Pracownicy Rafako minutą oklasków pożegnali się z zakładem pracy. Zawyła też syrena [ZDJĘCIA][WIDEO]
- Załoga raciborskiego Rafako po raz ostatni spotkała się, by podziękować sobie nawzajem za współpracę, a zakładowi Rafako za to, że mogła być częścią jego 75-letniej historii.
- Nie było przemów, tylko symboliczne uściski dłoni.
- Wydarzenie odbyło się przy mediach, którym rafakowcy mówili co czują żegnając się z firmą, w której pracowali po kilkadziesiąt lat.
![Pracownicy Rafako minutą oklasków pożegnali się z zakładem pracy. Zawyła też syrena [ZDJĘCIA][WIDEO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/02/28/238268_1740748558_06033600.webp)
28 lutego o 12.00 rafakowcy pożegnali się z zakładem. Dla większości z nich był to ostatni dzień pracy w Rafako. Spółka upada, a syndyk masy upadłościowej przeprowadził zwolnienia grupowe. Aż trudno w to wszystko uwierzyć, nieco ponad dekadę temu spółka z Raciborza zdobywała największe kontrakty w polskiej energetyce. Dziś historia Rafako dobiega końca. Spółki nie udało się wyprowadzić na prostą. Nie powiodły się plany pozyskania prywatnego inwestora. Państwo również nie zdecydowało się uczynić z Rafako spółki Skarbu Państwa. Rafakowcy przekonali się, jak niewiele znaczą zapewnienia polityków o wsparciu.
Jeszcze przed akcją pracowników w Gazecie Prawnej ukazała się wypowiedź Marka Langera przewodniczącego związku zawodowego w Rafako. - Jakie nastroje towarzyszą pracownikom Rafako w ciągu ostatnich dni pracy? Jesteśmy zmobilizowani. W tej chwili składamy oświadczenia, że zgadzamy się na kontakt ze strony nowego inwestora. Chcemy tu wrócić. Wielu pracowników znalazło już pracę, wielu też nie szuka, część oczekuje. Ci, którzy poszli, mówią, że idą na okres próbny i zobaczą, co się będzie działo. Wielu mówi, że nie chce się wiązać z nowym pracodawcą, bo głupio zaraz odchodzić – skomentował przewodniczący związku.
Rzeczpospolita napisała, że pomimo tego, że Rafako formalnie przestał działać, nadal jest szansa na scenariusz ratunkowy, nad którym pracowały Agencja Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Wedle informacji dziennika, rząd sprawy nie porzuca, ale nadal szuka rozwiązania, które pozwoli na trwałe wrócić nowemu podmiotowi na rynek. Potrzebne będzie zaangażowane podmiotu trzeciego, być może jednej ze spółek giełdowych z branży energetycznej lub budowalnej.
"Rzepa" podała, że poszukiwanie modelu nadal trwa i być może na spotkaniu 11 marca ARP będzie można powiedzieć coś więcej. Syndyk ma być otwarty na każdą formę współpracy w kwestii dzierżawy majątku.
WIDEO NA ŻYWO: RAFAKOWCY ŻEGNAJĄ SWóJ ZAKŁAD MINUTĄ OKLASKóW
Wypowiedzi pracowników Rafako dla mediów, nagrane po zakończeniu "niemego pożegnania".
WIDEO: Marek Langer dla mediów komentuje upadek Rafako i mówi co dalej.
Związkowiec Marek Langer wystąpił przed mediami po akcie niemego pożegnania.
- To było nieme wystąpienie, ale brak słów był wymowny, to jest najlepszy komentarz do tego co się dokonało. Wspaniała historia Rafako odchodzi w niepamięć - mówił z żalem szef jednego ze związków zawodowych w Rafako.
- Nie rozumiem, jak można tak zostawić ten zakład, za to co Rafako zrobiło dla Polski. Mamy dziś za mało przyjaciół by nas uratowali, choć Rafako robi to co Polsce jest potrzebne. A jednak nie ma nim zainteresowania - kontynuował Langer.
