Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozwój, inwestycje, zielona energia czyli jak Twoja gmina może skorzystać na wiatrakach

Rozmawiamy z Krzysztofem Czechem, kierownikiem projektu w firmie Res Global Investment, realizującym inwestycje farm wiatrowych w województwie opolskim.

Rozwój, inwestycje, zielona energia czyli jak Twoja gmina może skorzystać na wiatrakach
Krzysztof Czech

Panie Krzysztofie, skąd pomysł na inwestycję akurat w województwie opolskim?

Na początkowym etapie analizujemy możliwość realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii we wszystkich województwach naszego kraju. Od kilku lat badaliśmy szczegółowo pod tym kątem również województwo opolskie.  Nasza obecność w tym regionie świadczy o tym, że analizy wyszły jak najbardziej pozytywnie i tereny gmin takich jak Kietrz czy Branice spełniają rygorystyczne kryteria dla budowy farmy wiatrowej. Dodatkowo spotkaliśmy się z dużą przychylnością i życzliwością ze strony Mieszkańców, a dobre relacje z lokalnymi społecznościami to dla nas podstawa.

Wiadomo, że wspomniani właściciele gruntów zyskają ze względu na dzierżawę gruntów, natomiast mnie i czytelników interesuje jakie korzyści przyniesie to gminie i jej wszystkim mieszkańcom.

Takich korzyści jest bardzo wiele. Zacznijmy od tej najważniejszej, a więc znacznego, stałego dochodu dla gminy pochodzącego z podatku od nieruchomości. W zależności od skali inwestycji może to być od kilkuset tysięcy do kilku a nawet kilkudziesięciu milionów rocznie. Należy zaznaczyć, że te środki nie są dedykowane i gmina może nimi dysponować według konkretnych potrzeb mieszkańców. Gminy, z którymi współpracujemy przeznaczają te pieniądze na rozmaite rzeczy takie jak remonty dróg, kanalizacji, pozostałą infrastrukturę, aktywizację zawodową, wspieranie młodzieży i seniorów. Możliwości jest naprawdę wiele.

Odpowiadając bardziej rzeczowo na powyższe pytanie pragnę podać kilka konkretnych przykładów realnych korzyści jakie niesie ze sobą realizacja projektu wiatrowego: w miejscowości Wielowieś, gdzie jest farma wiatrowa gmina ma coroczne wpływy w wysokości 2,5 miliona złotych z tytułu podatków od nieruchomości. Z kolei w Oławie stoi 10 wiatraków. W dwa lata to milion złotych zysku z podatków, a to dopiero początek. Gmina Potęgowo ma u siebie już 56 turbin, a kolejne 23 są w trakcie budowy. Dawid Litwin, Burmistrz Potęgowa powiedział, że roczne wpływy gminy z energetyki wiatrowej są na poziomie 4,6 mln zł. Te pieniądze gmina z kolei zamienia na inwestycje warte nawet 20 mln zł. Dzięki dochodom z odnawialnych źródeł energii gmina może realizować wiele inwestycji, a nie stać w miejscu i pokrywać tylko bieżące wydatki.

Podsumowując – jak widać tych korzyści jest sporo i są naprawdę znaczące.

W waszych materiałach informacyjnych przeczytałem, że macie jeszcze bardzo oryginalny schemat współpracy z gminami.

Tak, jest to nasz autorski program tak zwanych budżetów obywatelskich. Są to dodatkowe środki pieniężne w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie na realizacje potrzeb konkretnych mieszkańców.  W skrócie polega to na tym, że powołujemy komitet obywatelski złożony z przedstawiciela gminy, inwestora i naszej firmy. Każdy mieszkaniec może sam wystąpić z pomysłami i potrzebami. Komitet po konsultacjach z mieszkańcami w drodze głosowania decyduje o przeznaczeniu tych środków. Może to być na przykład sfinansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży, wsparcie miejscowych klubów sportowych lub konkretne potrzeby mieszkańców.

