Specjalny pojazd na ulicach Rybnika. Rusza mapowanie miasta
W poniedziałek (17.03.) rozpoczyna się mapowanie Rybnika - na drogach będzie można zobaczyć specjalny pojazd do skanowania ulic, który stworzy cyfrowego bliźniaka miasta.

Innowacyjne rozwiązanie
Specjalny pojazd wyposażony w zaawansowaną technologię skanowania 3D wyruszy na ulice miasta, rozpoczynając szczegółowe mapowanie Rybnika. Na podstawie zebranych materiałów powstanie cyfrowy model, który pozwoli na efektywniejsze zarządzanie infrastrukturą drogową i miejską.
W ramach współpracy z firmą Smart Factor by Cyclomedia zostanie stworzona szczegółowa baza danych dotycząca stanu dróg, organizacji ruchu oraz przestrzeni miejskiej. To innowacyjne rozwiązanie ułatwi planowanie inwestycji, usprawni zarządzanie przestrzenią i ograniczy konieczność przeprowadzania czasochłonnych wizji lokalnych.
Jak to działa?
Pojazdy firmy Smart Factor by Cyclomedia skanują ulice, zbierając niezwykle dokładne dane o nawierzchniach dróg, oznakowaniu, miejscach postojowych, reklamach zewnętrznych, a nawet stanie technicznym obiektów inżynierskich, takich jak mosty i wiadukty. Zebrane informacje trafią do chmurowego systemu zarządzania SmartGEM, gdzie będą dostępne dla miejskich urzędników, umożliwiając im lepsze planowanie i podejmowanie decyzji w oparciu o rzeczywiste dane.
Korzyści dla miasta i mieszkańców
- Sprawniejsze zarządzanie drogami – dokładne dane pozwolą na skuteczniejsze planowanie remontów i inwestycji oraz szybsze rozwiązywanie problemów związanych z infrastrukturą drogową.
- Oszczędność czasu i zasobów – pracownicy urzędu będą mogli analizować sytuację na drogach bez konieczności przeprowadzania czasochłonnych wizji lokalnych.
- Lepsza organizacja ruchu – dane pomogą zoptymalizować system parkowania oraz poprawić płynność ruchu w newralgicznych miejscach miasta.
- Estetyczniejsze miasto – precyzyjna inwentaryzacja reklam zewnętrznych pozwoli na skuteczniejszą kontrolę ich legalności i uporządkowanie przestrzeni publicznej.
- Większa przejrzystość i dostęp do informacji – cyfrowy model miasta będzie pomocny nie tylko dla urzędników, ale także dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy dzięki dokładnym danym będą mogli lepiej planować swoje działania.
Mapowanie potrwa kilka tygodni, a jego efekty wkrótce będą dostępne w systemie SmartGEM. Mieszkańcy mogą spodziewać się sprawniejszych działań administracji, lepiej zaplanowanych inwestycji oraz poprawy jakości miejskiej infrastruktury.

- Rybnik od lat stawia na innowacje i nowoczesne zarządzanie przestrzenią miejską. Ten projekt to kolejny krok w kierunku jeszcze lepszego funkcjonowania miasta i podnoszenia jakości życia naszych mieszkańców. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak skanowanie 3D czy bliźniak cyfrowy miasta, będziemy mogli podejmować trafniejsze decyzje, sprawniej realizować inwestycje i dbać o estetykę miejskiej przestrzeni. Rybnik pokazuje, że innowacyjny rozwój i dbałość o mieszkańców mogą iść w parze - mówi Piotr Kuczera, prezydent Miasta Rybnika.
Z kolei Szymon Ciupa, dyrektor ds. strategii i rozwoju Smart Factor by Cyclomedia uważa, że technologia, która jest wdrażana w Rybniku, to nie tylko narzędzie, ale realna zmiana w podejściu do zarządzania miastem. - Dzięki szczegółowym danym i analizom Rybnik będzie mógł jeszcze skuteczniej planować inwestycje, monitorować infrastrukturę i dbać o jakość miejskiej przestrzeni. Współpracujemy z wieloma miastami w Polsce, ale Rybnik wyróżnia się odwagą w sięganiu po innowacyjne rozwiązania oraz determinacją, by być liderem wśród nowoczesnych ośrodków miejskich - podkreśla Szymon Ciupa.
źr. UM Rybnik