Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pogrzebanie Basa w Krzanowicach [ZDJĘCIA]

W sobotę, 1 marca, w Domu Kultury w Krzanowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Pogrzebanie Basa. Ten tradycyjny zwyczaj, praktykowany na Opolszczyźnie i Śląsku, symbolicznie kończy karnawał. Wykonanie go przez mieszkańców Krzanowic dostarczyło biesiadnikom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.

Pogrzebanie Basa w Krzanowicach [ZDJĘCIA]Ewa Paskuda
Ksiądz, ministrant i organista odprawiają pochówek
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostały Ci 4 artykuły do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Pogrzebanie basa to zwyczaj kończący karnawał, gdzie w jego ramach odbywa się żartobliwie odgrywany kondukt żałobny, podczas którego w asyście księdza - przebierańca urządza się pogrzeb instrumentów muzycznych. W ten oto sposób kończy się okres Karnawału, a zaczyna się Wielki Post. Zwyczaj ten polega na rytualnym „pochówku” basu, który przez cały karnawał towarzyszył tanecznym zabawom, aby na czas Wielkiego Postu zachować powściągliwość, pogrążyć się w zadumie i refleksji oraz przygotować się do nadejścia Zmartwychwstania Chrystusa. Pomysłodawczynią organizowania tego wydarzenia w Krzanowicach jest Kornelia Pawliczek-Błońska, która od wielu lat związana jest z promowaniem kultury w okolicach Krzanowic i nie tylko.

W tegorocznych rolach wystąpili: Dawid Kretek trzymał lirę, Artur Goriwoda wcielił się w pastora, Kornelia Pawliczek-Błońska w organistę, Józef Sławik w ministranta, a postacie tregrów odegrali Tomasz Liszka, Jan Fitzoń i Artur Tatarczyk. W rolę wdowy wcieliła się Marta Gieron, a miss zagrała Urszula Gajdeczka. Śmierć odegrał Dawid Goriwoda, a w korowodzie płaczek udział wzięły: Teresa Mandrysz, Maria Pietrzak, Małgorzata Deryło, Brygida Abrahamczyk, Małgorzata Kosel, Róża Wojtysiak, Katarzyna Łozińska, Jan Daniel, Agnieszka Kawulok i Karina Raida. Postać faceta z walizką kreowali Martin Grzesiczek i Waldemar Spiewok, natomiast grabarzem był Wojciech Szczepankiewicz. Do korowodu dołączyli, wcielając się w obsługę medyczną: Beata Kostka, Sonia Pieczarek, Sabina i Roman Rudzokowie oraz Łukasz Frycz i Damian Łukaszek. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta pod kierunkiem Ryszarda Rzytkiego, a do tańca przygrywał zespół „COMODO”.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kapturek8 (37.31. * .73) 03.03.2025 07:48

od kiedy to tam są Ewangelicy - przebierta sie za swoigo farorza

~Just_kidding (46.112. * .94) 02.03.2025 13:17

Fiu Fiu - widzę, że i Zbigniew Hołdys zaszczycił imprezę swą obecnością :-)

... w gustownym kapelutku - jak zawsze zresztą X-D