Jubileusz OSP Buków. 100 lat służby społeczeństwu [ZDJĘCIA]
W sobotę, 3 maja w Bukowie odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki. Gratulacje i życzenia złożyli samorządowcy, druhowie z innych jednostek i członkowie stowarzyszeń.
![Jubileusz OSP Buków. 100 lat służby społeczeństwu [ZDJĘCIA]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/05/03/239947_1746287817_47458400.webp)
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, strażacy z innych jednostek, przedstawiciele organizacji oraz mieszkańcy. Po Mszy Świętej odbył się tradycyjny apel, podczas którego wręczono odznaczenia.
- Pierwsze przejawy działalności strażackiej na terenie wsi Buków datują się od 1886 roku. W tym roku założono pierwszy związek sikawkowy zwany "Sprizenwerband", który obejmował wsie: Buków, Ligota Tworkowska i Kamień. Z funduszy tych wsi zakupiona została pierwsza sikawka, która była przechowywana w Bukowie. Z inicjatywy pana Wilhelma Jęczmionki w maju 1924 roku została założona Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowie. Założona straż obejmowała swym zasięgiem również Ligotę Tworkowską i Kamień - mówił prezes Andrzej Pieczka, przedstawiając rys historyczny. Warto dodać, że wszystkie trzy wymienione wsie to tereny powodziowe. Obecnie nie istnieje już miejscowość Kamień, teren ten jest częścią Polderu Buków oraz Ligota Tworkowska, która została wysiedlona pod budowę Zbiornika Racibórz.
- Głównym zadaniem ówczesnej straży było gaszenie pożarów i niesienie pomocy mieszkańcom w czasie zalania wodami Odry. Prowadzone były regularne ćwiczenia i podnoszona była gotowość bojowa, co skutkowało zajęciem w 1935 roku pierwszego miejsca na zawodach powiatowych w Rybniku - wspominał prezes Pieczka, który zaznaczył, że dyplom ten jest ciągle w jednostce OSP.
Straż działała również podczas II Wojny Światowej. Okres powojenny był bardzo trudny ponieważ remiza została zniszczona, a sprzęt zaginął. Odtworzono jednak jednostkę. W roku 1953 ówczesny zarząd OSP przystąpił do budowy nowej remizy, jednak budowę przerwano. Remizę oddano do użytku w 1965 roku. W 1966 roku zakupiono mocno wyeksploatowany samochód marki Warszawa, który przystosowano do wymogów straży. W roku 1972 jednostka zamieniła samochód na auto Nysa. W roku 1972 strażacy otrzymali samochód marki Żuk. W 1985 roku wieś Buków zmagała się z powodzią, która wyrządziła wiele szkód, uszkodzeniu uległ też budynek strażnicy, który został wyremontowany w 1986 roku. W lutym 1994 roku podjęto decyzję o ufundowaniu sztandaru.
- Największej próbie nasza jednostka została poddana w 1997 roku podczas tzw. Powodzi Stulecia. Zniszczony sprzęt, zalany samochód, zalany budynek, w tak trudnych warunkach byliśmy zmuszeni ratować mieszkańców, ich dobytek, dowozić żywność i wodę - mówił prezes Pieczka. Stary samochód został zastąpiony używanym Magirusem w 2002 roku.
- Od roku 2023 dysponujemy lekkim samochodem gaśniczym marki Ford Transit. Po otrzymaniu dotacji w roku 2024 dysponujemy nowym – pierwszym w dziejach OSP Buków, samochodem ratowniczo – gaśniczym marki Volkswagen Crafter z napędem na 4 koła, nowoczesną aparaturą do gaszenia pożarów i do usuwania okolicznych zagrożeń - mówił prezes.
Obecny stan jednostki to trzynastu czynnych i wyszkolonych strażaków zdolnych do działań ratowniczo- gaśniczych. Naczelnikiem jednostki jest druh Stanisław Zuch, który pełni również funkcję sołtysa wsi Buków. Strażacy współpracują z gminą oraz organizacjami pozarządowymi, między innymi kołem gospodyń wiejskich i parafią.
- Jako przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowie, pragnę z całego serca pogratulować Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowie z okazji 100-lecia istnienia. To niezwykły jubileusz, świadczący o wieloletnim zaangażowaniu, odwadze i poświęceniu dla naszej lokalnej społeczności. Współpraca z druhami z OSP to dla nas prawdziwa przyjemność i zaszczyt. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc, wsparcie przy organizacji wydarzeń i niezawodną obecność tam, gdzie potrzeba. Wspólne działania łączą nas i pokazują, jak wielką siłą jest jedność i wzajemne wsparcie - mówi Aleksandra Cmok, przewodnicząca KGW Buków.
Gratulacje dla wszystkich strażaków i rodzin życzę błogosławieństwa św Floriana