Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

85. rocznica zbrodni katyńskiej. Kuźnia Raciborska nie zapomina o zamordowanych bohaterach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kuźnia Raciborska uczciła ofiary zbrodni katyńskiej podczas uroczystości z okazji 85. rocznicy tej tragedii. W symbolicznym miejscu, przy Dębie Pamięci, zgromadzili się uczniowie, oficjele, mieszkańcy oraz wojskowi, w tym wojskowa orkiestra, by oddać hołd zamordowanym przez NKWD Polakom, w tym pułkownikowi Hugonowi Mijakowskiemu. Burmistrz Wojciech Gdesz podkreślił wagę pamięci o pomordowanych bohaterach, zaznaczając, że od 15 lat społeczność Kuźni Raciborskiej spotyka się, by wspólnie oddać cześć ofiarom tej zbrodni.

85. rocznica zbrodni katyńskiej. Kuźnia Raciborska nie zapomina o zamordowanych bohaterach [ZDJĘCIA, WIDEO]mad
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Kuźnia Raciborska oddaje hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na Placu Zwycięstwa, przy Dębie Pamięci. Takie drzewa rosną w setkach miejsc w Polsce, a każde z nich upamiętnia jedną z ofiar zamordowanych przez NKWD. W tym roku przypada 85. rocznica tej tragicznej zbrodni, jednej z najczarniejszych kart w historii Polski. Wiosną 1940 roku, na rozkaz sowieckich władz, funkcjonariusze NKWD zamordowali niemal 22 tysiące polskich obywateli. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, naukowcy, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy – przedstawiciele elity narodu, jego siły obronnej, intelektualnej i twórczej. Egzekucje przeprowadzano strzałem w tył głowy, a ciała składano w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Przez dziesięciolecia prawda o tej zbrodni była systematycznie fałszowana – Związek Radziecki konsekwentnie zaprzeczał swojej odpowiedzialności, obarczając winą Niemców. Dopiero w latach 90. ujawniono rzeczywisty przebieg wydarzeń, a Katyń stał się symbolem sowieckiego terroru oraz walki o prawdę i historyczną pamięć.

Dąb przy centralnym placu miasta upamiętnia pułkownika Hugona Mijakowskiego, oficera Wojska Polskiego, lekarza i patrioty. To symboliczny grób, żywy pomnik, przy którym można zatrzymać się i pomodlić. Dąb posadzili w 2009 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka. Od tego czasu co roku odbywają się tam uroczyste apele poległych, podczas których społeczność Kuźni Raciborskiej składa hołd wszystkim ofiarom Katynia. 

Tegoroczne uroczystości miały miejsce w poniedziałek, 14 kwietnia. Wzięli w nich udział m.in. uczniowie, nauczyciele oraz reprezentacja 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której wojskowi oddali salwę honorową podczas uroczystości. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Bytomia, a wydarzenie poprowadziła Dominika Turkiewicz z kuźniańskiego urzędu.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej, Wojciech Gdesz, podkreślił znaczenie corocznego spotkania społeczności ziemi raciborskiej w Kuźni Raciborskiej, która od 15 lat gromadzi się, by w zadumie uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Zwrócił uwagę na tragedię rodzin, które przez lata czekały w niepewności na swoich bliskich – mężów, ojców, synów. – 15 lat to już kawałek historii. Trudno było zapoczątkować takie przedsięwzięcie, ale dziś możemy z dumą powiedzieć, że to piękne dzieło trwa i przynosi owoce – mówił burmistrz.

Tak jak wcześniej uczniowie, burmistrz przypomniał również o kpt. Karolu Grzesiku, pochodzącym z Siedlisk, który znalazł się wśród ofiar stalinowskiego reżimu, a przed II wojną światową pełnił funkcję prezydenta Chorzowa. Dodał także wspomnienie o ks. mjr. Adamie Kocurze, wybitnym kuźnianinie, uczestniku powstań wielkopolskiego i śląskiego, prezydencie Katowic oraz zasłużonym duchownym katolickim. Burmistrz zastanawiał się, co łączy wszystkich zgromadzonych, odpowiadając, że łączy ich pamięć o pomordowanych bohaterach. – Niech w Kuźni Raciborskiej, z powiatu raciborskiego, popłyną w Polskę te słowa: „Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje wolna i niepodległa Rzeczypospolita.”

Ludzie

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~przypominek (5.184. * .170) 15.04.2025 07:27

Pamiętajcie też o Wołyniu