Po co nam prawnik przy rozwodzie?
Dla nikogo rozwód nie jest wydarzeniem przyjemnym. Może być też kłopotliwy w sensie praktycznym. W końcu sprawy rozwodowe dotyczą również podziału majątku oraz opieki nad dziećmi. W tych, ale często też w wielu innych sytuacjach, warto skorzystać z pomocy prawnika. Jaka jest rola prawnika przy rozwodzie?

Skomplikowane sprawy rozwodowe
Prawo nie nakazuje, aby w sprawach rozwodowych brali udział prawnicy. Mimo to wiele osób decyduje się na zatrudnienie eksperta. Dlaczego? Powodów jest kilka. W sytuacji, gdy małżonkowie rozstają się w zgodzie i potrafią się między sobą porozumieć w każdej kwestii, można zrezygnować z prawnika. Niemniej w wielu przypadkach sprawy rozwodowe są o wiele bardziej skomplikowane. Chodzi o sytuacje, w których małżonkowie nie są w stanie się porozumieć. Pomoc prawnika przy rozwodzie jest szczególnie wskazana zawsze wtedy, kiedy:
- jedno z małżonków składa pozew z orzeczeniem o winie,
- kwestia podziału majątku jest skomplikowana,
- para posiada dziecko.
Orzeczenie o winie może oznaczać dla jednego z małżonków duże problemy, stąd też w przypadku otrzymania takiego pozwu zwykle korzysta się z pomocy prawnika. Podobnie wtedy, kiedy sprawa podziału majątku nie jest oczywista. Chodzi między innymi o sytuacje, w których wkład stron w majątek wspólny nie jest równomierny, podobnie jak nakłady osobiste. Ponadto prawnik przydaje się w sytuacji, gdy elementem procesu rozwodowego jest przyznanie praw rodzicielskich. To skomplikowana kwestia, dotycząca nie tylko przyznania prawa do opieki jednej ze stron, ale również praw drugiej strony do widywania się z dzieckiem.
Prawnik przy rozwodzie, czyli wsparcie formalne i merytoryczne
Doświadczony prawnik przy rozwodzie oznacza wsparcie zarówno w kwestiach formalnych, jak i merytorycznych. Posiada on wiedzę dotyczącą przebiegu procesów, wymaganych dokumentów, terminów i wielu innych kwestii, które mogą być niejasne dla laika. Jednak to nie wszystko, prawnik dostarcza też odpowiednich argumentów do użycia w sądzie, potrafi przyjąć skuteczną strategię działania, pozyskuje świadków i gromadzi dowody. Innymi słowy, dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu potrafi uzyskać dla klienta maksymalnie korzystne warunki rozwodu.
Emocje towarzyszące sprawie rozwodowej
Nawet w przypadku rozwodów branych przez małżonków pozostających w relatywnie dobrych relacjach, całej sprawie towarzyszą silne emocje. W końcu rozwód oznacza koniec wspólnego życia z osobą, z którą planowaliśmy się zestarzeć. W takiej sytuacji łatwo dać się ponieść i zmienić stosunek do małżonka. W efekcie często pogodzone pary zaczynają się w sądzie kłócić i wysuwają wobec siebie wiele oskarżeń. W takiej sytuacji trudno o rozwiązanie sprawy w sposób korzystny dla którejkolwiek ze stron. Jeśli dochodzi do tego kwestia praw rodzicielskich, może się zrobić bardzo nieprzyjemnie. Prawnik przy rozwodzie to osoba, której sprawa nie dotyczy osobiście. Potrafi zatem zachować chłodny rozum, przez co kieruje się faktami i racjonalnością. Jego zadaniem często jest pohamowanie emocji klienta i doprowadzenie sprawy do końca na korzystnych dla niego warunkach.
Materiał zewnętrzny