Kompletnie pijany i uzbrojony w maczetę zaczepiał mieszkańców osiedla
W sobotę późnym wieczorem policjanci interweniowali po zgłoszeniu o agresywnym mężczyźnie z maczetą. Dzięki szybkiej reakcji mundurowych sytuacja została opanowana, a sprawca został pozbawiony niebezpiecznego narzędzia.

Agresor z maczetą
Trzymając maczetę ekspresyjnie gestykulował, pytając napotkane osobom czy mają jakiś problem. Mężczyzna był pijany, a jego zachowanie mocno zaniepokoiło mieszkańców jednego z knurowskich osiedli, gdzie doszło do zdarzenia w późny sobotni wieczór. Na miejsce wezwano policję.
Funkcjonariusze ustalili, że 55-latkowi przeszkadzał hałas dobiegający z jednego z mieszkań, w którym odbywało się przyjęcie. Dlatego wyszedł ze swojego mieszkania z maczetą w ręcę i zaczął zaczepiać mieszkańców. Po badaniu alkomatem okazało się, że agresor miał 3,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Dzięki szybkiej reakcji mundurowych sytuacja została opanowana, a sprawca został pozbawiony niebezpiecznego narzędzia - informuje oficer prasowa gliwickiej komendy, nadkom. Marzena Szwed. Rzecznik wyjaśnia jednocześnie, że zgodnie z prawem noszenie maczety może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo, jeśli zostanie ona użyta do ataku lub zastraszania.
Kiedy grozi odpowiedzialność karna za użycie maczety?
Użycie maczety w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu innych osób może skutkować odpowiedzialnością karną. Sprawca może zostać oskarżony o:
- groźby karalne (art. 190 kk)
- narażenie życia lub zdrowia innych osób (art. 160 kk)
- uszkodzenie ciała (art. 156 lub 157 kk)
- udział w bójce lub pobiciu (art. 158KK)
Kary za te przestępstwa mogą wynosić nawet do kilku lat pozbawienia wolności.
W tym przypadku znalazł zastosowanie art. 5a §1 Kodeksu Wykroczeń, za który odpowie sprawca.
„Kto umyślnie, bez uzasadnionego powodu nosi w miejscu publicznym niebezpieczne narzędzie, mogące służyć do popełnienia przestępstwa, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny nie niższej niż 3000 złotych albo karze nagany”.
Policja podkreśla, że noszenie niebezpiecznych narzędzi w przestrzeni publicznej może wzbudzić niepokój i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Lepiej unikać takich zachowań, aby nie narazić się na konsekwencje prawne.
źr. KMP Gliwice, o. sqx