Warto zaznaczyć, że te środki są do dyspozycji mieszkańców jeszcze na etapie rozwoju projektu, a nie dopiero po wybudowaniu farmy. Szczegółowe informacje funkcjonowania programu ‘budżetu obywatelskiego’ będą udostępnione publicznie do wiedzy mieszkańców.

Jeszcze inną formą wsparcia jest nasz program aktywizacji zawodowej w branży OZE, który wprowadzamy w gminach, które z nami współpracują. Wartość zainwestowana w pełne przeszkolenie na technika/operatora instalacji OZE dla wybranych kandydatów dochodzi do kwoty 5.000 euro na osobę. Co ważne kandydaci nabywają umiejętności, które aktualnie praktycznie gwarantują powodzenie na rynku pracy.

Z uwagi na to, że na rynku OZE funkcjonujemy od dwudziestu lat, nasze doświadczenie pozwala nam również doradzać gminom w realizacji wymagań unijnych związanych z redukcją CO2. Wspieramy także nasze partnerskie samorządy w budowaniu atrakcyjnego klimatu biznesowego, który sprowadzi nowych inwestorów. Zaznaczę tu, że gminy posiadające infrastrukturę zielonej energii są znacznie bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Jak wygląda Wasza współpraca z lokalną społecznością?

Jako firma, której część mieszkańców już zaufała i podpisała z nami umowy dzierżawy, czujemy się częścią lokalnej społeczności. W związku z tym zależy nam na jak najlepszych relacjach sąsiedzkich. Komfort i spokój Mieszkańców są dla nas priorytetem. Od samego początku każdego projektu jesteśmy obecni w gminach organizując liczne spotkania edukacyjne. Na tych spotkaniach przedstawiamy fakty dotyczące tego typu inwestycji. Przekazujemy Mieszkańcom całą wiedzę opartą na przeprowadzonych przez nas szczegółowych badaniach środowiskowych i zdrowotnych. Opowiadamy na wszystkie zadane pytania i staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeszcze raz podkreślę, że w naszej pracy na pierwszym miejscu zawsze stawiamy budowanie dobrych relacji międzyludzkich. Staramy się być aktywnym członkiem lokalnych społeczności, wspierać ich rozwój i zmiany jednocześnie chcemy też, żeby nasza obecność była dla mieszkańców jak najmniej inwazyjna.

W związku z bardzo dynamicznym rozwojem państwa branży, na rynku pojawiło się bardzo dużo podobnych firm, w tym mnóstwo podmiotów zagranicznych. Wyobrażam sobie, że czasem gmina ma problem z wyborem inwestora.

Jeżeli chodzi o nas, to dysponujemy bezcenną wiedzą oraz doświadczeniem pozwalającym przebrnąć przez bardzo skomplikowane procedury i postępowania administracyjne w naszym kraju. Ponad to dla nas najistotniejszym aspektem jest stała obecność w gminie oraz bezpośredni kontakt z Mieszkańcami. Jako polska firma szybko potrafimy zrozumieć realia panujące w danej gminie i skutecznie zdiagnozować jej potrzeby. Cechuje nas również transparentność i szybka decyzyjność.

Jak Pan się odniesie do zarzutów dotyczących spadku wartości nieruchomości w sąsiedztwie Państwa inwestycji?

