Rozstanie w walentynki... Bank PKO BP nie przedłużył umowy z Rafametem
Bardzo złe wiadomości dla Rafametu. Po 15-tu latach współpracy, PKO BP zdecydował o nieprzedłużeniu umowy kredytu wielocelowego dla spółki z Kuźni Raciborskiej. To bardzo zła wiadomość.

"Bank nie widzi możliwości"
Powszechna Kasa Oszczędnościowa Bank Polski S.A. podjęła decyzję o nieprzedłużeniu umowy kredytu w formie limitu kredytu wielocelowego dla spółki Rafamet S.A. z Kuźni Raciborskiej.
Umowa została zawarta 17 lutego 2010 r. i od tego czasu była wielokrotnie przedłużana. Aż do teraz. - Bank nie widzi możliwości przedłużenia terminu ważności umowy, która wygasa w dniu 14.02.2025 r. - czytamy w komunikacie giełdowym Rafametu, który został opublikowany 14 lutego 2025 r.
Ograniczenie dostępu do finansowania stanowi utrudnienie w bieżącej działalności spółki. Jeśli będzie mieć wpływ na dostęp do linii gwarancyjnych czy zaliczek kontraktowych, Rafamet może mieć trudności np. w przystępowaniu do przetargów. Bez przetargów nie będzie nowych zleceń.
Znamienne, że pod raportem bieżącym nie jest podpisany prezes zarządu spółki Krystian Kozakowski, a prokurenci - Krzysztof Tkocz i Łukasz Huk. W tym miejscu dodajmy, że prezes Rafametu nie podpisał się pod ani jednym komunikatem giełdowym spółki z tego roku.
Sąd postanowił zabezpieczyć majątek Rafametu - na poczet spłaty długów
Przypomnijmy, Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. z Kuźni Raciborskiej, do której należy również Odlewnia Rafamet Sp. z o.o., znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. 23 grudnia 2024 r. zarząd spółki złożył do sądu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, którego celem jest poprawa kondycji spółki, jednakże wniosek jak dotąd nie został rozpatrzony (pomimo upływu urzędowych terminów). Pytaliśmy zarząd Rafametu o powody takiego stanu rzeczy, jednakże na nasze zapytanie w tej sprawie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Natomiast 3 lutego 2025 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach (XII Wydział Gospodarczy) podjął decyzję o zabezpieczeniu majątku dłużnika, tj. Rafametu, przez ustanowienie tymczasowego zarządcy. Funkcję tę pełni Ogólnopolskie Centrum Restrukturyzacji Sp. z o.o.
"Ryzyko niewypłacalności", czyli o problemach Rafametu z bankami
Problemy Rafametu z Bankami zaczeły się już wcześniej. 30 grudnia 2024 r. mBank wstrzymał Rafametowi możliwość korzystania z kredytu oraz limitu na gwarancje. Zdaniem analityków mBanku, spółka z Kuźni Raciborskiej jest obarczona ryzykiem niewypłacalności. mBank poinformował, że przywrócenie dostępności kredytu może nastąpić po złożeniu przez Rafamet "wiarygodnego planu restrukturyzacji, wskazującego na możliwość przywrócenia zdolności do spłaty zobowiązań i kontynuowania działalności spółki (...)".
3 stycznia 2025 r. na podobny krok zdecydował się BNP Paribas Bank Polska S.A. Natomiast 24 stycznia 2025 r. BNP Paribas Bank Polska S.A. i Rafamet S.A. podpisały aneks do umowy limitu wierzytelności, zakładający stopniowe obniżanie tego limitu.
Minister swoje, ARP swoje... czyli pytania bez odpowiedzi
Wszystko to budzi uzasadnione obawy o przyszłość Grupy Kapitałowej Rafamet, której filarami są fabryka specjalistycznych, wielkogabarytowych obrabiarek oraz odlewnia. W sumie pracuje w nich około 500 osób. Dlatego pytania o przyszłość Rafametu skierowaliśmy do Agencji Rozwoju Przemysłu, która posiada 93% akcji spółki. Zrobiliśmy to w dwóch trybach - dostępu do informacji publicznej oraz zapytania prasowego.
