Na czwartkowej sesji rady miasta jednym z punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie sprzeciwu wobec budowy linii wysokiego napięcia. Głosowanie poprzedziła obszerna wypowiedź wiceprezydenta Grzegorza Dulemby, który przedstawił szereg argumentów przeciw inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
O tym, że w Jastrzębiu nie ma toalet miejskich, wiadomo od dawna. Wprawdzie są galerie handlowe czy punkty gastronomiczne, ale nie jest to rozwiązaniem tego problemu. Na tę sytuację zwróciła uwagę radna Agata Pałys i pojawiło się światełko w tunelu.
Posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój stało się obiektem protestu rodziców dzieci z SP10 po tym, jak w mieście pojawił się temat prawdopodobnej likwidacji szkół. Do sprawy odniósł się także Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prezydent Michał Urgoł studzi emocje.
AKTUALIZACJA
Najwyższą pozycję w rankingu zdobył prezydent Raciborza, Jacek Wojciechowicz, podczas gdy najniżej oceniono prezydenta Jastrzębia-Zdroju, Michała Urgoła. Obaj po raz pierwszy pełnią funkcję prezydentów tych miast.
Prezydent Jastrzębia-Zdroju podziela głos mieszkańców w kwestii przebiegu przez miasto linii energetycznych 2x400KW. Miasto współpracuje w tej sprawie m.in. z Jastrzębską Spółką Węglową.
Hulajnogi elektryczne można zobaczyć w całym mieście. Problem polega na tym, że często pozostawiane są w przypadkowych miejscach, co może stanowić utrudnienie dla pieszych. Czy miasto opracowało plan, aby rozwiązać ten problem?
W urzędzie miasta odbyło się spotkanie noworoczne, na które prezydent Michał Urgoł wraz z zastępcami zaprosił przedstawicieli duchowieństwa. Obecny był m.in. administrujący Archidiecezją Katowicką bp Marek Szkudło.
Regionalny Plan Adaptacji do zmian klimatu to powstający właśnie przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego dokument, określający politykę kształtowania przyszłości m.in. terenów górniczych i pogórniczych w województwie śląskim. W Subregionie Zachodnim takich terenów nie brakuje, a ich przyszłe losy wydają się ściśle...
Z przewodniczącym Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Damianem Gałuszką rozmawiamy o ubiegłorocznych roszadach w komisjach, najtrudniejszych tematach przed radą w 2025 roku, klubach radnych i koalicjach.
Jastrzębia-Zdroju nie można określić „zdrowym miastem”. Tak przynajmniej wynika z Indeksu Zdrowych Miast 2024. Na 57 miast Jastrzębie uplasowało się na 51. miejscu. Wyższe pozycje w tym zestawieniu zajmują sąsiednie Rybnik - 6 i Żory - 32. Zobaczmy, co o tym zdecydowało.
Mieszkańcy domagają się remontów i modernizacji budynków, ulic, chodników czy oświetlenia ulicznego. W ich imieniu wnioski do budżetu miasta skierował radny Grzegorz Mosoń, jednak nie zostały uwzględnione.
O reaktywacji kolei w naszym mieście mówi się od dawna. O tym, że Jastrzębie-Zdrój aktywnie przygotowuje się na odtworzenie tego połączenia komunikacyjnego, świadczy wniosek złożony o dofinansowanie na budowę punktów przesiadkowych.
Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.
O tym, że zima jest piękna możemy przekonać się, spoglądając przez okno. Zgodnie z prognozami w Jastrzębiu wystąpiły opady śniegu. Szczególnie odczuwają to kierowcy i piesi, którzy przedzierają się przez zaśnieżone chodniki.
Czy w Jastrzębiu-Zdroju są schrony i co ważne w dobrym stanie technicznym? Pytanie to nie jest wcale bez znaczenia, zważywszy aktualną sytuację polityczną za naszą wschodnią granicą. Istotne jest też, to jak dużo osób mogłoby znaleźć schronienie w tych miejscach.
Spytaliśmy prezydenta Michała Urgoła oraz przedstawicieli poszczególnych klubów w radzie miasta, czego życzyliby miastu Jastrzębie-Zdrój w 2025 roku?
Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach plenerowych lub balach?