Jest to kolejny mit powtarzany przez grupy przeciwników. W praktyce lokalizujemy nasze inwestycje wyłącznie na gruntach rolnych, które są dalej normalnie użytkowane rolniczo, a więc w żaden sposób nie tracą na wartości. Należy tu podkreślić, że właściciel takiego gruntu uzyskuje przez kilkadziesiąt lat roczny przychód również z tytułu dzierżawy. Kwota czynszu często przekracza dochód z działalności rolnej. Wskazuje to, że wartość takiej nieruchomości wzrasta o wysokość rzeczonego czynszu dzierżawnego, który obecnie wynosi ponad sto tysięcy złotych rocznie za każdą posadowioną turbinę wiatrową. Natomiast żadne z badań nie dowiodły utraty wartości działek budowlanych znajdujących się w gminie, która posiada funkcjonujące farmy wiatrowe. Dbałość o środowisko jest jednym z naszych priorytetów. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek wycince lasów. Wracając do tematu wartości nieruchomości - budowa farm wiatrowych wiąże się z poprawą lokalnej infrastruktury, takiej jak drogi dojazdowe czy linie przesyłowe. Do tego spore, stałe przychody z podatków przez kolejnych ok 25 lat , które wpłyną na modernizację całej gminy. To wszystko wręcz zwiększy atrakcyjność okolicy dla potencjalnych nowych inwestorów i pozytywnie wpłynie na wartość nieruchomości.

Skoro taka inwestycja przynosi same korzyści to skąd się biorą protesty?

Z doświadczenia z innych gmin w których działamy wiemy, że powstają grupy protestujące, które nie są tak naprawdę zainteresowane dobrem mieszkańców danej gminy, a raczej własnym interesem lub interesem różnych środowisk politycznych. Często liderzy tych grup nie są w żaden sposób związani z daną gminą. Stąd nasz apel do mieszkańców, aby ostrożnie podchodzić do tego rodzaju grup.

Dlaczego temat wiatraków budzi tak wiele obaw i kontrowersji?

Przede wszystkim wynika to z niewystarczającej wiedzy na ten temat i powielaniu, mających niewiele wspólnego z rzeczywistością, czasem wręcz absurdalnych, mitów. O obawie przed spadkiem wartości nieruchomości już powiedziałem. Ponadto ludzie boją się m.in. opłat za przestój w pracy wiatraków w ich gminie. To absolutnie nie jest prawda. Po pierwsze za obecność naszych wiatraków w gminie płacimy my, czyli inwestor. Zarówno w ramach umów z właścicielami gruntów, którym wypłacamy uzgodnione wcześniej wynagrodzenie z tytułu dzierżawy, jak i w formie podatku od nieruchomości, który zasila budżet gminy. Te opłaty ponosimy niezależnie od tego, czy wiatrak produkuje prąd czy nie. Energię elektryczną, którą produkuje, sprzedajemy na giełdzie lub w ramach umów PPA z konkretnymi odbiorcami. Przestój w produkcji energii w związku z brakiem wiatru nie generuje w związku z tym żadnych kosztów dla mieszkańców gminy. Kolejny temat, który budzi obawy to kwestia demontażu farmy po skończonym okresie eksploatacji. W naszych umowach wszyscy wydzierżawiający są pod tym kątem bardzo dobrze zabezpieczeni. Po zakończonym procesie eksploatacji, ziemia przywracana jest do stanu pierwotnego.

Słyszeliśmy też straszenie przed firmami z niskim kapitałem zakładowym. W Polsce minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5 000 zł. Jest to kwota wymagana do rejestracji spółki, ale niekoniecznie odzwierciedlająca rzeczywiste zasoby finansowe firmy czy jej zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej. Kapitał zakładowy to jedynie formalna kwota wniesiona przez wspólników na początkowym etapie działalności. Rzeczywiste aktywa spółki mogą być znacznie wyższe i obejmować nieruchomości, sprzęt, prawa własności intelektualnej oraz inne zasoby, które nie są uwzględnione w kapitale zakładowym. Kondycja finansowa spółki zależy od jej zdolności do pozyskiwania finansowania zewnętrznego, takich jak kredyty bankowe, inwestycje kapitałowe czy emisja obligacji. Wysokość kapitału zakładowego nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przez instytucje finansowe przy ocenie zdolności kredytowej spółki. Najlepszym dowodem na kondycję finansową oraz pozycję na rynku OZE- Res Global Investment oraz jej spółek celowych jest warta 80 milionów EURO inwestycja giełdowej, estońskiej spółki Enefit Green w pipeline projektów Res Global Investment oraz ich wspólny development do fazy RTB. To pokazuje rzetelność, wiarygodność i mocną pozycję biznesową Res Global Investment.

