Kuźnia Raciborska zmaga się z wandalizmem i śmieciami. W planach rozbudowa monitoringu
W Kuźni Raciborskiej coraz częściej mówi się o potrzebie rozbudowy miejskiego monitoringu. System ten ma być skutecznym narzędziem wobec tych, którzy nie potrafią uszanować wspólnej przestrzeni, niszczą infrastrukturę lub zaśmiecają okolicę. Jak do sprawy odnosi się burmistrz Wojciech Gdesz?

Odstraszają i pomagają
Komuś najwyraźniej przeszkadzał park „Dębina” w Kuźni Raciborskiej, bo postanowił go zdemolować. O sprawie poinformowało Osiedle Stara Kuźnia, wskazując przy tym na potrzebę rozbudowy miejskiego monitoringu. „Dębina” to jednak niejedyny obszar, który padł ofiarą wandalizmu – uwagę na ten problem zwracają radni Maria Wyszomierska i Michał Grzesik. Złożyli interpelację, wskazując m.in. na problem dzikich wysypisk. W wniosku postulują rozbudowę systemu monitoringu.
– Monitoring ten winien obejmować miejsca najbardziej newralgiczne – zaznaczają, argumentując to powtarzalnością podobnych incydentów na terenie całej gminy Kuźnia Raciborska. Zdaniem radnych obecność kamer to skuteczne narzędzie przeciwdziałania przestępczości, aktom wandalizmu oraz dewastacji przestrzeni publicznej.
– Rozbudowa systemu monitoringu w Gminie Kuźni Raciborskiej przyczyniłaby się nie tylko do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, ale także miała charakter prewencyjny, zwiększając świadomość potencjalnych sprawców, w zakresie poniesienia przez nich ewentualnych konsekwencji – napisali w piśmie skierowanym do burmistrza Wojciecha Gdesza.
Dodali też, że obecność kamer mogłaby znacząco ułatwić działania służb porządkowych w przypadku wystąpienia incydentów, umożliwiając szybszą i skuteczniejszą reakcję.
Rozbudowa monitoringu w planach
Burmistrz Wojciech Gdesz odpowiada, że potrzeba rozbudowy systemu monitoringu została dostrzeżona i obecnie jest analizowana zarówno pod kątem poprawy bezpieczeństwa publicznego, jak i możliwości finansowo-technicznych gminy. Jak zaznacza, konkretne lokalizacje wskazane przez radnych zostały zakwalifikowane jako miejsca wymagające wzmocnienia nadzoru wizyjnego.
Przyznaje, że na etapie opracowywania budżetu na bieżący rok nie wyodrębniono osobnej pozycji przeznaczonej na tę inwestycję.
– Obecnie prowadzimy działania zmierzające do przeanalizowania dostępnych środków oraz możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania – odpisał.
Zaznacza również, że „elastyczne zarządzanie budżetem pozwala nam reagować na sygnały płynące ze społeczności lokalnej i wdrażać rozwiązania dostosowane do realnych potrzeb mieszkańców”. Jak dodaje, rozważa ujęcie tego zadania w projekcie budżetu na 2026 rok.
Tłumaczy, że finalny zakres inwestycji zostanie określony na podstawie analizy danych operacyjnych, policyjnych statystyk, konsultacji ze służbami oraz wniosków zgłaszanych przez społeczność. Wojciech Gdesz zapewnia: „Naszym celem jest stworzenie systemu monitoringu, który nie tylko rejestruje, ale przede wszystkim skutecznie zapobiega incydentom zagrażającym bezpieczeństwu”.
System w przygotowaniu
Odpowiadając również na pytanie dotyczące nadzoru nad istniejącym systemem monitoringu – w zakresie przechowywania danych, weryfikacji zgromadzonego materiału oraz częstotliwości kontroli zamontowanych kamer – burmistrz wyjaśnia, że zadania te realizują funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej. Podkreśla, że „wszelkie niedomagania i awarie systemu są obecnie monitorowane w celu określenia zakresu niezbędnych napraw oraz przyszłej rozbudowy”. – Takie działania mają charakter zarówno prewencyjny, jak i przygotowawczy w kontekście dalszego rozwoju infrastruktury – dodaje.
Co więcej, burmistrz poinformował o spotkaniu z przedstawicielami firmy OstrógNet w sprawie modernizacji i rozwoju gminnej sieci monitoringu. Zdradził, że firma ta będzie również pozyskiwać środki zewnętrzne na rozwój sieci monitorujących na terenie powiatu raciborskiego, z uwzględnieniem zastosowania inteligentnych systemów nadzoru. – Rozmowy trwają – zaznaczył.
W opinii Gdesza, „tego rodzaju głos ze strony radnych nie tylko wzmacnia proces decyzyjny, ale również daje realny impuls do działania”.
Ludzie

Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kuźni Raciborskiej

Burmistrz Kuźni Raciborskiej
Dębina to ruina jakich mało wszystkie rzeczy które tam są nie były kontrolowane w ogóle pod kontem technicznym . To nie jest plac zabaw a las który posadzili żeby mieć te miejsce w d.... Może ktoś niszcząc te zniszczone przedmioty miał na uwadze zdrowie i dobro swojego dziecka
Ukarać sprawców
Policja w Kuźni? Tam nawet nie można się dodzwonić jak trzeba coś zgłosić. Ale w czasie służby jeżdżą na zakupy do biedronki lub na obiadek do domu i załatwiają swoje sprawy w czasie pracy.
Dzikie wysypiska są w pełni kontrolowane przez gminy.
Może niech Policja częściej robi objazdy lub patrole piesze .
No sorry, ale takie mamy swołeczeństwo!
Kamery nie zapobiegną dzikim wysypiskom.