Konferencja z ratownikami „Bo MY zawsze idziemy po żywego” w Rydułtowach [ZDJĘCIA, WIDEO]
7 kwietnia w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyła się wyjątkowa konferencja pod hasłem „Bo MY zawsze idziemy po żywego”, poświęcona społecznej transformacji regionu oraz bohaterom codzienności – ratownikom górniczym.
![Konferencja z ratownikami „Bo MY zawsze idziemy po żywego” w Rydułtowach [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/04/09/239352_1744159492_87550200.webp)
Konferencja z ratownikami „Bo MY zawsze idziemy po żywego” w Rydułtowach [ZDJĘCIA, WIDEO]
W poniedziałek, 7 kwietnia, w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyła się wyjątkowa konferencja pod hasłem „Bo MY zawsze idziemy po żywego”, poświęcona społecznej transformacji regionu oraz bohaterom codzienności – ratownikom górniczym.
Program konferencji podzielono na trzy panele. Panel projektowy otworzył wydarzenie, prezentując założenia projektu „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”. Uczestnikom przybliżono genezę nazwy projektu oraz cel, jakim jest budowanie tożsamości lokalnej w oparciu o doświadczenia społeczności Rydułtów. W panelu udział wzięły Sylwia Noworyta, Ewelina Francuz oraz Mariola Bolisęga, reprezentujące Urząd Miasta Rydułtowy.
Panel merytoryczny poświęcono szerszemu kontekstowi transformacji Śląska. Punktem wyjścia do dyskusji było hasło towarzyszące całemu przedsięwzięciu: „W duszy górnika... chodzi o to, by transformacja była sprawiedliwa”. Panel skłonił do refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie za sobą odchodzenie od przemysłu ciężkiego i nad rolą mieszkańców regionu w tym procesie. W tym panelu głos w dyskusji zabrali m.in. burmistrz Miasta Rydułtowy Marcin Połomski, wicemarszałek województwa śląskiego (a wcześniej prezes PGG SA) Leszek Pietraszek oraz rzecznik prasowa PGG Ewa Grudniok.
Kulminacją spotkania był panel dyskusyjny „Jo był uratowany”, podczas którego wspominano dramatyczne wydarzenia związane z lipcową akcją ratunkową na kopalni Rydułtowy. Goście mieli okazję posłuchać poruszających opowieści ratowników górniczych Michała Pinkowskiego (CSRG) oraz Michała Joneczka (Ruch Rydułtowy), dla których dewiza „idą po żywego” to nie tylko słowa, ale codzienna misja i powołanie. O trudnej akcji i służbie ratowników opowiedział także Adam Musioł - Naczelny Inżynier Ruchu Rydułtowy. W panelu uczestniczył również Dominik Majlinger - górnik uratowany z zeszłorocznej katastrofy. Opowiedział on o przeżytych pod ziemią 50 godzinach, chwilach zwątpienia oraz światełku ratowników, które dostrzegł w ciemności.
Konferencji towarzyszyła także wzruszająca wystawa pt. „Portrety z kopalni”, przygotowana przez Polską Grupę Górniczą. Ekspozycja ukazywała ludzki wymiar pracy w górnictwie – twarze, emocje i historie osób, które na co dzień stoją za funkcjonowaniem tej trudnej i wymagającej branży.
Na koniec spotkania uczestnicy mogli zobaczyć, jak wyposażony jest wóz bojowy ratowników górniczych. W spotkaniu uczestniczyły dwa zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
Działanie "Jo był uratowany" odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Polskiej Grupy Górniczej, a patronat medialny objęło Radio 90. Spotkanie poprowadziła Monika Sokołowska.
Projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
źr. UM Rydułtowy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Dajcie już pokój tymu chłopu niech se dychnie a nie w kolko to samo godac.