Jesteśmy połączeni. Nietypowa rzeźba w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]
Od dzisiaj wchodzących do Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 przywita niezwykły widok. Czarny obelisk z którego wychodzą dwie półprzezroczyste dłonie, a pod żywiczną skórą widoczne są miedziane przewody ułożone jak naczynia krwionośne. Autorką rzeźby jest Zuzia Łapka, która nazwała swoje dzieło „Jesteśmy połączeni”.
![Jesteśmy połączeni. Nietypowa rzeźba w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2024/08/26/233294_1724694395_75115400.webp)
Ta interaktywna rzeźba przyjechała do Raciborza przy okazji współpracy Biblioteki z ojcem Zuzi, Krzysztofem Łapką. 4 września w bibliotecznej galerii Gawra odbędzie się wernisaż fotografii Krzysztofa Łapki „Mitoraj w Krakowie”. Otwarcie wystawy uświetni spotkanie z Agnieszką Stabro, autorką fabularyzowanej biografii Igora Mitoraja.
Jesteśmy połączeni
Zuzia Łapka o swojej rzeźbie:
„Jesteśmy połączeni to spotkanie poprzez interaktywną rzeźbę w dotyku i dźwięku. Instalacja odlanych z żywicy dłoni, wyposażonych w systemy przewodów, które przewodzą prąd czyli energię, która nieustannie płynie w naszych ciałach. Jest to zarówno energia wysoka jak i niska, różna jak różne są nasze ciała, ale płynie ona w nas wszystkich jednakowo. Dotykając dłoni, możemy doświadczyć jak jesteśmy nią połączeni, jak stanowimy energetyczną jedność. Zachęcam do eksperymentowania tego połączenia w sobie, z innymi, z wszystkimi…”
Rzeźba powstała w ramach programu mikrograntowego Medialabu Katowice i była prezentowana na przełomie października i listopada 2019 r. w Katowicach. Można było też jej doświadczać jesienią 2020 r. na wystawie pt. „Pierwszy zmysł” w krakowskiej Cricotece. Rzeźba powstała przy współpracy i zaangażowaniu: Szymona Malinowskiego, Tomka Manderli, Filipa Twarkowskiego i Gracjana Jeżewskiego.
„Jesteśmy połączeni” - film o powstawaniu rzeźby i wypowiedź autorki:
https://www.youtube.com/watch?v=TNdt_zDV6HA
Zuzia Łapka (ŁAPKI) - absolwentka Arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni, wyrażając je poprzez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, rzeźbą, wideo, masażem, ruchem i ekspresją ciała w tańcu oraz sztuką performance. W swoich pracach czasami łączy mocno od siebie odległe dziedziny, zapraszając osoby do pełnej interakcji ze sztuką, a wręcz kreowania jej samej. Organizuje i prowadzi też twórcze warsztaty arteterapii. Strony: https://www.facebook.com/lapkazuzia
Więcej informacji o wernisażu Krzysztofa Łapki i spotkaniu z Agnieszką Stabro wokół postaci rzeźbiarza Igora Mitoraja: https://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/3393-mitoraj-w-krakowie--wernisaz-wystawy-fotografii-krzysztofa-lapki---spotkanie-z-agnieszka-stabro.html