Bibliotekoznawstwo – czy warto wybrać ten kierunek studiów podyplomowych?
Bibliotekoznawstwo to studia podyplomowe dedykowane absolwentom szkoły wyższej zarówno z uprawieniami pedagogicznymi, jak i bez nich. Kierunek przygotowuje do pracy w bibliotekach, umożliwiając słuchaczom zdobycie umiejętności z zakresu tworzenia dokumentacji, udostępniania i opracowywania zbiorów bibliotecznych czy konserwacji starych książek. Czy warto się zapisać na studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa?

Bibliotekoznawstwo – najważniejsze informacje o studiach podyplomowych
Kierunek bibliotekoznawstwa w formie studiów podyplomowych online ma charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że bez ich ukończenia nie możesz wykonywać zawodu bibliotekarza lub nauczyciela-bibliotekarza. Na liście zajęć znajdziesz takie przedmioty jak czytelnictwo, polska literatura współczesna, historia książki i bibliotek, komunikacja społeczna w bibliotece czy zarządzanie informacją naukową.
Co możesz robić po studiach online z bibliotekoznawstwa?
To, gdzie można szukać zatrudnienia po bibliotekoznawstwie, zależy od wybranych studiów podyplomowych online. Możesz zdecydować się na kierunek trwający 2 lub 3 semestry. Czym się od siebie różnią?
- Studia online trwające 2 semestry – ich absolwenci mogą szukać pracy na stanowisku bibliotekarza (kod zawodu: 343301) w bibliotekach, z wyjątkiem tych prowadzonych przez szkołę.
- Studia podyplomowe trwające 3 semestry – po ich ukończeniu otrzymujesz kwalifikacje i uprawnienia pozwalające na znalezienie zatrudnienia w placówkach oświatowych i szkołach na stanowisku nauczyciel-bibliotekarz (kod zawodu: 235904).
Czy warto wybrać studia online z bibliotekoznawstwa?
Jak najbardziej, pod warunkiem że to właśnie z tą specjalizacją wiążesz swoją przyszłość zawodową, ukończyłeś studia wyższe oraz jesteś osobą skrupulatną i rzetelną. Kończąc bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych online, warto pamiętać, że konieczne jest nie tylko zaliczenie testów cząstkowych i napisanie pracy dyplomowej, ale także realizacja praktyk w określonym przez uczelnię wymiarze godzinowym. Zdobywanie doświadczenia w wybranym przez ciebie miejscu to najlepszy sposób, aby przekonać się i utwierdzić, że dany kierunek studiów podyplomowych był trafioną decyzją.
Bibliotekoznawstwo – gdzie się zapisać na studia podyplomowe?
Nie wszystkie szkoły wyższe oferują bibliotekoznawstwo jako kierunek studiów podyplomowych. Jeżeli nie chcesz się przeprowadzać do innego miasta na czas nauki i jednocześnie rezygnować ze zobowiązań prywatnych czy zawodowych w aktualnym miejscu zamieszkania, to możesz zapisać się na studia podyplomowe online prowadzone przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego (pełną ofertę znajdziesz tutaj: https://studia-online.pl/). Decydując się na kształcenie przez internet, nie tylko nie musisz iść na kompromis między nauką a pracą, ale także możesz zaoszczędzić pieniądze na codziennych dojazdach na uczelnię czy kserowaniu materiałów. Do ukończenia studiów online z bibliotekoznawstwa potrzebujesz jedynie dostępu do internetu i zrealizowanych praktyk.
Materiał zewnętrzny