Księżycowe kratery i górskie łańcuchy będzie można obserwować w czasie sobotniego zaćmienia Słońca
Jeżeli pogoda pozwoli to w osbotę (29.030.) między 11:50 a 13:00 będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca.

Księżyc na tle Słońca
Z naszych szerokości geograficznych widoczne będzie zakrycie około 7% Słońca przez Księżyc. Jeśli ktoś dysponuje sprzętem do bezpiecznych obserwacji Słońca, to przy powiększeniu około 80 razy, to zjawisko będzie bardzo interesujące. Głównie dlatego, że na tle jasnej tarczy słonecznej przez teleskop ze specjalnym filtrem będzie można podziwiać tak zwane nierówności na powierzchni Księżyca.
- Wiele topograficznych szczegółów Księżyca - wystające krawędzie kraterów, łańcuchy górskie czy pojedyncze góry, które wznoszą się na kilka kilometrów nad powierzchnią Srebrnego Globu, na tle jasnej tarczy Słońca będą dostrzegalne lepiej, niż kiedy patrzy się na Księżyc w innych warunkach. Osobiście zawsze takie zjawisko uważam za bardzo atrakcyjne niezależnie od tego, ile procent Słońca zostanie zakryte prze Księżyc - wyjaśnia Michał Witek z Astrolab, który zaznacza jednocześnie, że warto się pospieszyć, bo zjawisko z naszych okolic nie będzie zbyt długo widoczne.
Astrolab zaprasza na obserwacje
Zacznie się mniej więcej o 11:50, a skończy już o 13:00. Kluczowe znaczenie ma także pogoda.
- Prognozy podają, że w tych godzinach, kiedy najlepiej będzie widoczne zaćmienie w Polsce, przez nasz region przetoczą się chmury z deszczem. Żaden teleskop przez chmury niestety nie popatrzy. Zjawisko będzie widoczne wtedy, kiedy gołym nieuzbrojonym okiem będziemy widzieć Słońce na niebie. Wtedy też zobaczy to teleskop - stwierdza specjalista.
Ale jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę do Czernicy, by przy okazji, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, wziąć udział w obserwacjach prowadzonych przez Michała Witka i Dawida Barteczko, może się czuć zaproszony. Astrolab dysponuje sprzętem do bezpiecznego obserwowania zjawiska.
- Do Czernicy zawsze warto się przejechać, zwłaszcza że od niedawna mamy odnowiony teren zameczku, do użytku jest oddane piękne pole minigolfa, można zobaczyć jak ładnie odnowiony jest Astrolab. No i okolice, które są naprawdę malownicze, zwłaszcza teraz, kiedy przyroda budzi się do życia. Jeżeli ktoś ma czas, ochotę, to jak najbardziej na teren zameczku może sobie przyjechać, bramy są zawsze otwarte. Można wybrać się na spacer i przy okazji może się okazać, że rzeczywiście jakieś kilkuminutowe okienko na niebie nam się pojawi i uda się załapać akurat na ten moment z zakryciami - zaprasza Michał Witek.
Masz ochotę na rodzinną kosmiczną przygodę?
W planetarium Astrolab w Czernicy można wybrać się w misję kosmiczą. Spotkanie z Michałem Witkiem i Dawidem Barteczko to okazja do poznania wielu niezwykle ciekawych informacji o kosmosie.
- Żeby się wybrać na takie kosmiczne wydarzenie do naszego planetarium, trzeba się wcześniej telefonicznie umówić. Możemy zrobić symulację misji kosmicznej dla całych rodzin bądź przygotować atrakcje tylko dla dzieci - mówi Michał Witek.
Poza tym w każdy poniedziałek od 16 do 17 w Astrolabie odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. - Prowadzimy kółko astronomiczne, poruszamy różne kosmiczne tematy, obserwujemy niebo jeżeli pogoda pozwala, uczymy się obsługi teleskopu, poznajemy gwiazdozbiory, no i korzystamy z symulatora lotów kosmicznych - dodaje nasz rozmówca.
W tej chwili grupa liczy 11 stałych młodych pasjonatów, którzy są na każdym spotkaniu. Najmłodsi ich uczestnicy mają 5 lat, najstarszy jest 13-latek. Ale grupa jest otwarta dla kolejnych miłośników kosmosu.
- Oni się fajnie ze sobą integrują, nie widać tej różnicy wiekowej, nawzajem sobie pomagają, nawiązują się przyjaźnie, relacje. Prowadzimy zajęcia w zupełnie innym systemie niż system szkolny, więc u nas dzieci w różnym wieku, a nawet dorośli, czują się, myślę, bardzo swobodnie - dodaje Michał Witek.