Wykładowcy i studenci wystawili swoje prace w RCK [ZDJĘCIA]
W Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy "Rzeźba, Grafika Projektowa". Wśród prac można zobaczyć m.in. rysunek Kazimierza Frączka, którym zainteresowało się Lotto.
![Wykładowcy i studenci wystawili swoje prace w RCK [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2015/04/22/108430_1429706479_83071300.webp)
Prezentowane prace to efekt kształcenia studentów na kierunku Edukacji Artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, przygotowujący do podejmowania samodzielnych działań twórczych.
Zagadnienia podejmowane w czasie zajęć mają na celu kształtowanie aparatu manualnego, formowania percepcji wzrokowej, a także pogłębienie świadomości twórczej studenta. W trakcie omawianych zajęć student dotyka takich istotnych tematów, jak materia, forma czy treść.
- Wszystkie prezentowane rzeźby są efektem pracy dwóch ostatnich semestrów. Poza ciemną głową z przodu, która powstała przed laty. Ma to pokazać, że nie ma różnicy między tamtym pokoleniem studentów, a obecnym. Są jednakowo zdolni - mówił podczas wernisażu dr Henryk Fojcik, uczący studentów rzeźby.
Studenci na zajęciach zapoznają się z wieloma formami rzeźbiarskimi i wystawa miała tę różnorodność zaakcentować. - Zaczynają od pełnoprzestrzennej, portretują siebie nawzajem i rzeźbią głowy. Początkowo podchodzą do tego nieco opornie, ale udaje się już zachować proporcje, widzę, że są zadowoleni - opowiada Henryk Fojcik. Na wystawie można podziwiać również rzeźbę autorstwa samego wykładowcy, któremu pozowały dzieci. - Ponieważ jest w tym jakaś radość, jakaś dziecięca naiwność, pracy nadałem tytuł "W stronę światła" - opowiadał artysta.
- Naszym zadaniem jest przekazanie studentom pewnej wiedzy, którą kiedyś ktoś nam przekazał - mówił dr Kazimierz Frączek, prowadzący zajęcia zarówno w PWSZ, a także w RCK. Wśród prac oglądać można m.in. projekt, który powstał przed laty dla Lotto. - Chciałem pokazać, że to legalizacja hazardu, że się z tym nie zgadzam, dlatego namalowałem demonicznego faceta. Natomiast ówczesne władze zainteresowały się projektem, więc tym bardziej mnie cieszy, że mogłem przez to coś przekazać - tłumaczył Kazimierz Frączek.
Wystawę prac można podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.




źródło: RCK