Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej kościele NSPJ w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wieczorem, 17 kwietnia, obszerna świątynia przy ul. Warszawskiej w Raciborzu wypełniła się wiernymi, którzy przybyli, aby wziąć udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej.
![Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej kościele NSPJ w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/04/17/239494_1744919191_25392500.webp)
Wielki Czwartek to termin, który odnosi się do ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami, przed Jego ukrzyżowaniem. W tym dniu nie tylko odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej, ale także liturgia, która uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym.
Msza ta zazwyczaj odbywa się wieczorem i obejmuje szereg symbolicznych elementów, takich jak obrzęd umywania nóg, który symbolizuje pokorę i służbę. Wiele parafii organizuje również adoracje Najświętszego Sakramentu, które są ważnym elementem duchowego przeżywania tego okresu. Tak było m.in. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Msza rozpoczęła się o 18.00, 17 kwietnia i zgromadziła licznych wiernych. W galerii publikujemy obszerną fotorelację autorstwa Jakuba Kwiatkowskiego.
Znaczenie Wielkiego Czwartku
Wielki Czwartek jest ważny nie tylko w kontekście historii zbawienia, ale również w życiu codziennym wierzących. To dzień, który kieruje uczniów i wszystkich wiernych na refleksję nad własnym życiem duchowym. Umywanie nóg, wykonywane przez kapłana, przypomina o ważności służby drugiemu człowiekowi. To gest, który objawia pokorę i miłość, będące kluczowymi wartościami w chrześcijaństwie.
Początek Triduum Paschalnego
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest też początkiem Triduum Paschalnego, które prowadzi do najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym – Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty, a na końcu do Zmartwychwstania w Niedzielę Wielkanocną. W tym czasie Kościół przypomina o męce i śmierci Jezusa, ale przede wszystkim o nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Zaproszenie do uczestnictwa w mszach i innych obrzędach podczas tego święta podkreśla, jak istotne jest umacnianie więzi społecznych oraz duchowych. Wiele osób wraca do swoich rodzinnych domów, aby wspólnie w modlitwie przeżywać ten czas. To czas, kiedy rodzą się refleksje nad własnym życiem, postanowieniami oraz wewnętrzną harmonią.