Silny Racibórz chce zmian na szpitalnym parkingu. “Nawet na lotniskach są darmowe minuty”
Radni miejscy z klubu Silny Racibórz zwrócili się do prezydenta Raciborza Jacka Wojciechowicza, aby ten - w ramach dobrych relacji ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą - przekonał go do wprowadzenia zmian na płatnym parkingu na Gamowskiej.

Miała być większa dostępność
W opinii radnych klubu Silny Racibórz wprowadzenie płatnego parkowania przy Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu było błędną decyzją. - Wyrażaliśmy to już we wcześniejszych wystąpieniach. W obecnej sytuacji działając w interesie mieszkańców, zwracamy się z apelem o podjęcie działań pana prezydenta wraz ze starostą raciborskim w sprawie zmiany zasad odpłatności w strefie płatnego parkowania przy szpitalu - napisali w apelu do włodarza rajcy: Katarzyna Dutkiewicz, Magdalena Kusy, Dariusz Polowy, Dawid Wacławczyk, Dominik Konieczny i Roman Wałach.
- Wprowadzanie opłat parkingowych w miejscach publicznych ma na celu zwiększenie dostępności do miejsc parkingowych. Mając na uwadze zasady płatnego parkowania przy Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu oraz obserwacje i wnioski mieszkańców Raciborza zebrane podczas kilku miesięcy funkcjonowania płatnego parkingu wnioskujemy o wprowadzenie tam zmian - zaapelowała grupa radnych miejskich.
Pół godziny powinno być za darmo
Oto ich propozycje:
1) Wprowadzenie bezpłatnego parkowania dla wszystkich pojazdów do 30 min. od momentu wjechania na parking i wprowadzenie bezpłatnego parkowania dla pacjentów SOR.
2) Wprowadzenie bezpłatnego parkowania po 16:00.
3) Wprowadzenie bezpłatnego parkowania w niedziele i święta.
Radni tak uzasadniają swoje propozycje:
Mieszkańcy zgłaszają potrzebę bezpłatnych minut w związku z różnymi sytuacjami, gdzie występuje konieczność wjechania na parking w celu załatwienia sprawy formalnej, odbioru dokumentów, odprowadzenia osoby chorej/starszej do poradni.
Opłaty za pobyt na SOR budzą wiele kontrowersji i stanowią dodatkowe niepotrzebne obciążenie osób, które przyjeżdżają w to miejsce często z dużym obciążeniem psychicznym i stresem.
Opłata za parkowanie wymagana od osób, które przyjeżdżają po pomoc, często z bólem i złym samopoczuciem budzi moralny sprzeciw.
Weekendy bez opłat
Zauważono, że w niedziele i święta oraz w godzinach popołudniowych jest sporo miejsc na parkingu i nie wymaga to wprowadzania dodatkowych regulacji.
System opłat zgodnie z powyższą propozycją jest ogólnie przyjęty w wielu miejscach i funkcjonuje z powodzeniem również w mieście Racibórz. Mieszkańcy zwracają uwagę, że nawet na lotniskach istnieją darmowe minuty za parkowanie w czasie oczekiwania na pasażera.
Tak ciemno, że starsi nie widzą
Dodatkowo w oparciu o zgłaszane przez mieszkańców uwagi wnosimy o:
1) Doświetlenie ekranów i klawiatur parkometrów – zgłoszono niewystarczającą widoczność w godzinach wieczornych i nocnych, co stwarza dodatkowe problemy dla osób starszych lub z wadą wzroku.
2) Zabezpieczenie strefy do wysiadania (tzw. kiss&drive) w pobliżu wejścia do przychodni.
Dyrektor naczelny Ryszard Rudnik odniósł się w Dzienniku Zachodnim do propozycji radnych miejskich. Zapowiedział, że nie wprowadzi bezpłatnej pół godziny przy parkowaniu. Taka zmiana wymaga wprowadzenia szlabanów, to dodatkowe koszty.
Rudnik podał, że obecny system jest dobrze zorganizowany, a parkomatów jest dużo. Cieszy go, że „parking przyszpitalny nie jest już traktowany jako punt przesiadkowy dla pracowników, którzy dojeżdżali do innych zakładów pracy”.
Wpływy z opłat mają być przeznaczone na utrzymanie placu postojowego i jego remonty. - Po wprowadzeniu opłat miejsc postojowych jest wystarczająco dużo. Każdy może sobie swobodnie zaparkować - stwierdził R. Rudnik w wypowiedzi dla dziennika.
Starosto i radni powiatowi - nie zapomnimy Wam tej decyzji przy następnych wyborach!
Nikt nie przyjeżdża do szpitala dla przyjemności ,potem czeka kilka godzin na wizytę a na koniec kasa za parking z jakiej racji.
