Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowy partner wodzisławskiego muzeum

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęło współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Naukowcy, artyści i wysokiej klasy specjaliści będą teraz wspólnie działać dla zachowania materialnego dziedzictwa kulturalnego i rozwoju artystycznych działań.

Nowy partner wodzisławskiego muzeumMuzeum w Wodzisławiu Śląskim
Na zdjęciu od lewej: dr hab. Grzegorz Niemyjski, Profesor ASP, Dziekan wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki, dr Piotr Kuczkowski, Adiunkt, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii, Hanna Blokesz-Bacza, Manager Pałacu Dietrichsteinów (Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Sławomir Kulpa, Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, dr hab. Beata Mak-Sobota, Profesor ASP, Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła, dr Natalia Moszak-Kaczmarek, Asystent, Kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła, mgr Małgorzata Szumiejko, Kierownik Działu Organizacji Studiów ASP
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Porozumienie zostało podpisane przez prof. Wojciecha Pukocza, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Sławomira Kulpę, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Zanim jednak do tego doszło obie strony spotkały się podczas wizyt studyjnych.

– Mamy nadzieję na wielopoziomowe działania. Planujemy przygotować wspólnie wystawy prezentując sztukę współczesną artystów Akademii Sztuk Pięknych. Razem chcemy robić konferencje i działania promujące obie instytucje. Ważnym aspektem będzie też działalność w zakresie konserwacji szkła, w której specjalizują się naukowcy z Akademii – podkreśla Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Wśród zabytków Muzeum posiada m.in. szkło gomółkowe, pochodzące jeszcze z dawnego wodzisławskiego zamku. Gomółki były okrągłymi szybkami łączonymi ołowiem. W taki sposób szklono okna już w średniowieczu.

- Droga konserwacji zabytków polega na tym, że Muzeum wyda eksponaty do Akademii. Tam pod okiem wysoce wyspecjalizowanych fachowców studenci będą wykonywali pracę dyplomową. My odkryliśmy fragmenty ołowiu, w których były wydobyte szkła gomółkowe. Zabytki zostaną poddane zabiegom konserwatorskim, a następnie okno zostanie zrekonstruowane. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć nie tylko jak to okno wyglądało, ale również wystawić je na ekspozycję – dodaje dyrektor Kulpa.

Pracownia konserwacji i restauracji szkła na wrocławskiej ASP to jedyna taka pracownia w kraju. Oprócz prac konserwatorskich i restauratorskich studenci uczą się tam m.in. poszczególnych elementów procesu dokumentacyjnego, projektują programy konserwatorskie i restauratorskie oraz przygotowują wyniki badań i analiz.

Wrocławska Akademia Sztuk Pięknych to państwowa uczelnia, która kształci studentów na studiach stacjonarnych w jedenastu kierunkach oraz na pięciu kierunkach w formie niestacjonarnej. Rozwijane są tam umiejętności studentów na następujących wydziałach:

  • Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii
  • Wydział Ceramiki i Szkła
  • Wydział Grafiki i Sztuki Mediów
  • Wydział Malarstwa i Rysunku
  • Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki
  • oraz w Katedrze historii sztuki i filozofii i Zakładzie języków obcych.

Uczelnia w swojej ofercie edukacyjnej posiada również Szkołę Doktorską w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki prowadzoną w formie stacjonarnej z wykładowym językiem angielskim.

Podczas wizyt studyjnych omówiono obszary współpracy obu instytucji. Zaplanowano pierwsze wystawy, które odbędą się już w tym roku. Swoją autorską prezentację prac z zakresu

Obie strony zamierzają współpracować w obszarze prezentacji efektów prac artystów z Akademii. Na ten rok zaplanowano już pierwsze wystawy oraz wydarzenia. Wśród nich m.in. wystawa szkła użytkowego autorstwa profesor ASP dr hab. Beaty Mak-Soboty, dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła.

Źródło: Informacja prasowa Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].