Wojewoda i samorządowcy z powiatów raciborskiego i rybnickiego przyjechali do Suminy
Głównym tematem spotkania wojewody z samorządowcami było wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

- W Suminie odbyły się Konwenty Samorządowe powiatów rybnickiego i raciborskiego, w skład których wchodzą starostowie, wójtowie i burmistrzowie. W ich trakcie rozmawiano na temat wdrażania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz o priorytetach, które zamierzają realizować samorządy. W spotkaniu, obok samorządowców, uczestniczyli również komendanci powiatowi Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW Grzegorz Mucha - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, 3 kwietnia 2025 r.
Konstrukcja systemu ochrony ludności określona w ustawie OLiOC została oparta głównie o już działające struktury tak, aby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby, obejmujące w szczególności potencjał Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, struktur zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych. Opisane w ustawie zadania ochrony ludności polegają na działaniach związanych z przygotowaniem organów administracji publicznej do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz z wystąpieniem sytuacji zagrożenia.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., ma odpowiadać na społeczne oczekiwanie dotyczące bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń – zarówno militarnych, jak i pozamilitarnych. Jej głównym celem jest ochrona obywateli, przy jednoczesnym poszanowaniu ich swobód. Dokument dostosowuje przepisy do współczesnych realiów i nowych wyzwań. Nowe przepisy wzmacniają rolę samorządów w systemie bezpieczeństwa publicznego.
Przepisy regulują m.in. system wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, użytkowanie obiektów zbiorowej ochrony oraz organizację obrony cywilnej, w tym powoływanie jej personelu. Ustawa powstała we współpracy administracji rządowej, samorządów i środowisk akademickich. W jej tworzeniu uczestniczyły także organizacje pozarządowe oraz obywatele, którzy zgłaszali swoje uwagi i propozycje. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli.
źródło: ŚUW w Katowicach, oprac. ż
Ludzie

Wojewoda Śląski