Miejskie warsztaty z ks. prof. Szymikiem na 30-lecie Pszowa
17 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie rozpoczęły się roczne warsztaty przeznaczone dla pszowskiej młodzieży, która chce jeszcze bardziej poznać swoją miejscowość. Cykl spotkań wpisany jest w serię wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia samorządności Pszowa. Już dziś, 7 lutego odbędzie się kolejne spotkanie.

Miejskie warsztaty z ks. prof. Szymikiem na 30-lecie Pszowa
Inicjatorem spotkań jest pochodzący z Pszowa ks. prof. Jerzy Szymik. Wybitny teolog i poeta naszego regionu nieustannie przyznaje się do tego śląskiego miasta, pokazując je jako środowisko swojego wzrostu oraz miejsce, do którego z przyjemnością i utęsknieniem wraca. W wykładzie programowym Ksiądz Profesor zaznaczył, że warsztaty te mają trzy główne cele: poznawczy (o tutejszej ziemi, jej historii, ludziach, miejscach), wspólnototwórczy (zakorzeniający w pszowskim środowisku) oraz chęć inicjatora, aby w przyszłości uczestnicy projektu wspominali te spotkania jako niepowtarzane doświadczenie z młodości („ktoś pokazał mi Pszów, opowiedział o nim, podzielił się swoją wiedzą – wiem, gdzie żyję i jestem z tego dumny”).
Warsztaty są darmowe, nikt z ich tytułu nie pobiera honorarium. Zakładają zaufanie, życzliwość i otwartość: każdy młody człowiek z Pszowa i okolicy może na nie przyjść i zaczerpnąć czegoś wartościowego. Liczy się dobry humor, dobrowolność i wolność. Można porozumiewać się w języku polskim, ale będzie też wiele elementów poznawania śląskiej gwary. Zakazane są jedynie przejawy wulgarności, wskazany jest detoks od telefonów komórkowych – zaznaczył ks. profesor, przedstawiając krótki regulamin współpracy z nastolatkami.
Efektem rocznej pracy ma być osobista pewność młodych, że „Pszów [to] moja mała ojczyzna” – jak głosi tytuł warsztatów. Już na pierwszym spotkaniu uczestnicy otrzymali sfinansowane przez miasto egzemplarze książki „Bojki ślonskie – Bery pszowskie”, czyli zbiór bajek napisanych w gwarze śląskiej. „Bery” opowiadają historie związane z niemal każdą dzielnicą Pszowa, a jednocześnie kształtują w dzieciach fundamentalne wartości. Autorem publikacji jest Jan Kaintoch, znany w powiecie wodzisławskim ze swoich licznych śląskich wierszy i ich muzycznej interpretacji. W programie warsztatów nie mogło zabraknąć zwiedzania terenów kopalnianych, Kalwarii Pszowskiej, Bazyliki, Ignaca oraz innych ważnych dla miasta dzielnic.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyło około 30 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W warsztatach Księdzu Profesorowi będą pomagały wieloletnie nauczycielki: Gabriela Pardubicka oraz Maria Dembowy (prezes Zespołu Regionalnego „Pszowiki”).

Kolejne spotkanie odbędzie się 7 lutego o godzinie 19.00 w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa przy Szkole Podstawowej nr 1. Na spotkanie trzeba przyjść przygotowanym, czyli: przeczytać wszystkie pszowskie bajki ze wspomnianej książki oraz napisać (maksymalnie stronę A4) opis i historię dzielnicy Pszowa, w której się mieszka.
oprac.Marek Kolorz