Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzwon z 1819 roku, pożar i napoleońscy żołnierze. Historia kapliczki z Nędzy, która przetrwała wieki

Przydrożne krzyże i kapliczki to elementy krajobrazu oraz świadectwa przeszłości, pełne historii, które często umykają codziennemu spojrzeniu. Zatrzymując się na chwilę, można odkryć w nich wotum za ocalenie, modlitwy o zdrowie oraz opowieści ludzi, którzy je postawili. Przykładem jest kapliczka przy ul. Jana Pawła II 27 w Nędzy. Maria Zepchła, piąte pokolenie rodziny, która od lat pielęgnuje to miejsce, mówi: „Jestem dumna z przynależności do rodziny, która pielęgnowała i pielęgnuje to miejsce uświęcone”.

Dzwon z 1819 roku, pożar i napoleońscy żołnierze. Historia kapliczki z Nędzy, która przetrwała wiekimad
Maria Zepchła jest przedstawicielką piątego pokolenia rodziny, która troszczy się o to miejsce.

Kapliczka przekazywania z pokolenia na pokolenie

Kapliczka przy ul. Jana Pawła II 27 jest nieodłącznym elementem pejzażu Nędzy, mającym głębokie znaczenie rodzinne. Obecnie stanowi własność kolejnego pokolenia tej samej rodziny. Wcześniej właścicielami byli: Karol i Marianna Guretzcy (z domu Kosteczka), Karol i Marianna Cieślikowie (z domu Guretzki), Józef i Anna Schwanowie (z domu Cieślik), Ryszard i Aniela Schwanowie (z domu Jesussek), a także Jan i Maria Zepchłowie (z domu Schwan). Maria Zepchła jest właśnie przedstawicielką piątego pokolenia tej rodziny.

Pani Maria opowiada, że pierwotna kapliczka była drewniana i powstała jako wotum wdzięczności za ocalenie wsi od pożaru. Zgodnie z relacją jej babci, Anny, to właśnie w tym miejscu zatrzymała się ściana ognia. W sygnaturze kaplicy umieszczono dzwon odlany w 1819 roku przez Daniela Nickela w Łubowicach. Na jego korpusie znajduje się łaciński napis: „Święci Urbanie i Florianie, módlcie się za nami. Odlał mnie Daniel Nickel, Łubowice 1819”.

Z obiektu drewnianego do murowanego

Maria Zepchła wspomina, że jej pradziadkowie, Marianna i Karol Cieślikowie, byli osobami zamożnymi. Rok po ślubie, w 1878 roku, w miejscu drewnianego obiektu, zbudowali murowaną kapliczkę, a następnie rozpoczęli budowę domu. W tym samym czasie, po drugiej stronie ulicy, Żyd Paweł Hoja zaczął budowę fundamentów pod gospodę. Podczas wykopów natrafił na ludzkie kości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Żydzi nie mogli przekazywać niczego nie-Żydom, dlatego Paweł Hoja zawarł umowę z Karolem Cieślikiem, na mocy której znalezione szczątki zostały pochowane w fundamentach kapliczki. W ramach tej umowy Paweł Hoja przekazał pradziadkowi pani Marii dwa lub trzy worki cementu (według relacji babci Anny oraz ojca, Ryszarda). Według rodziny, szczątki ludzkich kości pochodziły z lat 1806-1807. Byli to żołnierze napoleońscy, którzy wracali z bitwy pod Austerlitz i stali się również ofiarami epidemii.

Kapliczka jest domkowa, murowana, otynkowana i kryta czerwoną dachówką. Jej fasada zakończona jest trójkątnym szczytem, który zwieńczony jest sygnaturką z dzwonem. Wejście do kapliczki jest półkoliste, a w bocznych ścianach znajdują się półkoliście zakończone okna – po jednym w każdej z nich. Na frontowej ścianie wewnątrz kapliczki stoi drewniany ołtarz skrzynkowy. Przed ołtarzem umieszczony jest jednostopniowy podest. Na ołtarzu znajduje się drewniane tabernakulum z ozdobnymi drzwiczkami, a po obu jego stronach ustawione są po trzy drewniane świeczniki. Na tabernakulum spoczywa gipsowa figurka Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obok tabernakulum znajdują się drewniane figury Dobrego Pasterza (po lewej stronie) i św. Jana Nepomucena (po prawej), o wysokości 80 cm i 100 cm. Są to figury w stylu ludowego baroku, wykonane przez ludowego artystę na zamówienie dziadka pani Marii, Józefa Schwana. Figury te pochodzą z 1925 roku i stanowią wotum za narodziny jej ojca.

Obecnie na ołtarzu znajdują się również figury Matki Boskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, które do 2004 roku były czczone w domu rodzinnym pani Marii. W kaplicy znajdują się także figurki Matki Boskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, które w 2023 roku przekazała jej koleżanka, Eleonora Czekała. Nad ołtarzem, na podstawce, stoi drewniany krzyż z metalową pasyjką i napisem INRI. Ołtarz, podest, krzyż oraz świeczniki wykonał dziadek pani Marii, Józef. Jak wspomina, dziadek oraz jej ojciec, Ryszard, przeprowadzili remont ołtarza w 1957 roku.

To dzwon, który czeka na remont, umożliwiający jego powrót do kapliczki
To dzwon, który czeka na remont, umożliwiający jego powrót do kapliczki

To jest tylko fragment tekstu.

Aby korzystać z portalu bez ograniczeń zarejestruj się lub zaloguj.
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pielgrzym (104.28. * .38) 23.01.2025 23:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Piękna historia! Dziękujemy bohaterce artykułu i życzymy sił do dalszej opieki nad tym miejscem!