- Chcieliśmy ratować Rafako, prosiliśmy głównego akcjonariusza PBG, ale nie było na to jego zgody. Wszyscy na tym stracili. Pisaliśmy listy, mam ich teczki. Do polityków, do instytucji, przez lata. Te głosy nie zostały wysłuchane. W pewnych kwestiach nie dało się zaradzić bez zgody głównego akcjonariuszy - przyznał związkowiec.
Langer stwierdził, że wciąż jest nadzieja, bo wie, że są rozmowy na szczeblu rządowym. - Nie ma jednak sygnałów w jakim te rozmowy są miejscu. Wiem, że jest zapytanie od posłanki do Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Ja pisałem do marszałka, do minister Czarneckiej i na 11 marca zaproszono mnie na Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego. To jedyny konkret - poinformował M. Langer.
- Mamy wciąż nadzieję, ogromną, bo takie jest nasze przywiązanie do Rafako. Pracownicy składają oświadczenia do potencjalnego inwestora, jak będzie chciał odbudować Rafako, nawet mniejsze, to wielu z tych ludzi przyjdzie. Mamy już 450 takich oświadczeń, a wielu dziś nie ma z nami, bo są absencje. Na 750 osób te 450 podpisów to o czymś świadczy - podkreślił Marek Langer.
- Mówiło się, że to perła polskiego przemysłu, zachwycano się tutejszą jakością. Rafako broniło Polskę przed ubóstwem energetycznym. Potrzebne są grosze, by Rafako mogło nadal funduszy funkcjonować. Można odbudować firmę światowej klasy. Mówi się o patriotyzmie gospodarczym. Gdzie on jest? Spółki Skarbu Państwa nie są zainteresowani Rafako? Np. spółki państwowe Orlen, czy Tauron. Nie rozumiemy tego, że tak obojętnie się przechodzi obok zakończenia działalności Rafako. Czy Rafako mają zastąpić zachodnie firmy? Trzeba wskrzesić tę markę światową pod nazwą Rafako 2.0, Rafako-bis czy cokolwiek innego. Ktoś może postrzegać naszą akcję, nasze nadzieje jako naiwność, ale przyszli dziś ludzie, którzy zbudowali Rafako. Związali się z nim na 30-40 lat.
Zobacz również:
Nie dawno tusk podarował miastu Lwów 25 milionów euro na odbudowę kamienic
Raciborzanie głosowali na Tuska oto efekt. Już zapomnieli jak obiecywał, że pomoże RAFAKO!??
Kolejny zakład do przejęcia za darmo przez Niemcy. Brawo Tusk !
Z drugiej strony to zobaczymy pozniej kto na rym zarobil i zarobi
Z tego co pamietam -- "Miales chamie zloty rog ostal ci sie ino sznur" -- pracownicy Rafako mieli chyba 60% akcji , no i prawo wlasosci i wladze w firmie zamienili na samochody itp, a teraz placz ze ktos nie ratuje ??? Byliscie wlascicielami, i nie chcieliscie odpowiedzialnosci za swoj zaklad, za swoje miejsca pracy.
PO co nam Rafako w Raciborzu jak mamy Niemiecki Simens energy w Berlinie
Tusk!!! Co? RAFAKO!!! Pamiętamy!!!
Boze chron nas przed takimi firmami i ich zarzadem,a tu jeszcze ten moloch od okienna naszyn terenie to dopiero.
@"Błędem PiSu było to, że nie pakował swoich ludzi do zarządów i rad nadzorczych takich spółek" - co można powiedzieć na takie głupoty? RAFAKO było firmą PRYWATNĄ!!! Czy autor tego wpisu to rozumie?! Gdyby jakikolwiek rząd chciał tam "wpakować swoich ludzi" to musiałby najpierw taki zakład znacjonalizować. To raz. A dwa, widząc co działo się gdzie indziej, to prawdopodobnie RAFAKO padłoby szybciej. Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, że losy firmy zależą od właściciela? Jak firma jest prywatna, to co tu państwo może pomóc bez zgody właściciela? A RAFAKO upada, bo choć państwo było gotowe pomóc, to właścicielowi się taka pomoc nie opłacała. Głupota ma chyba jakieś granice?!
