Najczęściej pijani kierowcy na Śląsku? Racibórz, Wodzisław i Żory w niechlubnym TOP 10
Sprawdziliśmy, gdzie policjanci zatrzymują najwięcej pijanych kierowców, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Okazuje się, że w latach 2022 - 2024 w pierwszej dziesiątce trzy razy znalazł się powiat raciborski, dwa razy powiat wodzisławski, a raz Żory.

Wystąpiliśmy do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o informację na temat liczby nietrzeźwych kierujących zatrzymanych na terenie działania komend powiatowych i miejskich w województwie śląskim. W odpowiedzi otrzymaliśmy szczegółowe dane na temat ujawnionej liczby:
- wykroczeń (art. 87 Kodeksu Wykroczeń - Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu; od 0,2 do 0,5 promila)
- przestępstw (art. 178a Kodeksu Karnego - Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; ponad 0,5 promila).
Następnie zestawiliśmy je z liczbą ludności miast i powiatów. W ten sposób sprawdziliśmy, gdzie policjanci zatrzymują najwięcej kierujących pojazdami w stanie po użyciu lub nietrzeźwości w odniesieniu do liczby mieszkańców.
Piją i prowadzą. Gdzie jest takich najwięcej?
Okazuje się, że w latach 2022 - 2024 na pierwszych czterech miejscach rotowały powiaty bieruński, kłobucki, myszkowski i zawierciański. Powiat raciborski znajdował się na 7. miejscu (2022), 10. miejscu (2023) oraz 6. miejscu (2024). Powiat wodzisławski na 9. miejscu (2022), 6. miejscu (2023) oraz 14. miejscu (2024). Żory uplasowały się na 13. miejscu (2022) oraz 8. miejscu (2023, 2024).
Poza pierwszą dziesiątką plasował się Rybnik i powiat rybnicki - 14. miejsce (2022, 2023), 18. miejsce (2024). Z kolei Jastrzębie-Zdrój znalazło się odpowiednio na: 16. miejscu (2022), 19. miejscu (2023), 26. miejscu (2024).
Szczegóły w tabelach (opracowanie własne, Nowiny.pl):
Zestawienia nie zawierają danych z posterunku autostradowego w Gliwicach oraz komendy wojewódzkiej.
Punkt wyjścia
Na koniec warto zaznaczyć, że choć zestawienie dotyczy liczby ujawnionych nieprawidłowości związanych ze stanem trzeźwości kierujących w danym mieście i/lub powiecie, to należy je traktować raczej jako zwrócenie uwagi na problem, czy też punkt wyjścia do dalszych analiz, niż końcowy wniosek.
Podstawowe zastrzeżenie polega na tym, że w danym mieście i/lub powiecie wpadają nie tylko mieszkańcy, ale również przyjezdni. Drugie zastrzeżenie, które trzeba mieć w pamięci, dotyczy okoliczności, w jakich doszło do ujawnienia wykroczeń i przestępstw związanych ze stanem kierujących - dla pełniejszego zobrazowania sytuacji, trzeba byłoby je odnieść nie tylko do liczby mieszkańców danego miasta i/lub powiatu, ale również liczby przeprowadzonych kontroli drogowych, których część zakończyła się wykryciem sprawców.
W niektórych komendach sprawcy są ujawniani niemal wyłącznie przez funkcjonariuszy drogówki, podczas gdy w innych również przez policjantów z pozostałych wydziałów. I tak w Jastrzębiu-Zdroju 99,4% kierujących po użyciu/w stanie nietrzeźwości zostało ujawnionych przez funkcjonariuszy drogówki, w Żorach - 95%, w Rybniku - 92%, ale już w powiecie wodzisławskim - 83,1%, a w powiecie raciborskim 73,3%. To może prowadzić do rozmaitych wniosków, do których powinni dojść komendanci oraz członkowie gremiów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.
Najbardziej pijani, czyli ile promilli, czy raczej najczęściej pijani?