Longin Wons napisał do Donalda Tuska. Kancelaria Premiera przekazała sprawę "ratowania" Rafametu do Ministerstwa Aktywów Państwowych
Były prezes Rafametu zwrócił premierowi uwagę, że sytuacja Rafametu jest coraz trudniejsza, gdyż brakuje ważnych decyzji. - Brak tych decyzji to utrata mienia Skarbu Państwa, tragedia dla pracowników i mieszkańców mikroregionu w powiecie raciborskim - stwierdził L. Wons w liście do premiera Donalda Tuska.

Były prezes Rafametu napisał do Donalda Tuska
24 lutego były prezes Rafametu napisał do premiera Donalda Tuska. Wyraził swoje obawy dotyczące przyszłości Fabryki Obrabiarek S.A. w Kuźni Raciborskiej. Dołączył całą wcześniejszą korespondencję (z zarządem Rafametu, radą nadzroczą, Ministerstwem Aktywów Państwowych, ARP) traktującą o problemach w spółce, o których mówił już wcześniej na łamach Nowin:
Longin Wons zwrócił premierowi uwagę na konieczność podjęcia decyzji, które "z nieznanych powodów nie są podejmowane przez właściciela" (czyli państwową Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która posiada 93% akcji Rafametu).
- Brak tych decyzji to utrata mienia Skarbu Państwa, tragedia dla pracowników i mieszkańców mikroregionu w powiecie raciborskim. To również problemy dla wierzycieli i odbiorców maszyn tej firmy na całym świecie, w tym dla polskiego kolejnictwa - przestrzegł były prezes Rafametu.
"Konieczne podjęcie działań w celu ratowania Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A."
W odpowiedzi Departament Wniosków, Petycji i Skarg w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów skierował wystąpienie Longina Wonsa w sprawie konieczności podjęcia działań w celu ratowania (to słowo warto podkreślić, bo pochodzi ono od Kancelarii Premiera - Longin Wons nie użył go w korespondencji) Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A. w Kuźni Raciborskiej do Ministerstwa Aktywów Państwowych, prosząc jednocześnie o "poinformowanie Kancelarii Premiera o sposobie załatwienia sprawy".
Kancelaria premiera skierowała wystąpienie byłego prezesa Rafametu do Ministerstwa Aktywów Państwowych 27 lutego 2025 r.
2 marca 2025 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało korespondencję Longina Wonsa do Radosława Niedzielskiego, p.o. prezesa zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. z prośbą o udzielenie odpowiedzi.
Otwarcie postępowania sanacyjnego
Nieco ponad tydzień później, 7 marca 2025 roku, Sąd Rejonowy w Gliwicach XII Wydział Gospodarczy postanowił:
- otworzyć postępowanie sanacyjne Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A.,
- pozostawić Rafametowi zarząd własny co do całości przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu
- wyznaczyć zarządcę - Ogólnopolskie Centrum Restrukturyzacji Sp. z o.o.
To ważna wiadomość, na którą w Rafamecie czekano od tygodni. Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego został złożony 23 grudnia 2024 r., a 3 lutego 2025 r. sąd ustanowił tymczasowego zarządcę spółki - Ogólnopolskie Centrum Restrukturyzacji Sp. z o.o. Celem postepowania jest uzdrowienie spółki.
Zobacz również:
Dramat tej świetnej firmy,a załoga śpi,związki zawodowe śpią,lokalny samorząd śpi...
Tak świetnie spozycjonowanej Firmy w światowej czołówce branży wysokoprecyzyjnych maszyn i do tego zawsze radzącej sobie z ekstremalnymi wyzwaniami specyficznego rynku zbytu i całego spectrum otoczenia społeczno-gospodarczego = ze świeczką szukać !! Dramat związany z dopuszczeniem do Rafametu bytomskiej kliki (wystarczy wczytać się w ich dotychczasowe "dokonania" zawarte we wszystkich oficjalnych publikatorach.....) zaowocował przestawieniem perspektyw na totalne załamanie firmy (warto ten wątek zgłębić w poszukiwaniu rzeczywistych powodów wniosku o sanację, skutkującym natychmiastowym przerwaniem linii kredytowych i lawiny ucieczki banków - przy podjęciu decyzji sądowej dopiero po kilku miesiącach od złożenia przedmiotowego wniosku.....). W tej sytuacji (zwłaszcza spółki giełdowej) należy oczekiwać błyskawicznego finału działań po stronie prokuratorskich (podjętych z urzędu) wobec Zarządu Rafamet i MAP (o ile przejawia jakiekolwiek zainteresowanie przywróceniem polskiej pozycji na tak specyficznym i perspektywicznym rynku)........
Ludzie sobie chyba myślą, że ta sanacja to już załatwia sprawę. Otóż nie. ARP nie da pieniędzy bo musi mieć zgodę EU. Może coś pożyczy na wypłatę jedną ale co dalej? No chyba że pojawią się nowe zamówienia ale to już chyba niemożliwe.
Tusk będzie ratował rafamet tak jak ratował rafako
Czy wy musicie Racibórz doprowadzać do stanu agonalnego? Przecież to jest chore i te wasze wojenki polityczne.
Teraz lewaki z fajnego miasta zrobili większą wieś likwidując tyle miejsc pracy teraz z raciboza jest bliżej na szparagi zgodnie z obietnicą fir dojczlanda
Dramat trwa , dobrze że niektórym ciągle zależy.Budowanie jest trudne i mozolne a niszczenie przeciwnie. W "mikro" skali widać jak na dłoni makro
Usmiechnieta koalicja sie sypie...