Rafako odstąpiło od umowy na budowę siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu - z winy zamawiającego. Co więcej, Rafako żąda zapłaty od inwestora, a więc Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, prawie 25,5 mln zł z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia. - drodzy pracownicy Rafako, przepraszamy za nasze pisowskie przekręty
Czy Rydzyk uregulował już swoje zobowiązania wobec Rafako?
Rafako budowało mu muzeum, nie chciał zapłacić.
Brawo Tusk , brawo Budka ,brawo PBG. A Wsilewska-Semail już PKP Cargo rozkłada.
Błędem PiSu było to, że nie pakował swoich ludzi do zarządów i rad nadzorczych takich spółek. W przeciwieństwie do platfusów. Chodzi o polityczne występy Tuska na produkcji. Gdyby firma była pod panowaniem PiS, nikt by na takie wizyty nie pozwolił. Zgoda zapewne była na szczeblu władz spółki. To pokazuje jakie barwy miały władze spółki. I komu dziękować.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Dalej głosujecie na lewaków i bądźcie za zielonym ładem bo to dobre
Panie Marku proszę się nie ośmieszać, kto tam chce wrócic jakie 450 osób ilu zostało tam konkretnych fachowców???????????????????
taaaaaa
polski węgiel jest drogi bo UE podniosła cenę i wymyśliła zielony ład
większej głupoty dawno nie czytałem, to typowy fejk związkowca
zastanów się dlaczego ten węgiel jest taki drogi?
podpowiem, przerost zatrudnienia,20 wypłat rocznie,100 związków na każdej kopalni, niskie pokłady itd
a nie zielony ład
Szkoda takiej firmy - z tradycjami. Byliśmy tam na wycieczce z mechanika. Zamiast wymieniać bloki na gazowe (np. w Rybniku) z zachodnią technologią (turbina Siemensa) trzeba było wymieniać na nowe bloki węglowe (tu pole dla Rafako) o lepszej sprawności. Kopalnie z naszego regionu miałyby zbyt węgla i firma by działała. Ale chore wizje unijne (Zielony Ład) - doprowadzają do takich głupot, a Nasz obecny rząd temu niestety przyklaskuje. Smutne to.
Tylko prawdziwy jełop mógł napisać ze to wina Tuska albo KO
A z innej beczki
Może by się tak górnicy podzielili tymi odprawami po 300 000 z tymi biednymi co stracili pracę ???
Gdzie wasza solidarność górnicza brak k..... mać!
Do lewaków opłacanych przez czerwonego mordercę gdzie są teraz ci lewaki co się lansowali przed wyborami czy byli tu dzisiaj pożegnać pracowników ktorym obiecali uratowanie firmy
Proszę wstawić zdjęcie Lenartowicz i tuska jak obiecywali, że to uratuja
Pisiory i trole pisowskie - to są dalekosiężne skutki waszych nieudolnych rządów. Za waszych rządów upadło ponad 100 tysięcy firm (często z wieloletnią tradycją) - przetrwały wojnę, przetrwały komunę, przetrwały przemiany - nie przetrwały pisich rządów. Teraz kwiczycie, bo tylko to potraficie...
To są efekty 8 lat pisu
Teraz wnikliwie patrzeć i obserwować gdzie pan związkowiec w zielonej kurteczce dostanie robotę ;). Acha i uśmiechać się szeroko. Do tego pana też.
Uśmiechamy się i czekamy na Rafamet.
Pani z tefauenu darowalaby sobie te miny... Widać zrozumienie sytuacji.
Czy Lenartowicz klaskała razem z pracownikami i to z uśmiechem?
uśmiechnięta polska peowsko pisowska z konfabulacją na przystawkę