Na czym polega leczenie testosteronem?
Testosteron jest jednym z kluczowych hormonów w ludzkim organizmie, odgrywającym niebagatelną rolę w regulacji licznych procesów metabolicznych, funkcji płciowych oraz ogólnego samopoczucia. W związku z tym za wskazaniem specjalisty niektórzy decydują się na leczenie testosteronem, znane także jako TRT. To rozwiązanie dedykowane osobom, zmagającym się z niedoborem tego hormonu. W tym artykule przyjrzano się bliżej tak ważnej kwestii, by odbiorcy mogli dowiedzieć się, na czym ona polega i czy warto się zdecydować.

Czym jest terapia zastępcza testosteronem?
TRT, czyli terapia zastępcza testosteronem jest metodą leczenia, której celem jest wyrównanie poziomu tego hormonu we krwi pacjenta do poziomu fizjologicznego. Jego niedobór może prowadzić do obniżonego libida i problemów z erekcją, trudności ze skoncentrowaniem się oraz ze snem. To również kwestia wpływająca na wzrost tkanki tłuszczowej, utratę masy mięśniowej i osłabienie, a także depresję czy zmienność nastroju.
Dzięki terapii testosteronem - możliwa staje się eliminacja objawów, wynikających z niedoboru androgenów, co przyczynia się do obniżenia do minimum ryzyka wystąpienia wielu chorób.
Kiedy warto zdecydować się na leczenie testosteronem?
Kuracja TRT to opcja, która w szczególności sprawdzi się u mężczyzn, u których stwierdzono niedobór tego hormonu. Wskazaniem do jej rozpoczęcia jest też dysgenezja jąder albo niska masa kostna z hipogonadyzmem. To schorzenie, w którym organizm nie produkuje odpowiedniej ilości testosteronu.
Jeśli badania potwierdzą zbyt niski poziom hormonu, należy podjąć leczenie, odbywające się pod okiem specjalisty, który ustali kolejne kroki. Ponadto terapia sprawdza się również u osób otyłych, u których niejednokrotnie występuje niedobór hormonu. Testosteron na otyłość może wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej oraz przyczynić się do poprawy metabolizmu.
W jakim wieku zastosować TRT?
Leczenie testosteronem w głównej mierze dotyczy mężczyzn po 35. roku życia, którzy po konsultacji z lekarzem prowadzącym zdecydowali się na tak ważny krok. Na samym początku specjalista zleci odpowiednie badania, by upewnić się, że TRT jest uzasadnioną opcją, mogącą pomóc pacjentowi.
Leczenie otyłości w Warszawie - czy testosteron będzie pomocny?
Według wielu źródeł niski poziom hormonu jest powiązany z otyłością, co spotyka się w szczególności u mężczyzn. Terapia może wspomóc spalanie kalorii, wesprzeć proces lipolizy, czyli rozkładu komórek tłuszczowych, ale również wesprzeć regenerację oraz wzrost mięśni. W tym celu warto wybrać zaufaną placówkę, specjalizującą się w leczeniu otyłości testosteronem.
Jak długo trwa terapia TRT?
Leczenie testosteronem może trwać nawet przez całe życie, jeśli pacjent wyrażą taką chęć, działa w porozumieniu z lekarzem oraz nie ma żadnych przeciwwskazań do kuracji. Jej zakończenie może skutkować ponownym obniżeniem się hormonu. Warto również mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia skutków ubocznych, terapia powinna zostać bezzwłocznie przerwana.
U niektórych osób można zaobserwować pogorszenie stanu cery, wahania nastroju, nasilenie bezdechu sennego, retencję wody oraz elektrolitów, a także podwyższenie hematokrytu, erytrocytów i hemoglobiny.
Czy terapia zastępcza testosteronem jest bezpieczna?
Terapia zastępcza testosteronem jest bezpiecznym rozwiązaniem, jednak należy przebywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Kluczowe znaczenie ma także przestrzeganie ważnych zasad czy systematyczne monitorowanie stanu zdrowia. Niewłaściwie prowadzona kuracja może spowodować powstanie skutków ubocznych, w związku z czym istotne jest, by leczenie odbywało się pod okiem zaufanego eksperta.
Na czym polega leczenie testosteronem? Podsumowanie wpisu
Terapia zastępcza testosteronem to rozwiązanie, polegające na wyrównaniu poziomy hormonu we krwi pacjenta do poziomu fizjologicznego. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko wystąpienia szeregu schorzeń i ogólną poprawę jakości życia codziennego.
Materiał zewnętrzny