Czy mamy szansę na czyste powietrze? WFOŚiGW szuka odpowiedzi w cyklu konferencji „Kierunek - Zielona Transformacja”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprosił na drugą konferencję z cyklu „Kierunek - Zielona Transformacja”. Wydarzenie dotyczyło bieżących zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz konsultacji Listy Przedsięwzięć Priorytetowych WFOŚiGW na 2026 rok. - Czy mamy szansę na czyste powietrze? - o tym dyskutowano 7 kwietnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Kierunek Zielona Transformacja to cykl pięciu konferencji organizowanych przez fundusz z Katowic. Dotyczy przede wszystkim konsultacji z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i różnego rodzaju gronem beneficjentów na temat listy przedsięwzięć priorytetowych na 2026 rok w ramach której wojewódzki fundusz będzie udzielał różnego rodzaju dofinansowań
Prezentowana jest przy tej okazji oferta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod kątem możliwości pozyskiwania środków:
- na transformację energetyczną
- ochronę powietrza
- ochronę przed hałasem,
- adaptację do zmian klimatu
- ochronę powierzchni ziemi
- ochrony wód gospodarkę odpadami w tym gospodarkę obiegu zamkniętego
- edukację ekologiczną
- ochronę przyrody
- profilaktykę zdrowotną
- zapobieganie poważnym awariom środowiskowym
- monitoring środowiska
Fundusz z Katowic wychodzi na zewnątrz, poza mury urzędu, aby rozmawiać z beneficjentami, konsultować i dopasowywać ofertę. Ta ma odpowiadać potrzebom lokalnych beneficjentów.
31 marca powrócił nabór wniosków w ramach zmodernizowanego nowego programu priorytetowego Czyste Powietrze. W ramach tego programu postawiono na trzy filary, z których najważniejsza jest walka z ubóstwem energetycznym.
Nowe Czyste Powietrze jest skierowane przede wszystkim do ludzi ubogich, zwłaszcza pod względem energetycznym. - Właśnie ich chcemy otoczyć największą opieką poprzez system operatorski, a więc tak zwanych aniołów stróżów, my to tak nazywamy, czyli specjalistów, którzy będą prowadzili beneficjentów w najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania, w taki sposób, aby od momentu rozpoczęcia, czyli poinformowania beneficjenta, na co można pozyskać i jakie środki, poprzez wykonanie audytu energetycznego poprzez złożenie wniosku. Następnie oferujemy pomoc w wyborze wykonawcy, aż po zakończenie realizacji. Chcemy tego beneficjenta przeprowadzić i chronić przede wszystkim przez nadużyciami. Niestety, takowe miały miejsce w ramach poprzedniej edycji Czystego Powietrza - mówił w Bielsku prezes WFOŚiGW Mateusz Pindel.
- Zaprosiliśmy do współpracy samorządy gminne, aby takimi operatorami gminnymi się stały a w tych miejscach, gdzie gminy nie zadeklarowały jeszcze bycia takim operatorem, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będziemy tą funkcję pełnić zarówno naszej siedzibie w Katowicach na ulicy Wita Stwosza, ale również w oddziałach zamiejscowych w Częstochowie i w Bielsku-Białej. Kontakt jest możliwy także poprzez infolinię, poprzez formularze online, jak i osobisty kontakt - wyjaśnił szef funduszu.
- WFOŚiGW chce, aby jak najwięcej mieszkańców mogło termomodernizować swoje budynki i wymienić nieefektywne źródła ciepła na te, które są wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów, aby nasza atmosfera, nasza nasze środowisko, nasze powietrze na terenie województwa śląskiego było takim, którym chce się oddychać - usłyszeliśmy od prezesa.
W ramach nowego otwarcia programu priorytetowego Czyste Powietrze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako autor programu złożył wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego do Funduszu Modernizacyjnego o sfinansowanie Czystego Powietrza. Uzyskano na cały kraj kwotę 10 miliardów złotych. Z tej kwoty na województwo śląskie na 2025 rok, ale i nie tylko przekazano kwotę 710 milionów zł. Na terenie województwa śląskiego zabezpieczono kwotę 710 milionów zł.
- Od momentu kiedy koalicja 15 października przejęła władzę, zasilono program Czyste Powietrze kwotą środków z KPO na blisko 14 miliardów złotych, z funduszy europejskich na infrastrukturę klimat i środowisko w wysokości blisko 8 miliardów złotych oraz w ramach funduszu modernizacyjnego 10 miliardów złotych - przekazał na konferencji „Kierunek - Zielona transformacja” prezes Mateusz Pindel.
1 komentarz
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

wyznawcy niemiecko-ruskiej zielonej religii