Nutrie w Rudach – alarmuje nasza czytelniczka. RDOŚ zbada sprawę po informacji Nowin
Nutrie dotarły do Rud w gminie Kuźnia Raciborska? Takie informacje przekazała redakcji portalu Nowiny.pl mieszkanka tego sołectwa. Po naszym zapytaniu, inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach zapowiedzieli, że sprawę sprawdzą. Jeśli obecność tych zwierząt zostanie potwierdzona, lokalizacja zostanie objęta działaniami zaradczymi.

Czytelniczka Nowin: Nutrie wychodzą jak z podziemi
Przed kilkoma dniami zwróciliśmy się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach z zapytaniem o obecność nutrii w Rudach, w gminie Kuźnia Raciborska. Pytaliśmy, czy RDOŚ jest świadome obecności tych zwierząt w tym rejonie i czy podjęto już jakiekolwiek działania w tej sprawie. Jeśli nie, czy planowane są kroki mające na celu ograniczenie ich liczebności, zwłaszcza w kontekście ryzyka ich rozmnażania.
Zapytanie było wynikiem informacji przekazanej przez naszą czytelniczkę, Ewelinę, która dostrzegała nutrie w pobliżu rzeki Rudy, w parku.
– Od kilku miesięcy wychodzą jak z podziemi. Czyżby to rybnickie Kasie, Zosie i inne? – napisała do redakcji Nowin, martwiąc się o lokalne środowisko, ich korelacje z miejscowymi bobrami oraz zniszczenia, jakie mogą powodować.
Natalia Zapała, rzecznik prasowa RDOŚ, odpowiedziała nam wówczas, że instytucja nie posiada informacji o występowaniu nutrii w tej lokalizacji. – Co istotne, każdy, kto posiada informacje o stanowisku inwazyjnego gatunku obcego, powinien zgłosić ten fakt – dodała. – Monitorujemy wszystkie zgłoszenia tego typu, dlatego najlepiej wraz z informacją o zaobserwowaniu osobników przesłać do nas lokalizację i jeśli to możliwe, zdjęcia. W sytuacji, gdy stanowisko zostanie potwierdzone w wyniki oględzin terenowych, lokalizacja zostanie ujęta w ramach działań zaradczych, do których przeprowadzenia zobowiązana jest nasza dyrekcja – podkreśliła w korespondencji z naszą redakcją.

RDOŚ sprawdzi sprawę
Okazuje się jednak, że RDOŚ, po naszej informacji, podejmie działania i sprawdzi informację przekazaną przez naszą czytelniczkę.
– Oględziny miejsca zostały zaplanowane na przyszły tydzień – zapowiada Natalia Zapała.
Jak wskazała wcześniej, gdy stanowisko zostanie potwierdzone, lokalizacja zostanie ujęta w ramach działań zaradczych, do których przeprowadzenia zobowiązana jest dyrekcja. W korespondencji z RDOŚ wskazaliśmy również dokładną lokalizację, w której pani Ewelina widziała zwierzęta.
Co na te informacje Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który zarządza rzeką Rudą? Zapytaliśmy o to kilka dni temu i czekamy na odpowiedź.
Nutrie w Rybniku były początkowo traktowane jak miejskie maskotki
Przykład Rybnika pokazuje, jak ważne jest szybkie działanie w takich przypadkach. Kiedy nutrie pojawiły się kilka lat temu, były traktowane jako atrakcja turystyczna i miejskie maskotki. Z czasem jednak okazało się, że stanowią one poważne zagrożenie dla bioróżnorodności, co spowodowało zmianę podejścia ze strony władz miasta. Ostatecznie część zwierząt została uśmiercona na zlecenie RDOŚ, a inne odłowiono i umieszczono w specjalnych azylach prowadzonych przez lokalne organizacje miłośników zwierząt. Mimo podjętych działań problem obecności nutrii w Rybniku nadal nie został całkowicie rozwiązany. Więcej: Na ratunek rybnickim nutriom.
– Nie popieramy uśmiercania zwierząt, nie jest nam obojętny ich los, ale rozumiemy, dlaczego podjęcie działań jest niezbędne. Jesteśmy świadomi negatywnego odbioru naszych działań przez osoby powierzchownie zapoznane z tematem i bazujące na wyłącznie na emocjach, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości zagrożenia, jakie niesie ze sobą inwazja tego gatunku. Podchodząc odpowiedzialnie do ochrony rodzimej bioróżnorodności, musimy takie działania potraktować jako konieczność – mówił Przemysław Skrzypiec, Zastępca Dyrektora RDOŚ Katowice i Regionalny Konserwator Przyrody, kiedy podjęto działania zaradcze w stosunku do nutrii w woj. śląskim.
Jak przekazuje RDOŚ, nutria jest inwazyjnym gatunkiem obcym (IGO), który stwarza poważne zagrożenie dla bioróżnorodności Unii Europejskiej. Zgodnie z krajowymi przepisami prawa, które weszły w życie w grudniu 2021 r., regionalni dyrektorzy ochrony środowiska mają obowiązek podjęcia natychmiastowych działań zaradczych. Ustawa o IGO (art. 20) nakłada obowiązek eliminacji tych gatunków niezwłocznie po stwierdzeniu ich obecności w środowisku, a najpóźniej w ciągu 3 miesięcy.
RDOŚ podkreśla, że nutrie nie są naturalnym elementem naszego ekosystemu. Ich obecność w środowisku ma negatywny wpływ przede wszystkim na rodzimą faunę i florę, infrastrukturę oraz bezpieczeństwo sanitarne. W Europie te zwierzęta pojawiły się głównie w wyniku ucieczek z hodowli, które były efektem nieodpowiedzialnego działania właścicieli lub ich porzucenia.
Ciekawe czy ta Pani Ewelina to rdzenna mieszkanka Rud, a może też nie mieszka tutaj od dawna. Może powinno się ją odłowić i wywieść skąd przyszła
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Rybnik2