Ludzi martwią też często długie i skomplikowane umowy dzierżawy. Tymczasem jest to zdecydowanie na ich korzyść. Już wyjaśniam. Budowa farmy wiatrowej to duża i długoterminowa inwestycja kapitałowa. Umowy dzierżawy mają zapewnić stabilność finansową zarówno dla inwestorów, jak i właścicieli gruntów oraz chronić prawa obu stron. Zawierają więc szereg zapisów odnoszących się do wielu najbardziej szczegółowych aspektów, tak żeby obie strony czuły się właściwie zabezpieczone. Absolutnie w żaden sposób nie wpływa to na spłatę wymagalnych należności. Wręcz przeciwnie – wszystko jest dokładnie i należycie zabezpieczone. Każdorazowo przed podpisaniem umowy, właściciele gruntów, z dużym wyprzedzeniem dostają od nas draft umowy. Mają możliwość na spokojnie się z nim zapoznać i dać do sprawdzenia swojemu zaufanemu prawnikowi. My również jesteśmy do dyspozycji, żeby tą umowę omówić i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Takich mitów i nieprawdziwych informacji jest bardzo wiele. Nie starczyłoby nam miejsca ani czasu, żeby wszystkie tu omówić. Zapraszam do kontaktu z nami. Na naszych spotkaniach grupowych oraz indywidualnych (na takie również można się ze mną umówić) staramy się rzeczowo i merytorycznie odpowiedzieć na wszystkie tego typu obawy i zagadnienia.

Czyli nie należy bać się OZE?

Proszę pamiętać, że nie tylko inwestorzy bezpośrednio zaangażowani w rynek OZE, ale również wielu światłych i postępowych ludzi oraz instytucje, które reprezentują, opowiadają się za transformacją energetyczną. Kościół też jest po tzw. zielonej stronie mocy. Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla znaczenie ochrony środowiska i konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. Jego stanowisko jest wyraźne: musimy działać teraz, aby uratować naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Sam papież zdaje sobie sprawę, jak ważna jest to kwestia dla Ziemi i namawia ludzi do wprowadzania OZE w swoim codziennym życiu. W dokumencie będącym kontynuacją encykliki "Laudato Si" Franciszek wręcz bezpośrednio wzywa do przyspieszenia transformacji energetycznej. Zdaniem Ojca Świętego konieczne przejście w kierunku czystych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, porzucając paliwa kopalne, nie postępuje wystarczająco szybko.

Czy w czasach bardzo dynamicznej transformacji energetycznej, gdzie realizuje się wiele tego typu przedsięwzięć kolejna tego typu inwestycja jest aż tak potrzebna? Czy nie ma jakiejś alternatywy dla gmin z województwa opolskiego?

Tak jak wspomniałem wcześniej, tego typu projekt w obecnych czasach może być dla gminy doskonałym kołem zamachowym i bazą dla innych inwestycji. Inwestorzy bardziej przychylnym okiem patrzą w kierunku terenów z infrastrukturą OZE. Warto wsiąść do tego pociągu, aby dać sobie szansę na bardziej dynamiczny rozwój w przyszłości. Jeśli dana gmina nie zdecyduje się na ten krok teraz, będzie w przyszłości pominięta ponieważ możliwości przyłączenia do sieci tego typu inwestycji są mocno ograniczone i wszelkie benefity mogą spłyną na gminy sąsiednie, które podjęły kroki ku realizacji takich przedsięwzięć.

Dziękuję za rozmowę. Na pewno będziemy monitorować dalszy rozwój tego projektu.

Materiał informacyjny Partnera

Artykuł sponsorowany


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213