ARP stwierdziła, że przedmiot naszych zapytań nie mieście się w formule informacji publicznej. Liczyliśmy, że w takim razie otrzymamy odpowiedzi w trybie zapytania prasowego, jednakże ARP w odpowiedzi (udzielonej po 26 dniach!) podtrzymała stanowisko i nie przekazała nam żadnych informacji na temat Rafametu.
Zwróciliśmy ARP uwagę, że takie postępowanie stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Jakuba Jaworowskiego, Ministra Aktywów Państwowych, który w liście do zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa z 3 lutego 2025 r. napisał m.in.:
SSP obowiązują podobne reguły postępowania jak spółki w pełni prywatne. W odniesieniu do SPP należy jednak przyjąć szerszą perspektywę. Biorąc pod uwagę, że akcjonariuszami SSP są wszyscy Obywatele Rzeczypospolitej, musicie Państwo wykazywać szczególną dbałość w dysponowaniu środkami finansowymi. Ostatecznie odpowiadacie przed akcjonariuszem, którym jest polskie społeczeństwo. Gospodarowanie środkami finansowymi musi zatem cechować szczególna dbałość o:
1. celowość;
2. efektywność kosztową;
3. przejrzystość.
Tymczasem ARP nie odpowiedziała już na pierwsze pytanie:
1. Czy ARP uważa za zasadne utrzymywanie 7-osobowej Rady Nadzorczej w spółce RAFAMET S.A. zważywszy na jej trudną sytuację (wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego)?
W tym miejscu warto podkreślić, że pytanie odnosiło się wprost do sfery poruszonej przez ministra Jakuba Jaworowskiego. Tym samym trudno mówić o przejrzystości w działaniach ARP.
We wspomnianym liście Ministra Aktywów Państwowych czytamy również:
Wszystkie wydatki, nie tylko te, których beneficjentami są przedstawiciele kadry zarządzającej, powinny mieć jasno określony cel oraz spełniać uzasadnioną potrzebę. SSP powinny też wydawać pieniądze z zachowaniem efektywności kosztowej oraz w ramach przejrzystych procedur. Zdaję sobie sprawę, że regulacje prawne ograniczają możliwości informacyjne spółek notowanych na giełdzie. Nie jest to jednak ograniczenie całkowite. W szczególności niedopuszczalne jest nadużywanie tych regulacji w celu ukrywania wiedzy o wydatkach przed mediami czy stosowania tzw. SLAPP-ów (Strategic Lawsuits Against Public Participation) w reakcji na pojawiające się zapytania.
Jeśli ARP brałoby na poważnie słowa Ministra Aktywów Państwowych, odpowiedziałoby na drugie nasze pytanie:
2. Z zapowiedzi ARP wynika, że jest ona otwarta na rozmowy z syndykiem w sprawie zagospodarowania majątku RAFAKO S.A. w upadłości. W jaki sposób ARP zamierza wesprzeć proces sanacji spółki RAFAMET S.A.?
Gdyby agencja wykazała wolę dialogu, udzieliłaby odpowiedzi również na kolejne pytania:
3. Czy prawdą jest, że Krzysztof Kozakowski, obecny prezes RAFAMET S.A., nie ujawnił w toku procedury konkursowej na stanowisko prezesa RAFAMET S.A., swojej aktywności zawodowej w spółce PLASMA SYSTEM S.A.?
4. Czy Rada Nadzorcza RAFAMET S.A. ma świadomość utworzenia w spółce szeregu wysokopłatnych etatów (dyrektor zarządzający, dyrektor finansowy, szef kontrolingu, specjalista ds. strategii i funduszy europejskich, specjalista biura bezpieczeństwa) w sytuacji, gdy sytuacji finansowa spółki jest trudna?).
Zamiast tego ARP odesłała nas do Rady Nadzorczej Rafametu. Tymczasem radę nadzorczą wybrała ARP. W tym miejscu dodajmy, że ARP jako właściciel ma obowiązek kontrolować radę nadzorczą spółki, w której ma 93% akcji.
Ostatnie pytanie odnosiło się wprost do działalności ARP i na nie również nie udzielono odpowiedzi:
5. W jaki sposób odnoszą się Państwo do informacji przekazanych przez byłego prezesa Longina Wonsa, jakoby komunikacja i decyzyjność w sprawach ważnych dla RAFAMET S.A., wymagających zgody lub opinii ARP S.A., była utrudniona?
Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych przerwie milczenie wokół Rafametu?
Trudno nie dostrzec sprzeczności w sposobie komunikacji ARP z redakcją Nowin z jednej strony, a tym, co komunikuje Minister Aktywów Państwowych z drugiej strony. To skłoniło nas, do poszukiwania odpowiedzi na te ważne pytania w Ministerstwo Aktywów Państwowych. Liczymy, że przynajmniej ta instytucja państwa polskiego stanie na wysokości zadania. Pytania do MAP skierowaliśmy 7 lutego i wciąż czekamy na odpowiedź. O co pytamy?
1. Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych uważa za zasadna utrzymywanie przez ARP S.A. 7-osobowej Rady Nadzorczej w spółce RAFAMET S.A., zważywszy na jej trudną sytuację (wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego)?
2. Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych ma świadomość utworzenia w spółce szeregu wysokopłatnych etatów (dyrektor zarządzający, dyrektor finansowy, szef kontrolingu, specjalista ds. strategii i funduszy europejskich, specjalista biura bezpieczeństwa) po zmianie zarządu w spółce RAFAMET S.A. w czerwcu 2024 r.? Jak takie działania mają się do listu ministra Jakuba Jaworskiego, którego adresatami byli członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których prawa z akcji lub udziałów wykonuje minister aktywów państwowych? (https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/uwagi-dotyczace-gospodarowania-srodkami-finansowymi-w-spolkach-z-udzialem-skarbu-panstwa)
3. Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych jest świadome możliwych trudności komunikacyjnych i decyzyjnych, które leżą po stronie ARP S.A., a które mają negatywny skutek na działanie spółek, w których ARP posiada ponad 90% akcji/udziałów? Mówił o tym w wywiadzie dla Nowin były prezes RAFAMET S.A.: https://www.nowiny.pl/wiadomosci/237084-wieloletni-prezes-rafametu-przerywa-milczenie-mowi-ze-sytuacja-spolki-jest-coraz-gorsza-przez-kolesiostwo-i-desant-z-bytomia.html Pytanie jest zasadne zwłaszcza teraz, gdy w ARP S.A. ponownie dochodzi do zmiany władzy, co po raz kolejny może rodzić swego rodzaju bezwład decyzyjny.
Proszę Rafamet ledwo zipie a Tusk lekką raczką 25 milionów euro daje na odbudowę kamienic we Lwowie
Kolejna fabryka pod młotek , bo rozbuchane wieloosobowe rady nadzorcze rozwalają finanse firmy wypłacając sobie setki tysięcy złotych co miesiąc, miliony przez lata zasiadania, a jednocześnie ZERO kompetencji w wielu tematach firm. Tak było z Rafako, i to samo robią z Rafametem. ARP i minister też są winni temu ,co dzieje się z polskim przemysłem !
Jakie to wszystko jest już żałosne.
Jacy pracownicy takie związki.
Po co oskarowi polskie firmy jak są za miedzą
Niech ci wasi związkowcy wyjdą na chwilę z podziemia i pojadą na szkolenie do JSW jak dbać o interesy pracowników.
Państwowy bank czyli platfusy mają was gdzieś:) bardzo dobrze jak głosowaliście tak macie
Gabriela L. jak zwykle wytarła sobie facjatę kolejną upadającą firmą i tyle by było z jej nadmuchanej niczym balonik pomocą.
dlaczego wam pisowski rząd nie pomógł przez 8 lat
teraz przyjeżdżają tylko by robić kabaret i powiedzieć "wina Tuska"
pis to jednak była zgraja nieudolnych ludzi a teraz plują jadem jat ten troll niżej i szczują jednych na drugich
tylko to im niestety najlepiej wychodzi
Czy zaloga RAF.zasnęła na czele ze Związkami Zawodowymi ?
Czy to tak trudno wybrac sie do W-wy,napisać do właściwego ministra , itd ?
Czy "Nowiny" i były prezes mają działać za Was ?!
Oni swoją dobrą robotę już zrobili,teraz czas na Was,bo jutro może już być za póżno !
Jeźdźcy Apokalipsy już jadą.
Czy to jest tak, że państwowy bank właśnie dobija państwowe (de facto) przedsiębiorstwo, a państwowy właściciel udaje, że to nie jego problem?