Wszywka alkoholowa a kontrola nad nałogiem – jak działa mechanizm awersji?
Wszywka alkoholowa, czyli Esperal, to powszechna farmaceutyczna metoda wspierająca proces leczenia uzależnienia alkoholowego. Substancją czynną leku jest disulfiram, który blokuje prawidłowy proces metabolizmu alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Esperal wszywa się podskórnie do organizmu pacjenta, a substancja stopniowo uwalnia się do wnętrza ustroju. Pozostaje jednak całkowicie obojętna dla pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarskich i utrzymują abstynencję. W przeciwnym razie skazują oni siebie samych na nieprzyjemne i niebezpieczne dolegliwości – konsekwencje zatrucia aldehydem octowym.

Już podczas konsultacji lekarskiej i kwalifikacji pacjenta do zabiegu pacjent poznaje mechanizm działania Esperalu i możliwe konsekwencje własnej niesubordynacji. Wyraża świadomą i dobrowolną zgodę na zabieg zaszycia alkoholowego. Podczas niego wszywka alkoholowa umieszczana jest wewnątrz organizmu pacjenta. Po implantacji powstrzymuje się on od picia głównie ze strachu przed skutkami połączenia etanolu i leku. Metoda ta należy zatem do grona metod awersyjnych, wzbudzających niechęć do spożywania alkoholu (awersję). Obawa ta zastępuje dotychczasową ochotę na alkohol, która jest szczególnie silna zwłaszcza w przewlekłej i krytycznej fazie uzależnienia. Wówczas pacjenci zmagają się z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych.
Jak działa wszywka alkoholowa (lek Disulfiram WZF)? Czy Esperal do implantacji jest bezpieczny?
Wszywka alkoholowa działa nieprzerwanie od momentu jej podskórnego umieszczenia w ciele pacjenta. Jest jednak całkowicie obojętna dla ustroju i nie powoduje żadnych dolegliwości dopóty, dopóki osoba zaszyta utrzymuje trzeźwość. Gdy dostarczy do swojego krwiobiegu choćby śladowe ilości alkoholu etylowego, wątroba podejmie próbę jego strawienia. Nie będzie ona wówczas należała do udanych. Substancją czynną Esperalu jest bowiem disulfiram. To bloker, który zakłóca prawidłowy szlak metaboliczny etanolu, sprzyjając kumulacji toksyn w krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Za objawy zatrucia uzależnionego po przepiciu wszywki alkoholowej odpowiedzialny jest przede wszystkim aldehyd octowy. Jego rosnące stężenie powoduje objawy tzw. reakcji disulfiramowej.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu wszycia Esperalu – wskazania i przeciwwskazania a przebieg zaszycia
Każdy zabieg implantacji Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic wykonuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg. Również on zajmuje się kwalifikacją pacjentów do zaszycia i dba o ich bezpieczeństwo oraz komfort. Terapię awersyjną stosuje się wyłącznie u świadomych pacjentów, współpracujących z personelem medycznym. Warunkiem koniecznym do pozytywnej kwalifikacji do zabiegu jest bowiem wyrażenie przez chorego dobrowolnej zgody na zaszycie. Tym samym potwierdza on chęć stosowania się do zaleceń lekarskich oraz znajomość ewentualnych powikłań i innych konsekwencji stosowania Esperalu.
Wszywka alkoholowa nie jest stosowana u osób pozostających pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Najpierw muszą one przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Trzeźwość powinny utrzymać przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Wśród innych przeciwwskazań do zaszycia alkoholowego wymienia się schorzenia układu krwionośnego, nerwowego oraz zaburzenia psychiczne. Esperal nie jest wskazany również osobom z nietolerancją substancji czynnych tabletki.
Gdzie zgłosić się na zabieg, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa? Kraków to lokalizacja ciesząca się dużym zainteresowaniem dzięki działalności specjalistycznego Centrum Medycznego Galmedic. Ze szczegółowym opisem usługi można zapoznać się tutaj: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Jak wygląda zabieg wszycia tabletki?
Podstawowym zaleceniem, do jakiego należy się stosować podczas leczenia z wykorzystaniem terapii awersyjnej, jest konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji przez pacjenta. Wszywka alkoholowa (Esperal) zawiera substancję blokującą proces trawienia etanolu, z tego względu może ona okazać się niebezpieczna dla pacjentów, którzy nie stosują jej zgodnie z zaleceniami lekarza. Chirurg umieszcza lek w ciele chorego, wykonując cięcie chirurgiczne tuż nad pośladkiem. Za pomocą skalpela dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. W tej lokalizacji umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę jałowych tabletek. Substancja czynna stopniowo uwalnia się do krwiobiegu pacjenta, powstrzymując go w sposób pośredni przed piciem alkoholu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on komfortowy i bezbolesny.
Czym grozi spożycie alkoholu podczas terapii awersyjnej? Reakcja disulfiramowa a działania niepożądane i skutki uboczne
Objawy niepożądane po zabiegu należą do rzadkości. Niektórzy pacjenci zauważają nadmierny obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość okolicy zabiegowej. Są to jednak zwykle objawy fizjologiczne, wynikające z konieczności chirurgicznego przerwania ciągłości tkanek. Do skutków ubocznych stosowania leku nie zalicza się objawów reakcji disulfiramowej. Występują one bowiem wyłącznie wówczas, gdy pacjent decyduje się na spożywanie alkoholu wbrew zakazowi lekarza. To konsekwencja jego niesubordynacji, która może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Po podjęciu próby przepicia wszywki alkoholowej w organizmie zaszytego kumuluje się aldehyd octowy, który nie może zostać szybko przekształcony w kwas octowy. Zaszyty odczuwa objawy zatrucia, przypominające nieco kaca, ale różniące się od niego przede wszystkim stopniem nasilenia objawów i ich gwałtownością. Nawet niewielka ilość alkoholu prowadzi do powstania bólu i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, zaburzeń neurologicznych, łącznie z atakami drgawek, utratą przytomności, a nawet nagłym zatrzymaniem krążenia. Podstawowe objawy szybko narastają, a nieleczone mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego, a nawet udaru mózgu.
Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Skuteczność wszywki w leczeniu choroby alkoholowej
Terapia awersyjna stosowana jest długotrwale. Ta metoda wspiera terapię uzależnień. Sam preparat o nazwie Esperal nie jest jednak lekiem na alkoholizm. Pozwala skutecznie zwiększyć motywację do utrzymania abstynencji nawet przez 12 miesięcy. Implant nie powoduje działań niepożądanych i nieprzyjemnych objawów, jeżeli stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza. Po zabiegu wszywki alkoholowej pacjentom proponuje się psychoterapię alkoholizmu, która pomaga w radzeniu sobie z głodem alkoholowym i unikaniu jego wyzwalaczy. Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga bowiem wielospecjalistycznego działania – to choroba, która swoim działaniem obejmuje zarówno sferę zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Najczęściej przed rozpoczęciem terapii awersyjnej pacjenci korzystają z detoksykacji, stanowiącej pierwszy krok w walce z nałogiem. Specjaliści pomagają wówczas osobom uzależnionym od alkoholu odstawić substancję uzależniającą i tym samym przygotowują ich do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej.
Materiał zewnętrzny