział w Festiwalu Karaoke Osób Niepełnosprawnych "ŚpiewaMY", który odbędzie się 29 kwietnia w Wodzisławiu Śląskim. Niestety mężczyźnie odmówiono udziału w wydarzeniu.

Dlaczego tacie z córką odmówiono udziału w Festiwalu Karaoke Osób Niepełnosprawnych?
- Przeglądając zasoby internetu, znalazłem informację o Festiwalu Piosenki Karaoke Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim, którego tegoroczna edycja ma odbyć się w dniu 29 kwietnia. Informacja o imprezie, były udostępniane jedynie na Festiwalowym profilu, w portalu Facebook. 20 marca, na profilu została opublikowana wiadomość, iż rusza VIII edycja Festiwalu. Nie podano żadnego odnośnika do regulaminu, nie wskazano terminu, w jakim przyjmowane są zgłoszenia. Na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury, również próżno szukać szczegółowych informacji na temat imprezy. Dlatego w dniu wczorajszym, telefonicznie skontaktowałem się z organizatorem - Panią Aleksandrą Hawrył - napisał do nas 16 kwietnia pan Łukasz. - Generalnie Pani Aleksandra Hawrył odmówiła nam krótkiego, choćby trzyminutowego występu, argumentując, iż przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone. Zupełnie zlekceważyła fakt, iż jesteśmy duetem osób z niepełnosprawnością, prezentującym własną twórczość, a udział w imprezie byłby dla nas zaszczytem, do tego mamy do przejechania ponad 80 kilometrów w jedną stronę - argumentuje mieszkaniec Mysłowic.
- Nasze występy niosą przesłanie, że młodzi ludzie ze spektrum autyzmu mogą funkcjonować w społeczeństwie, w niczym nie występując pełnosprawnym rówieśnikom. Jest mi niezmiernie przykro, iż pomysłodawca imprezy w Wodzisławiu Śląskim, zupełnie zlekceważył te wartości, tłumacząc się zakończeniem naboru, choć nigdzie w przestrzeni publicznej, nie opublikowano takiej informacji, z odpowiednim wyprzedzeniem - podkreśla pan Łukasz.
Główną organizatorkę Festiwalu Piosenki Karaoke Osób Niepełnosprawnych z ramienia Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych zapytaliśmy o powody takiej decyzji. W rozmowie z naszym dziennikarzem Aleksandra Hawrył przyznała, że zapisy wykonawców festiwalowych zgodnie z regulaminem trwały do końca marca. Na festiwal przyjeżdżają osoby z całego regionu, jednak zawsze występują ograniczenia liczbowe, a narzucony termin przyjmowania zgłoszeń wynika z przyczyn organizacyjnych. Zdaniem Aleksandry Hawrył taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w 8-letniej historii festiwalu.
W regulaminie imprezy czytamy, że uczestnicy w zgłoszeniu powinni przesłać do organizatora plik z podkładem muzycznym prezentowanego utworu. "Plik poza melodią musi zawierać tekst. Należy dostarczyć go na w/w adres Organizatora nie później niż do dnia 31.03.2025r. Organizator nie odpowiada za jakość techniczną podkładów dostarczonych przez uczestników. Jeśli podkład nie zostanie zgłoszony i dostarczony we wskazanym terminie Organizator może nie dopuścić uczestnika do udziału w Festiwalu" - czytamy w regulaminie.
Niestety regulamin ten nie był łatwo dostępny dla zainteresowanych. Uzyskaliśmy zapewnienie, że w przyszłości regulamin będzie łatwo dostępny, a terminy zostaną dodatkowo wyszczególnione, aby kłopotliwa sytuacja się nie powtórzyła.