Rzeczywiście wolnych miejsc parkingowych jest teraz więcej, za to dla osób niepełnosprawnych rzadko można znaleźć wolne miejsca pod przychodnią.
Gówno prawda, nie ma miejsc, byłam tam ostatnio o godzinie 9 rano żeby podjechać złożyć dokumenty do zespołu orzekania o niepełnosprawności, nie było nigdzie miejsca...
I bardzo dobrze, powinni zmienić te opłaty.
Ostatnio byłam tylko odebrać dokumentację, z zegarkiem w ręku zajęło mi to 3 minuty.
Z kolei na SORze czy opiece świątecznej jest 30min gratis, ale trzeba pilnować czasu i iść z powrotem do parkomatu zapłacić.
Człowiek chory z gorączką, czy urazami, starsi ludzie, itd muszą wyjść żeby zapłacić.
Tam nigdy nie wiadomo ile sie spędzi czasu- 15minut a może 6 godzin.
a co da się załatwić w 30 min na SORZE?
Litości !!!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@ MD (78.31. * .132)
Nie niemiecka a amerykańska, sama firma zaczęła od lotnisk w USA, potem weszli do Europy, Azji, i Australii. Wiele miejsc podpisało z nimi niekorzystne umowy i teraz są problemy z ich wypowiedzeniem (jeden z pasażerów pozostawił na miesiąc auto na przylotniskowym parkingu obsługiwanym przez tą "firmę" i ma do zapłaty ponad 100 TYSIĘCY EURO!). UOKIK wielokrotnie nakładał kary finansowe na tę firmę a oni sobie dalej nie z tego nie robią (kary mają wliczone w cenę działalności). Któregoś dnia kierowcy się zdenerwują i zaczną niszczyć parkomaty tej firmy i przeganiać "kontrolerów"...
Przede wszystkim powinno sie sprawdzac punktualnosc otwarcia gabinetow i sprawnosc obslugi pacjeta .Nikt nie powinien czekac tyle czasu ,jaki to potecjal tracimy i jeszcze za to placic.
To wstyd dla radnych z rady powiatu, że radni miasta zajmują się tym tematem. Radni nie zablokowali wprowadzenia opłat na parkingu przy szpitalu. Odkąd decyzja zapadła, w ogóle się tym nie interesują. O co były największe emocje na sesji rady powiatu? Czy w Brzeziu urodził się jeden, czy dwa żubry! Biorą niemałą kasę z diet, to ich stać na płacenie za parkowanie. Dyrektor szpitala mógł sobie różne rzeczy wymyślać, ale bez zgody starosty, zarządu, rady powiatu, nic by tam nie wprowadził. Parkingowi polują na gapowiczów, niedoinformowanych, zapominalskich itp. Wtedy za godzinę nie jest 3 zł, tylko 150 zł kary, opłaty, czy mandatu jak to ta niemiecka firma sobie nazywa.
Tradycyjnie wybrano (a raczej się wcisnęła) "firmę" parkingową która potrafi tylko zdzierać (na którą jest też wiele skarg). Ile z tego dostanie szpital, miasto, jak "firma" dba o parking - koszenie, odśnieżanie, naprawy, powiększanie ilości miejsc? Parkingi przy i w okolicach instytucji publicznych - szkół, urzędów miast/gmin/powiatów, starostw (i ich wydziałów), szpitali, przychodni i ośrodków zdrowia, sądów powinny być darmowe. Na kierowców jest nakładanych tyle opłat i podatków że wzystkie parkingi powinny być darmowe. Jesli płatne parkingi to również dla rowerzystów i hulajnogarzy. Parkingi przy marketach poza godzinami ich pracy też powinny byc darmowe lub za symboliczną złotówkę. Defacto płacimy podwójnie - bo cena placu jest wliczona w podatki które płaci market - oczywiście są przerzucane na klientów w cenach towarów - a teraz jeszcze dodatkowa opłata dla zewnętznego podmiotu (sklepom powinno zależeć na klientach więc zachętą powinien być darmowy parking).
Jak ktoś jedzie do naszego wspólnego szpitala to nie po to żeby samochód zaparkować tylko tyle na te temat uświadomić naszych radnych
Pan Rudnik bardzo się myli nie da się swobodnie zaparkować.A co jeśli ktoś przyjeżdża po odbiór wyniku.A druga rzecz jak jechałam na zabieg to zawiozła mnie córka bo od 7;30 do 20 musiała bym zapłacić za parking.Jest to złe rozwiązanie dla pacjentów.
Pod kauflandem czy eleclerkiem pierwsza godzina jest za darmo.
...ale gramatyka na tablicy pod znakiem godna "MISZCZA" ...