Planujesz generalny remont? Nie zapomnij o agregacie prądotwórczym!
Planując generalny remont, warto odpowiednio się zabezpieczyć, aby w trakcie pracy nie było niespodzianek. Place budowy są miejscami, na których często niedostępne są źródła zasilania. W każdym momencie może także zdarzyć się awaria i przerwa w dostawie prądu. Aby uniknąć przestojów w pracy z tego powodu, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy na budowę (zob. https://dzwigamy.com/agregat-pradotworczy). Opóźnienia w pracy generują niepotrzebne koszty, których należy unikać. Agregat może zostać wykorzystany do oświetlenia lub zaopatrzenia w energię sprzęty budowlane (wiertarki, piły, wiertnice, pompy).

Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat jest urządzeniem elektromechanicznym, produkującym energię elektryczną z przekształcenia energii kinetycznej. Prąd elektryczny wytwarzany jest w skutek wirowania armatury w stacjonarnym polu magnetycznym. Agregat prądotwórczy składa się z silnika, prądnicy synchronicznej oraz rozdzielnicy elektrycznej. Na prądnicy (zwanej inaczej stojanem) nawinięte są tzw. uzbrojenia, od których zależy, czy agregat jest jednofazowy lub trójfazowy. W silniku elektrycznym dochodzi do reakcji spalania, w wyniku której energia powstała w wyniku spalania paliwa zamieniana jest na energię mechaniczną. Ostatni element - wirnik prądnicy obraca się, generując siłę elektromotoryczną. Zmienia on strumień magnetyczny, powodując wytwarzanie prądu elektrycznego.
Rodzaje paliw stosowane w agregatach prądotwórczych - jakie wybrać?
Najczęściej wykorzystywanymi paliwami w agregatach prądotwórczych na budowę jest benzyna lub olej napędowy. Paliwa dostępne są na każdej stacji benzynowej, dlatego zaopatrzenie się w nie, jest proste. Jeśli agregat używany jest w pomieszczeniu, konieczne jest stworzenie instalacji odprowadzającej spaliny, powstałe w wyniku pracy urządzenia.
W przypadku agregatów na benzynę konieczne mieć robienie przeglądu urządzenia po 100 godzinach jego pracy. Benzyna w zbiorniku nie powinna znajdować się dłużej niż przez 30 dni. Jeśli urządzenie nie będzie pracować dłużej niż miesiąc, trzeba opróżnić zbiornik paliwa.
Na budowę polecane są agregaty prądotwórcze na olej napędowy. Mogą one obsłużyć duże obiekty i przedsiębiorstwa, generują odpowiednią moc, przy jednocześnie niskich kosztach utrzymania.
Czas pracy agregatu na budowę
Wybierając agregat na budowę, warto zwrócić uwagę na czas pracy. Parametr ten jest uzależniony od wielu czynników: spalanie, pojemność zbiornika, obciążenie urządzenia. Urządzenia kosztujące niewiele mogą nie poradzić sobie w ciągłej i sprawnej pracy na budowie. Warto pomyśleć nad agregatem z powiększonym zbiornikiem, umożliwiającym ciągłą pracę urządzenia nawet przez kilkanaście godzin.
Materiał zewnętrzny